حضور فین‌تک‌ها در نظام بانکی

یک کارشناس حوزه بانک‌داری الکترونیک با تاکید بر اینکه نبود قانون، بزرگ‌ترین ضعف در حوزه فین‌تک‌هاست، گفت: هنوز مشخص نیست نهاد ناظر بر فین‌تک‌ها کدام دستگاه است.

حضور فین‌تک‌ها در نظام بانکی

یک کارشناس حوزه بانک‌داری الکترونیک با تاکید بر اینکه نبود قانون، بزرگ‌ترین ضعف در حوزه فین‌تک‌هاست، گفت: هنوز مشخص نیست نهاد ناظر بر فین‌تک‌ها کدام دستگاه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، امید ترابی در خصوص وضعیت قوانین و مقررات در حوزه فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌ها با تاکید براینکه باید قانون مشخصی برای فعالیت فین‌تک‌ها وجود داشته باشد، افزود: هم‌اکنون وضعیت به گونه‌ای‌ست که اجازه سرمایه‌گذاری وفعالیت برای فین‌تک‌ها وجود دارد ولی زمانی که کار سرمایه‌گذار در این بخش رونق گرفت، سیستم‌های نظارتی مانع فعالیت‌شان می‌شود.

وی ضمن اشاره به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی این نکته را مطرح کرد که حضور فین‌تک‌ها در حقیقت ضروری نیست ولی در برخی مواقع کمک‌کننده است؛ ما بدون تاکسی‌های اینترنتی سال‌ها زندگی می‌کردیم ولی نکته این‌جاست که هم‌اکنون مدل کسب و کار عوض شده است.

ترابی تکید کرد: حضور فین‌تک‌ها می‌تواند رشد اقتصادی، کارآیی و اثربخشی را افزایش دهد؛ اگر مانع پیشرفت در این حوزه شویم، از دنیا عقب می‌مانیم.

وی در خصوص نقش فین‌تک‌ها در نظام بانکی، گفت: حضور فین‌تک‌ها در این بخش می‌تواند خیلی موثر باشد؛ در دنیا تامین مالی بنگاه‌های کوچک و بعضا متوسط به این بخش سپرده می‌شود.

این فعال در حوزه بانک‌داری الکترونیک خاطر نشان کرد: در هر حوزه‌ای از تامین و مصرف مالی، فین‌تک‌ها می‌توانند به نظام بانکی کمک کنند. البته در حوزه تامین مالی و پرداخت الکترونیک از توانایی تعداد زیادی از فین‌تک‌ها که علاقه‌مند به حضور در این بخش هستند، می‌توان استفاده کرد.

وی بار دیگر تاکید کرد که مشکل اصلی فین‌تک‌ها عدم قانون است و ادامه داد: فضای دولت یا حاکمیت در مقابل فین‌تک‌ها بلاتکلیف است؛ هم‌اکنون بسیاری نمی‌دانند فین‌تک‌ها قانونی هستند یا غیر قانونی.

ترابی ضمن اشاره به اینکه هم‌اکنون ناآگاهی و عدم اطلاع درباره موضع بانک مرکزی نسبت به فین‌تک‌ها وجود دارد، گفت: البته بانک مرکزی در جدیدترین بخشنامه خود در این حوزه سعی کرد اطلاع‌رسانی در این خصوص داشته باشد ولی بازهم فین‌تک‌ها درباره موضع بانک مرکزی بی اطلاع یا ناآگاه هستند.

وی با تاکید بر بزرگ بودن حوزه فعالیت فین‌تک‌ها، تصریح کرد: ابتدا باید حوزه قانون‌گذاری و نظارت بر این بخش مشخص شود چراکه فین‌تک‌ها می‌توانند با انجام کارهای جدید و نوآورانه فعالیت‌های خوبی را انجام دهند.

یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانک‌داری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع «نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی» دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید