اخبار استارتاپی روز

سایت‌های انتشار آنلاین آگهی، در محاصره دستورالعمل‌ها

سایت‌های انتشار آنلاین آگهی، در محاصره دستورالعمل‌ها

پلتفرهای انتشار آنلاین آگهی از دو روز دیگر مجبور به احراز هویت کاربران خود برای ثبت آگهی هستند؛ این در حالی است که برخی کارشناسان به این تصمیم مخالف هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، چندی پیش دادستانی با ارسال نامه‌ای به اتحادیه کسب و کارهای مجازی تاکید کرد که سایت‌هایی چون دیوار، شیپور و باما موظف به احراز هویت کاربران خود در سامانه احراز مشتریان تجارت الکترونیکی (امتا) هستند.

از آن زمان برخی کارشناسان این نگرانی وجود دارد که این اجبار باعث کوچ کاربران به پلتفرم‌های غیرقابل نظارت شود. رضا الفت‌نسب، عضو هیات‌مدیره اتحادیه و انجمن صنفی کسب و کارهای مجازی در گفتگو با تجارت‌نیوز در مورد احراز هویت کاربران تاکید کرد که این موضوع می‌تواند به افزایش امنیت در فضای مجازی کمک کند اما بهتر بود که فقط به امتا محدود نشود و امکان احراز هویت در سامانه‌های دیگر نیز وجود نداشته باشد.

به گفته او، این موضوع فعلا منحصر به ثبت آگهی خودرو و مسکن است, چرا که برخی مسئولان سایت‌ها را عامل گرانی در این بازارها می‌دانند. الفت‌نسب، موضوع چگونگی اجرای این دستورالعمل را نیز بسیار مهم دانست و تاکید کرد که هر مانع جدیدی برای استارتاپ‌ها و کسب و کارهای مجازی باعث می‌شود کاربران از این پلتفرم‌ها به فضای غیرقانونی مهاجرت کند.

اصرار دادستانی بر اجرای دستورالعمل

حالا با وجود این نگرانی‌ها، دیجیاتو گزارش داده است که معاونت امور فضای مجازی در دادستانی کل کشور، بر اجرای این دستورالعمل اصرار دارد. در نتیجه پلتفرم‌های انتشار آگهی از ابتدای مهر ملزم به احراز هویت کاربران و کالاهای ارائه شده در دو حوزه خودرو و مسکن هستند.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد نظرات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و شورای اجرای فناوری اطلاعات درباره توقف موقت سامانه امتا فعلا راه به جایی نبرده است و دادستانی بر استفاده از این سامانه از اول مهرماه تاکید دارد.

کاهش 60 درصدی ثبت آگهی لوازم خانگی در شیپور

در خبر دیگری در مورد پلتفرم‌های انتشار آگهی آنلاین، پیوست گزارش داده که ثبت تبلیغات فروش لوازم خانگی در سایت شیپور در یک ماهه اخیر 60 درصد کاهش یافته؛ دلیل آن نیز اجرای دستورالعمل «دریافت شناسه برای کالای (لوازم خانگی) موجود در بازار و انبارها» بوده است.

بر اساس این گزارش، با ابلاغ دستورالعمل «دریافت شناسه برای کالای (لوازم خانگی) موجود در بازار و انبارها» عرضه‌کنندگان لوازم خانگی در فضای مجازی نیز از اردیبهشت ماه سال گذشته موظف به درج کد شناسایی کالا شدند. هدف نیز جلوگیری از قاچاق بوده است.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند