سیدمحمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصاد و عضو شورای شهر تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز:

درخواست کمک شهرداری تهران از استارتاپ‌ها برای هوشمندسازی

درخواست کمک شهرداری تهران از استارتاپ‌ها برای هوشمندسازی

سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران از استارتاپ‌های فعال در حوزه خدمات و مدیریت شهری خواسته تا ایده‌های نوآورانه خود را مطرح و از حمایت اجرایی شدن آن به کمک شهرداری تهران برخوردار شوند.

سیدمحمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید که تهران در مقایسه با کلانشهرهای پیشرفته دنیا در عرصه شهر هوشمند عقب‌تر است و از این رو مطابق با برنامه سوم شهرداری و شورا و کمک استارتاپ‌ها قرار است این کاستی‌ و فاصله تهران از حوزه‌های تکنولوژی کم شود.

سیدمحمود میرلوحی، هم‌زمان رئیس کمیته اقتصاد شورای شهر تهران نیز است. او درباره اهداف این طرح برای پیشبرد برنامه توسعه سوم شهرداری تهران و هوشمند شدن پایتخت می‌گوید: در تمام دنیا مساله تغییر اقتصاد و شهر هوشمند سال‌هاست که مطرح شده است. شهر هوشمند به این معنی است که اقتصاد شهر هوشمند شود و در حوزه‌هایی مانند ترافیک، محیط زیست و مسائل مرتبط با زندگی شهری مردم و شهروندان بتوان به‌طور هوشمند از تکولوژی و ابزارهای شهری استفاده کرد. سال‌هاست این شعار داده می‌شود که تهران باید به این تحولی که امروز در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا روی داده برسد و فاصله‌اش را برای استفاده از ابزارهای تکنولوژی کم کند، بنابراین در برنامه سوم شهر تهران تاکید بسیاری بر اجرایی شدن برنامه شهر هوشمند شد.

او اضافه می‌کند: در برنامه سوم تاکید شده علاوه بر اینکه اتوماسیون اداری باید در شهر تهران به سرعت اتفاق بیفتد و خدمات اداری شهر از طریق سیستم‌های هوشمند به مردم داده شود که شامل صدور پروانه ساختمان یا خدمات مربوط به ترافیک و خدماتی که در این حوزه به مردم داده می‌شود، هم‌زمان باید تلاش شود که شهر به سمت هوشمند شدن پیش برود.

عضو شورای شهر تهران ادامه می‌دهد: شاهد هستید که در تهران و کلانشهرهای دنیا کسب‌وکارها به‌شدت در حال تغییر پیدا کردن هستند و به سمت هوشمند شدن پیش می‌روند. مشاغل سنتی به سمت تبدیل شدن به مشاغل دیجیتال و جدید پیش می‌روند. اگر در گذشته کسی کالایی می‌خرید، باید از طریق مراجعه به بازار و مغازه این کار را می‌کرد اما امروز به واسطه ابزارهای دیجیتالی در منزل این خدمات را دریافت می‌کند. این دست از اتفاقات باید در تهران رواج بیشتری بگیرد، بنابراین در برنامه سوم شهرداری و شورای شهر حدود یک‌سوم متن و محتوای این برنامه به موضوع توسعه شهر هوشمند اختصاص پیدا کرده است و در برنامه سوم باید شاهد تحول گسترده و فراگیر در این حوزه باشیم.

به گفته میرلوحی در حال حاضر 1500 کیلیومتر فیبر نوری و چند هزار دکل مخابراتی در شهر تهران وجود دارد. او در این باره تاکید می‌کند: مسائل پسماند و سوخت‌رسانی و مسائلی از این دست می‌تواند در حوزه فناوری و استارتاپ‌ها مطرح شود تا فعالان این حوزه برای خدمات‌رسانی فعال شوند. خوشبختانه شهرداری تهران در ارائه اطلاعات شفاف پیش‌قدم شده و همه قراردادها و مزایده‌ها و مناقصه‌ها به‌صورت دیجیتال در دسترس مردم قرار گرفته است. از صدور پروانه ساختمانی که در آستانه اجراست تا زیرساخت ارائه دیتا و اطلاعاتی که در شهردای موجود است، به‌عنوان پلتفرم و پایه اطلاعات شهری و همه قرار است به اشتراک با بخش خصوصی و استارتاپ‌ها گذاشته شود.

رئیس کمیته اقتصاد شورای شهر تهران درباره چگونگی حمایت شهرداری تهران از ایده‌های موفق استارتاپی می‌گوید: اساسا مشاغل مدرن و جدید تفاوتشان با مشاغل قدیمی در مدل حمایتی آنهاست. درست است که باید از آنها حمایت شود اما این حمایت از جنس این است که از آنها استقبال شود و فضا را برای توسعه فعالیت آنها باز بگذاریم و اطلاعات و دیتای لازم را در اختیارشان قرار دهیم و طبیعتا حمایت از آنها به سبک سنتی و گذشته نیست.

او با تاکید بر اینکه توسعه تهران در زمینه شهر هوشمند به نسبت شهرهای پیشرفته دنیا کافی نبوده است، ادامه می‌دهد: به همین دلیل هم ما در برنامه سوم تاکید بیشتری بر این موضوع داریم اما از سویی دیگر در همه شهرهای دنیا این شدت و سرعت یکسان نیست و درست است که نسبت به شهرهای پیشرفته و مدرن تهران به اندازه انتظار هوشمند نیست اما در شهر تهران هم‌اکنون حدود 180 سامانه اینترنتی فعال است و به خصوص در دو سال اخیر برنامه‌های بسیاری در جهت توسعه شهر هوشمند برداشته شده است.

او همچنین درباره استقبال استارتاپ‌های حوزه شهری از فراخوان شهرداری می‌گوید: اخیرا جلسه‌ای با استارتاپ‌های حوزه پسماند برگزار شد که استقبال خیلی خوبی صورت گرفت. استارتاپ‌ها در زمینه کاهش تولید زباله، اپلیکیشن‌های جمع‌آوری و تفکیک از مبدا و جنبه‌های اقتصادی آن به خوبی فعال شدند. امید است در حوزه‌های دیگری مثل ترافیک و صدور پروانه ساختمانی استارتاپ‌ها فعالیت بیشتری را آغاز کنند تا خدمات را با کیفیت بهتر و قیمت پایین‌تر از طریق امکانات دیجیتال و پایگاه شهر هوشمند ارائه کنند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند