تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

صدور حکم حبس برای مدیرعامل زرین‌پال/ استارتاپ‌ها محدودتر می‌شوند؟

صدور حکم حبس برای مدیرعامل زرین‌پال/ استارتاپ‌ها محدودتر می‌شوند؟

صدور یک سال حبس، برای مصطفی امیری، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار درگاه پرداخت زرین‌پال؛ این خبری است که خود او در صفحه شخصی‌اش در توئیتر اعلام کرد؛ آیا این به معنای افزایش محدودیت‌ها برای فین‌تک‌ها آن هم در دوران سخت کرونایی است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، زرین‌پال یکی از پرداخت‌یاران کشور است که از حدود 10 سال پیش در حوزه ارائه درگاه‌های پرداخت به کسب و کارها فعالیت می‌کند. حال، مصطفی امیری مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار این مجموعه به دلیل پرونده‌ای که آغاز ماجرای آن به یک سال و نیم پیش بازمی‌گردد، با حکم اولیه یک سال حبس مواجه شده است.

امیری در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید چنین حکم‌هایی به کرات برای فعالان استارتاپی و فین‌تکی صادر شده است اما تکرار آن در شرایط کرونایی که کسب‌وکارها با انواع مشکلات اقتصادی مواجه هستند، افراد را برای ادامه مسیر با دلسردی مواجه می‌کند.

ماجرای تراکنش 36 میلیون تومانی

به گفته او، ماجرای این پرونده از زمانی آغاز شد که تیم حقوقی و پشتیبانی زرین‌پال متوجه انجام تراکنشی به مبلغ بیش از 36 میلیون و 800 هزار تومان از طریق درگاه این مجموعه می‌شوند.

زرین‌پال با توجه به رقم بالای این انتقال، برای انجام بررسی‌های بیشتر، تراکنش را متوقف می‌کند؛ در ادامه از دو طرف معامله می‌خواهد، مدارک و مستندات خود را در مورد قرارداد ارائه و موافقت‌شان را با انجام تراکنش، اعلام کنند.

بعد از ارائه مدارک قانونی و اعلام موافقت فروشنده و خریدار، این شرکت تسویه را انجام می‌‌دهد، اما دو طرف در ادامه با یکدیگر دچار اختلاف می‌شوند. خریدار اقدام به شکایت از فروشنده می‌کند؛ در سه پرونده جداگانه نیز پای زرین‌پال را به میان می‌کشد.

به گفته امیری، این شرکت با ارائه لوایح دفاعی و توضیح فرایند کار و حدود اختیارات پرداخت‌یاران برای ورود به جزئیات معامله‌ها، در دو پرونده پیشین با اتهامات کلاهبردای و سرقت اطلاعات رایانه‌ای، تبرئه می‌شود.

مشکل حل می‌شود اما دلسردکننده است

با وجود این، اکنون در پرونده‌ای که با اتهام خیانت در امانت در شهر همدان برای او گشوده شده، حکم یک سال حبس را دریافت کرده است.

مدیرعامل زرین‌پال در این‌باره توضیح می‌دهد که فروردین ماه ابلاغیه حضور در این دادگاه برای مجموعه ارسال می‌شود، اما تیم حقوقی به دلیل شرایط کرونایی لایحه دفاعیه خود را به صورت الکترونیکی ثبت می‌کنند و خواستار برگزاری دادگاه به صورت غیرحضوری می‌شوند.

امیری ادعا می‌کند اکنون بدون توجه به مستندات پرونده و در شرایط سخت اقتصادی موجود، مجرم شناخته و به نوعی هم متواری قلمداد شده است؛ در حالی که آنها لایحه را به صورت الکترونیکی ارائه کرده بودند.

بر اساس توضیحات مدیرعامل زرین‌پال، با ارائه درخواست واخواهی از سوی این مجموعه، وقت رسیدگی برای چهارشنبه همین هفته تعیین شده و او باید در شرایط محدودیت رفت و آمد کرونایی، به همدان سفر کند.

امیری امیدوار است که با وجود مستندات موجود در پرونده مشکل حل شود اما معتقد است چنین موضوعاتی باعث دلسردی کسب و کارها و فعالان اکوسیستم فین‌تکی می‌شود.

دلالی یا کمک به کسب و کارها؟

مدیرعامل زرین‌بال می‌گوید که این مجموعه انتظار دارد، انجمن‌ها و اتحادیه‌های فعال در حوزه فین‌تک و کسب و کارهای مجازی، از آنها حمایت کنند.

به گفته امیری، ماهانه میلیون‌ها تومان تراکنش از طریق این درگاه پرداخت منتقل می‌شود و تعداد زیادی کسب و کار از خدمات آنها استفاده می‌کنند.

او می‌افزاید: سرمایه ثبتی شرکت نیز سه میلیارد تومان است و به زودی افزایش می‌یابد؛ اگر ما چنین سرمایه‌ای را وارد بازارهای مختلف دلالی کنیم، سود بیشتری به دست می‌آوریم. در حالی که تصمیم گرفته‌ایم به شکل‌گیری کسب و کارها کمک کنیم.

زنگ خطر برای کسب‌و‌کارهای کوچک

مدیرعامل زرین‌پال می‌گوید: این مجموعه از تجربه چند ساله برخوردار است و ساختار مشخصی دارد؛ اما بروز چنین مشکلاتی، می‌تواند برای کسب و کارهای کوچک‌تر بسیار زیان‌بار باشد.

به گفته او، ماجرا وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شود که سه سازمان و نهاد تامین اجتماعی، امور مالیاتی و شهرداری، انواع فشارها را در شرایط سخت و ویژه کنونی، به کسب و کارها وارد کرده‌اند.

امیری می‌افزاید: زرین‌پال نیز این فشارها را پشت سر گذاشته اما آستانه تحمل شرکت‌های کوچک‌، بسیار پایین‌تر است و چنین مشکلاتی می‌تواند به تعطیلی آنها منجر شود.

این فعال فین‌تکی می‌گوید: نهادهای تصمیم‌گیر اگر می‌خواهند تصمیمی برای حمایت از کسب و کارها بگیرند، بهتر است قبل از اینکه دیر شود این کار را انجام دهند؛ چرا که ضربه چالش‌های داخلی برای برخی از شرکت‌ها، حتی بیشتر از تحریم‌های خارجی است.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند