گزارش تجارت‌نيوز از کسب‌وکاری که با 20 میلیون تومان سرمایه اولیه راه‌اندازی می‌شود:

درآمد یک ونیم تا ۲ میلیون تومانی از ساخت بدلیجات

روزانه آمارهاي متعددي از نرخ بيكاري زنان در رسانه‌های مختلف دست‌به‌دست می‌شود. آمارهايي كه نشان از سهم اندك زنان در حوزه اشتغال كشور را دارد. اما در چند سال اخير تغييرات متعددي در حوزه اشتغال و حتي کارآفرینی زنان صورت گرفته است.

درآمد یک ونیم تا ۲ میلیون تومانی از ساخت بدلیجات

محمد قهرمانی کوشان-  دیگر نمی‌توان به سهم اندک زنان از حوزه اشتغال و کارآفرینی بسنده کرد. بسیاری از کسب‌وکارهای پررونق و با سرمایه اولیه اندک، ترکیبی از هنر، خلاقیت و دانش زنانی است که در بلندمدت خانواده‌های بسیاری را تحت حمایت مادی خود قرار داده‌اند.

بسیاری از این کسب‌وکارها در کنج خانه و کمترین میزان هزینه‌ها برای خانواده‌ها درآمدزایی می‌کند. ساخت زیورآلات برای بانوان، نمونه‌ای از کسب‌وکارهای شکل‌گرفته در خانه است که می‌تواند هزینه‌های یک خانوار را تامین کند.

در این کسب‌وکار مجموعه‌ای از زیورآلات اعم از دست‌بند، گردن‌بند که بیشتر به حالت رو مانتویی شناخته می‌شوند، پابند، سنجاق‌سینه، آویز ساعت و کیف و … ساخته می‌شود. این محصولات بیشتر ترکیبی از هنر و خلاقیت است که در بلندمدت تبدیل به برند می‌شود.

راه‌اندازی چنین کسب‌وکاری برخلاف تصورها کار خارق‌العاده‌ای نیست. کافی است کمی هنر را چاشنی خلاقیت و پشتکار کنید تا در بازه زمانی شش ماه تا یک سال یک کسب‌وکار موفق متولدشده و رشد ‌کند.

می‌توان با سرمایه اولیه بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان یک کسب‌وکار موفق با مشتریانی راضی و محصولاتی باکیفیت را راه‌اندازی کرد.

هر کسب‌وکاری از زمان تولد تا ادامه حیات نیاز به برنامه‌های مختلفی دارد. همان‌طور که قبل از تولید یک کسب‌وکار باید بر اساس سوالات متعددی شرایط بازار تولید محصول را بررسی کرد، برای ادامه حیات آن سوالاتی مطرح می‌شود که با پاسخ دادن به آن‌ها می‌توان یک پلن دقیق برای کسب‌وکار طراحی کرد و بر اساس آن، چشم‌اندازهای مختلف بر اساس بازه‌های زمانی گوناگون در نظر گرفت.

راه‌اندازی کسب‌وکار از نگاه بسیاری کار ساده‌ای نیست دغدغه سرمایه اولیه گاهی تبدیل به یک مشکل بزرگ می‌شود. برآورد میزان سرمایه اولیه موردنیاز یک کسب‌وکار الزامی است که باید آن را در مرحله اول و پیش از هر چیزی سنجید.

بررسی میزان سرمایه اولیه برای راه‌اندازی کسب‌وکار: این سرمایه در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود؟ تجهیزات موردنیاز این کسب‌وکار چه میزان از سرمایه را از آن خود می‌کنند؟

تولید زیورآلات بیشتر از هر چیزی هنر و خلاقیت می‌طلبد اما برای واقعی سازی این هنر و خلاقیت باید مجموعه‌ای از ابزارآلات و مواد اولیه را در دست داشت.

با توجه به اینکه کسب‌وکار قابلیت راه‌اندازی در خانه را دارد بار سنگینی به نام اجاره ملک و یا کارگاه تجاری از دوش تولیدکننده برداشته می‌شود. درنتیجه می‌توان گفت مهم‌ترین بخشی که سرمایه اولیه به آن اختصاص می‌یابد همان مواد اولیه‌ای هستند که زیورآلات با آن‌ها ساخته می‌شود.

مهم‌ترین ابزارآلاتی که موردنیاز است عبارت‌اند از انواع انبرها، میز کار صنعتی، انواع سیم‌چین، دم‌باریک، قیچی صنعتی، هویه، دستگاه چسب صنعتی، قیچی معمولی، چرخ‌خیاطی صنعتی همراه با چرخ زیگزال‌دوز، ‌چرخ گلدوزی و… که مجموع این ابزارآلات بین ۵ تا ۶ میلیون هزینه دارد.

از سوی دیگر مواد اولیه موردنیاز یکی دیگر از اولویت‌هایی است که بخش اعظمی از سرمایه اولیه را از آن خود می‌کند. انواع سنگ‌های تزئینی و زینتی، سیم‌های مسی، سیم‌های مفتولی، زنجیرهای نقره، نخ‌های پلاستیکی کلفت، نخ‌های کتان، انواع چرم در رنگ‌های مختلف،‌ تیتانیوم و… مهم‌ترین بخش‌های مواد اولیه را تشکیل می‌دهند که مجموع آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان هزینه دارد.

سمیه علمشاهی، صاحب تولید زیورآلات برلیان می‌گوید «تهیه مواد اولیه مناسب یک اصل در موفقیت این کسب‌وکار به شمار می‌رود. شاید باکمی صرفه‌جویی اقتصادی بتوان سنگ‌های زینتی و مجموع مواد اولیه موردنیاز را به قیمت ۲ تا ۳ میلیون خریداری کرد. اما به دلیل بی‌کیفیت بودن محصول دیگر اعتماد مشتری جلب نمی‌شود.در مدت کوتاهی محصولات تغییر رنگ داده و در برابر نور خورشید و حتی سرما و گرما واکنش نشان می‌دهند. در تهیه مواد اولیه باید به اصل کیفیت بیش از هر چیزی دقت داشت. تهیه مواد اولیه چینی دست چندم نه‌تنها یک صرفه‌جویی به شمار نمی‌رود بلکه باعث کاهش فروش و از دست رفتن مشتریان هم می‌شود.

اما با کمی تلاش می‌توان با سرمایه اولیه بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان یک کسب‌وکار موفق با مشتریانی راضی و محصولاتی باکیفیت را راه‌اندازی کرد.»

به گفته وی «با توجه به اینکه مهم‌ترین تمرکز این کسب‌وکار بر روی فروش اینترنتی است باید مجوزهای لازم برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی دریافت شود. البته بسیاری از سایت‌ها به‌صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند اما مجوزهای فروش اینترنتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق وب‌سایت این وزارتخانه به‌راحتی قابل دریافت است که نوعی امنیت فروش را هم ایجاد می‌کند.

با فروش اینترنتی نیاز دیگری به نام عکاسی به وجود می‌آید. برای ارائه محصولات نیاز به عکاسی حرفه‌ای وجود دارد که بخشی از سرمایه اولیه به آن اختصاص پیدا می‌کند. گاهی ممکن است محصولات تولیدشده توسط تولیدکنندگان عکاسی شوند و در برخی مواقع هم عکاسی برون‌سپاری می‌شود اما باید بین ۲ تا ۳ میلیون تومان هم برای عکاسی در نظر گرفت.

همچنین هزینه ارسال محصولات و راه‌اندازی سایت اینترنتی، صفحه رسمی فروشگاه در اینستاگرام، کانال تلگرامی و… از دیگر نیازهای این کسب‌وکار است. بهتر است فروشگاه اینترنتی دارای یک وب‌سایت، کانال تلگرامی و صفحه رسمی باشد.

اگر ماهیانه نزدیک به ۱۵۰ سفارش وجود داشته باشد، با احتساب ۳۰ هزار تومان قیمت متوسط هر محصول، تولیدی حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروش دارد.

همچنین ارائه شماره تلفن و یک آدرس ثابت برای مشتریان ایجاد امنیت می‌کند. متاسفانه در حال حاضر کلاه‌برداری‌های اینترنتی باعث سلب اطمینان از مشتریان شده است که برای جلوگیری از این اتفاق اعلام شماره تلفن‌ها از سوی ادمین و همچنین یک آدرس پستی می‌تواند ارتباط مستقیم با مشتریان را ایجاد و زمینه‌ساز اعتماد و اطمینان خاطر باشد.»

پشت سر گذاشتن این مراحل در راه‌اندازی یک کسب‌وکار معنای موفقیت و اتمام مراحل را نمی‌دهد. یک کسب‌وکار مانند نوزادی است که برای رشد باید مجموعه‌ای مشکلات، چالش‌ها، ریسک‌ها و پستی‌وبلندی‌ها را تجربه کند تا رشد کند. هر کسب‌وکاری بدون شک با مجموعه‌ای از ریسک‌ها و چالش‌ها روبه‌رو است.

کسب‌وکار با چه چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌رو است؟ صاحب کسب‌وکار چه ریسک‌هایی را باید به جان بخرد؟ این ریسک‌ها چگونه برطرف می‌شود؟

شیما حیدری صاحب تولیدی زیورآلات شهرزاد می‌گوید «مهم‌ترین چالش این کسب‌وکار یافتن جایگاه در میان مشتریان است. در حال حاضر محصولات متعددی در این حوزه باقیمت‌های بسیار اندک از کشور چین وارد می‌شود و نمونه‌های موفق و هنرمندانه ایرانی را به چالش می‌کشد.

این محصولات که باکیفیت پایینی تولید می‌شوند باقیمت بسیار پایینی هم در بازار عرضه می‌شود. درحالی‌که در نگاه اول هیچ تفاوت ظاهری بین نمونه ایرانی و کالای بی‌کیفیت چینی دیده نمی‌شود. معضل دوم توزیع محصول است. درحال­ حاضر این محصولات توسط دست‌فروشان در مترو، در فروشگاه‌های اینترنتی، غرفه‌های زیورآلات در مراکز بزرگ تجاری، خرازی‌های و… به فروش می‌رسد. یک جایگاه واحد برای فروش این محصولات در نظر گرفته نشده است به همین دلیل محصولات باقیمت‌های مختلف فروخته‌شده و نظارتی بر روی آن‌ها وجود ندارد.اگر توزیع محصولات از یک مسیر مشخص به مقصد مشخصی انجام شود قیمت محصولات هم تعیین‌شده و مشتریان و تولیدکنندگان هم متضرر نمی‌شوند.»

به گفته وی «قیمت این محصولات بیشتر پایین است و برای سوددهی کسب‌وکار باید میزان تولید را بالا برد که این موضوع نیاز به یک فروش منسجم و مداوم دارد. فضای تبلیغات این محصولات بیشتر فضای مجازی است که هنوز هم آن‌چنان‌که باید مورداطمینان قرار نگرفته است. درنتیجه چالش بزرگی به نام میزان فروش به وجود می‌آید که میزان سوددهی کسب‌وکار را زیر سؤال می‌برد. 

به‌طور متوسط هر یک از محصولات بین ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که در برخی مواقع این سفارش‌ها تا سقف ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.

وقتی یک کسب‌وکار موفق است که ماهانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ سفارش داشته باشیم در غیر این صورت با توجه به زمان صرف شده نمی‌توان این کسب‌وکار را یک کسب‌وکار سود ده به شمار آورد. یکی دیگر از چالش‌های این کسب‌وکار نبود راه‌های ارتباطی و عدم توجه به صادرات آن است.

درحالی‌که این محصولات در کشورهایی مانند آمریکا و کانادا در میان سیاه‌پوستان بازار بسیار مناسبی دارند اما هیچ برنامه صادراتی برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و برای تداوم در بازار باید میزان خلاقیت را بسیار بالا برد. زیرا نمونه‌های تولیدشده با سرعت بسیار اندکی کپی شده و در بازار توزیع می‌شود.»

با این تفاسیر با پشت سر گذاشتن مشکلات این کسب‌وکار حتما منجر به سوددهی می‌شود. سؤالی که پیش می‌آید این است که این کسب‌وکار چه جایگاهی در اشتغال‌زایی دارد؟ میزان اشتغال‌زایی این کسب‌و‌کار چقدر است؟ این کسب‌و‌کار برای چند نفر و چگونه اشتغال‌زایی می‌کند؟

با توجه به اینکه کسب‌وکار خانگی مانند دیگر کسب‌وکارها سرمایه اولیه چندانی ندارد، اما باید به میزان بازگشت سرمایه، حاشیه سود و موفقیت آن توجه داشت. به گفته مرضیه حسینی مالک تولیدی جواهرات کیمیا «این کسب‌وکار ازنظر بازگشت سرمایه و میزان سوددهی مشکلی ندارد کافی است که اشتباهات رایج در بازار صورت نگیرد.

یک کسب‌وکار موفق می‌تواند در منزل برای دو تا سه نفر اشتغال ایجاد کند. اگر ماهیانه نزدیک به ۱۵۰ سفارش داشته باشند سوددهی کسب‌وکار قطعی است. به‌طور متوسط هر یک از محصولات بین ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که در برخی مواقع این سفارش‌ها تا سقف ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. برای مثال ساختن تاج عروس و یا نیم‌ست‌های ویژه نامزدی از ۲۰۰ هزار تومان آغاز و تا ۴۰۰ هزار تومان ادامه دارد.

اما با سفارش‌های متوسط هم اگر ماهیانه نزدیک به ۱۵۰ سفارش داشته باشیم با احتساب ۳۰ هزار تومان قیمت متوسط هر محصول، تولیدی حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروش دارد. این میزان فروش حدود ۴۵ تا ۶۰ درصد سود خالص دارد. با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که ۳ میلیون تومان از این فروش سود خالص است.

درحالی‌که دو نفر حتما باید برای این میزان سفارش مشغول فعالیت باشند. برای دو نفر بین یک تا یک و نیم میلیون سود دارد. و می‌توان به‌صورت کاملا ساده ماهیانه یک و نیم تا دو میلیون تومان درآمد داشت.»

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید