عادل طالبی، فعال حوزه استارتاپ در واکنش به فراخوان تامین مالی جمعی استارتاپ‌ها:

ایرانیزه شدن مدل سرمایه‌گذاری جمعی برای استارتاپ‌ها

ایرانیزه شدن مدل سرمایه‌گذاری جمعی برای استارتاپ‌ها

عادل طالبی، فعال حوزه استارتاپ می‌گوید: کرادفاندینگ یا سرمایه‌گذاری جمعی از روش‌های بسیار خوب در جهان برای جذب سرمایه به شمار می‌رود، اما چون در یکی دوسال گذشته از مدل‌های خارجی ‌کپی برداری شده است، عملا موفقیت خاصی در این زمینه صورت نگرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، استفاده از سرمایه‌های خرد برای رشد دادن طرح‌های خلاقانه استارتاپی از جمله طرح‌هایی است که سالهاست وعده اجرای آن داده شده اما حالا متفاوت با مدل‌های خارجی قرار است عملی شود.

در مدل خارجی سرمایه‌گذاران خرد از جمله مردم عادی می‌توانند از طرح‌های خلاقانه حمایت مالی کنند اما در این طرح مقرر شده عاملان تامین مالی جمعی یا باید خود نهاد مالی مجاز شامل شرکت‌های کارگزاری،تامین سرمایه،سبد گردان و مشاور سرمایه‌گذاری بوده یا با این نهادهای مالی قرارداد منعقد کند.

طالبی درباره تاثیرگذاری این طرح برای موفقیت استارتاپ‌های ایران به تجارت‌نیوز می‌گوید: اتفاقی که افتاده این است که تعدادی از افراد در فرابورس یا انجمن وی‌سی‌ و معاونت علمی روی این موضوع تلاش می‌کنند که این مبحث را لوکالیزه یا ایرانی‌سازی کنند، اینکه به این فهم رسیده‌ایم که نمی‌توان مدل‌های خارجی را کپی کرد اتفاق بسیار خوبی است اما اینکه کدام یک از این طرح‌ها موفق خواهد شد در حال حاضر جواب قطعی برای آن وجود ندارد و الان زمان درستی برای ارزیابی آنها نیست.

او اعتقاد دارد: فرهنگ و مدل سرمایه‌‍‌گذاری و همچنین نوع تورم و اقتصاد در کشور ما با آنچه در جهان اتفاق می‌افتد، همخوانی ندارد. طالبی ادامه می‌دهد: طبیعی است که مدل‌های مختلف پیشنهاد و اجرا شود و باید سال‌ها صبر کرد تا بتوان درباره موفقیت یا شکست آن صحبت کرد.

او اضافه می‌کند: من با کسانی که شدیدا با این طرح موافق هستند و نیز با کسانی که ساز مخالف می‌زنند، مخالفم. به نظر من باید این فرصت فراهم شود و خوشبختانه این طرح نیز به شکل محدود در حال اجراست تا خروجی‌هایی به دست آید و بتوان آسیب‌های آن را شناسی کرد. درست مانند چیزی که درباره طرح‌ شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اجرا شد. امروز با قطعیت می‌توان گفت که طرح شرکت‌های دانش‌بنیان ایده بسیار خوبی بود اما با موانعی مواجه شد از جمله مالیات، بیمه و سواستفاده شرکت‌های قدیمی و استفاده از پتانسیل‌های موجود در شرکت‌های دانش بنیان برای بهره‌برداری از معافیت‌ها.

طالبی با اشاره به اینکه امروز مسئولان می‌توانند این طرح‌ را اصلاح و یک طرح پخته ارایه کنند که با مشکل مواجه نشود، تاکید می‌کند: طرح سرمایه‌گذاری جمعی هم چنین وضعیتی دارد و جای خوشحالی است که به چنین طرحی فکر شده است اما تا وقتی این طرح اجرا نشود و بازار واکنش خود را نشان ندهد نمی‌توان تحلیلی در این زمینه ارایه کرد اما جلوی آن هم نمی‌توان ایستاد و مقاومت کرد.

او ادامه می‌دهد: برخی به مدل سرمایه‌گذاری جمعی در ایران انتقاد دارند که هیچ شباهتی به هیچ کجای دنیا ندارد، من با این موضوع مخالفم و معتقدم ما باید مدل خود را ایجاد کنیم. شرایط اقتصادی و بازار ما با آمریکا متفاوت است و سرمایه‌گذاران ما هم متفاوت هستند. کراد فاندینگ هم روش درستی است، چرا که ریسک را کاهش می‌دهد اما مدل اجرایش باید به تجربه ثابت شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند