سرمایه‌گذاری جسورانه چیست؟

سرمایه‌گذاری جسورانه چیست؟

سرمایه‌گذاری جسورانه یا پر ریسک (Venture capital) به اقدام سرمایه‌گذارانی گفته می‌شود که ریسک و خطر حضور در بازارهای نوپا را به جان خریده و برای حضور در میدان پر ابهام استارت‌آپی اعلام حضور می‌کنند.

یکی از مهمترین مفاهیم در دنیای استارت‌آپ‌ها که از قضا اهمیت و ارزش حیاتی برای کسب و کارهای نوپا به همراه دارد با مقوله سرمایه‌گذاری پیوند خورده است. سرمایه‌گذاری جسورانه یا پر ریسک (Venture capital) به اقدام سرمایه‌گذارانی گفته می‌شود که ریسک و خطر حضور در بازارهای نوپا را به جان خریده و برای حضور در میدان پر ابهام استارت‌آپی اعلام حضور می‌کنند.

دنیای استارت‌‌آپ‌ها همواره دارای ظرفیت‌های بالا برای موفقیت است. اما این ظرفیت‌ها و امکان بالقوه صعود به قله‌های پیروزی، تضمینی برای موفقیت حتمی ندارد و از این رو حضور در بازار استارت‌آپ‌ها همواره از جمله اقدامات پر ریسک و پر خطر است.

سرمایه‌گذاران در زمینه‌هایی چون بازاریابی، عملیاتی، نیروی انسانی و مالی مشاوره‌های لازم را در اختیار مدیران قرار می‌دهند

تامین هزینه‌های مالی مورد نیاز کسب و کارهای نوپا از طریق روش‌های کلاسیک تقریبا غیر ممکن است. به عنوان مثال تولیدکنندگان با توجه به روشن بودن صورت‌های مالی امکان تقاضای وام از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری را خواهند داشت. اما این موضوع در مورد استارت‌آپ‌ها تقریبا منتفی است. چرا که یکی از مهمترین ویژگی‌های کسب و کارها ابهام در موفقیت تجاری آنها است. استارت‌آپ‌ها مدام برنامه‌ها و استراتژی‌های کوتاه و میان مدت‌شان را تغییر داده و اهداف بلند مدت‌شان نیز به روشن تعیین تکلیف نشده است. از این رو گرفتن اسپانسر یا حامی مالی، از یک سو و درخواست وام از بانک‌ها و موسسات مالی از سوی دیگر برای این کسب و کارها شدنی نیست.

چاره چیست؟

وقتی راه‌های سرمایه‌گذاری سنتی برای کسب و کارهای جدید بسته است، چاره در جذب سرمایه‌گذاران جدید و نوظهور است که هم‌پای استارت‌آپ‌ها متولد شده و رشد می‌کنند. این سرمایه‌گذارها که عموما از پروژه‌های جدید و بلند پروازانه حمایت می‌کنند امیدوارند که با توسعه برنامه‌های استارت‌آپ مورد حمایت، به سود برسند.

کسب و کارهای نوظهور از سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی استفاده می‌کنند. در برخی موارد این سرمایه‌گذاران از نزدیکان مدیران استارت‌آپی محسوب می‌شوند که خطر کردن را به جان خریده و از کسب و کاری نوپا حمایت می‌کنند. با افزایش و رشد استارت‌آپ، سرمایه‌گذاران در چارچوب شرکت‌های حقوقی اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این مرحله از این سرمایه‌گذاران حقوقی به عنوان VC یاد می‌شوود.

سرمایه‌گذاران جسور در کسب و کارهای نوپا تنها در یک بخش واحد اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. این سرمایه‌گذاران در زمینه‌هایی چون بازاریابی، عملیاتی، نیروی انسانی و مالی مشاوره‌های لازم را در اختیار مدیران قرار می‌دهند. در واقع سرمایه‌گذاران پر ریسک، با سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها خود را در آینده احتمالا موفق شریک می‌کنند و البته تلاش می‌کنند با ارائه مشاوره‌های لازم، زمینه موفقیت را برای استارت‌آپ مورد نظر فراهم آورند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند