حمایت اتحادیه اروپا از ایران برای ارتقای ایمنی هسته‌ای

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای از حمایت ۲۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا از ایران برای ارتقای ایمنی هسته‌ای خبر داد.
حمایت اتحادیه اروپا از ایران برای ارتقای ایمنی هسته‌ای

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای از حمایت ۲۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا از ایران برای ارتقای ایمنی هسته‌ای خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت علوم؛ نشست مراجع ملی (NCPs) همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی با اتحادیه اروپا، با حضور ۱۶ مرجع ملی هماهنگ کننده به میزبانی مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

در این جلسه که صبح امروز چهارشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۷ برگزار شد، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان هماهنگ کننده ملی همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهش با کمیسیون اروپایی، بر لزوم گسترش این حوزه از همکاری‌ها با اتحادیه اروپا و همچین هماهنگی مراجع ملی در این زمینه تاکید کرد.

در این جلسه، مراجع ملی، گزارشی از فعالیت‌های خود طی دو سال گذشته در حوزه‌های مختلف ارائه کردند و ضمن راهکارهای ارتقای همکاری با اتحادیه اروپا، چالش‌های موجود دراین زمینه بررسی شد.

حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، اتحادیه اروپا را نمونه ایده‌آل همگرایی در میان سازمان‌های منطقه توصیف کرد و مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه علامه طباطبایی گزارشی از فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه همکاری در حوزه «علم و جامعه» و همچنین برنامه اراسموس پلاس ارائه کرد.

دکتر کرمی ثابت معاون سازمان انرژی اتمی و رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای نیز ضمن برشمردن دستاورهای سازمان انرژی اتمی در حوزه همکاری با اتحادیه اروپا طی دو سال گذشته از حمایت ۲۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا از ایران برای ارتقای ایمنی هسته‌ای خبر داد.

در ادامه جلسه، نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی، دانشگاه‌های تهران، اصفهان و سازمان حفاظت محیط زیست، گزارشی از عملکرد همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی با کمیسیون اروپایی ارائه کردند.

عطاءالله کوهیان معاون مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم نیز ضمن برشمردن کارکردهای مراجع ملی، نقش هماهنگ کننده آنها در ارتقای مناسبات را با اهمیت خواند.

همکاری‌های علمی آموزشی و پژوهشی ایران و اتحادیه اروپا بعد از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، در چارچوب بیانیه همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی ایران و اتحادیه اروپا گسترش یافته و طرفین همکاری‌های خود را در دو چارچوب آموزشی (برنامه ارسموس پلاس) و پژوهشی (برنامه چشن انداز ۲۰۲۰) دنبال می‌کنند. کارگروه مشترکی برای همکاری‌ها در این حوزه میان طرفین تشکیل شده که تا کنون سه جلسه از این کارگروه در تهران و بروکسل تشکیل شده و نشست چهارم این کارگروه نیز طی ماه‌های آینده در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار خواهد شد.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هماهنگی کننده ملی (National Coordinator) همکاری‌های علمی، اموزشی و پژوهشی با کمیسیون اروپایی است که همکاری‌های طرفین را از طریق ۱۶ مرجع ملی در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، یورواتم، علم برای جامعه، امنیت غذایی، کشاورزی، فناوری‌های زیستی، اقدامات اقلیمی، بیوتکنولوژی و سایر حوزه‌ها عملیاتی می‌کند.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز