موضوعات داغ:
گفتگو با امیر رضا صادقی، مدیر سرمایه‌گذاری رویداد کافه سرمایه:

سرمایه‌گذاران استارتاپی محتاط و حساس شده‌اند / استارتاپ خوب کمیاب است

سرمایه‌گذاران استارتاپی محتاط و حساس شده‌اند / استارتاپ خوب کمیاب است

نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۹ پر بود از غرفه‌هایی که با نام‌هایی همچون تامین کننده مالی تا شتاب‌دهنده فعال شده بودند. گروه‌هایی که هرکدام تاکنون توانسته‌اند میلیاردها تومان سرمایه نقدی سرمایه‌گذاران را به سمت بازار ایده‌های استارتاپی روانه کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، کافه سرمایه غرفه‌ای مشابه یک کافه واقعی در نمایشگاه اینوتکس بود؛ کافه‌ای مملو از میزهای مذاکره میان استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران مالی. کافه سرمایه درواقع یک رویداد است که در نمایشگاه‌ها تشکیل می‌شود. این رویداد فرصت رویارویی و مذاکره واقعی میان استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران را فراهم می‌کند. کافه سرمایه توسط گروهی با نام سامانه تامین مالی کارن‌کراد مدیریت می‌شود.

«در دنیای تجاری امروز بخش بزرگی از کسب و کارها در فاز ابتدایی شکست می‌خورند. اگر شما می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، لازم است مطلع باشید که احتمال اینکه سرمایه خود را از دست بدهید بیشتر از بازگشت آن و سود احتمالی مربوطه است. به همین دلیل نباید بیشتر از آنچه که در توان دارید سرمایه‌گذاری کنید و ضمنا این سرمایه‌گذاری و عواقب آن نباید تعادل زندگی شما را به خطر بیندازد.»

این بخشی از قوانین مربوط به هشدار ریسک «کارن‌کراد» به سرمایه‌گذاران استارتاپی است. همین هشدار کافی است تا سرمایه‌گذاران حساس دیروز را به افراد محتاط امروز تبدیل کند. با وجود این «کارن‌کراد» سال گذشته توانست برای ۵۶ استارتاپ ۱۵ میلیارد تومان سرمایه جذب کند.

امیررضا صادقی، مدیرسرمایه‌گذاری «کارن‌کراد» در گفتگو با تجارت‌نیوز در این باره می‌گوید: این یک واقعیت است که در بیشتر مواقع سرمایه‌گذاران حساسیت زیادی دارند و حتی اکثریت آنها امسال در زمینه سرمایه‌گذاری آگاه‌تر هم شده‌اند.

او ادامه می‌دهد: لزوما این آگاهی ریشه در حساسیت ندارد. آنها می‌خواهند به پارامترهای بیشتری نگاه ‌کنند و حساسیت‌های منطقی را با توجه به شرایط بازار به خرج ‌دهند. درست است که آشفتگی اقتصادی باعث شده بازارهای جذاب در استارتاپ‌ها به وجود آید و این فرصت سرمایه‌گذاری را در بازار خطرپذیر کم کند اما واقعیت این است که ما چاره‌ای نداریم که به سمت استارتاپ‌ها حرکت کنیم.

او با تاکید بر اینکه بهتر است استارتاپ‌ها را تقویت کنیم، ادامه می‌دهد: استارتاپ‌ها باید این آگاهی را داشته باشند که وقتی برای جذب سرمایه اقدام می‌کنند، باید جذابیت کافی برای قانع کردن سرمایه‌گذاران را داشته باشند. امروز تا بلوغ نهایی برای آگاهی در میان استارتاپ‌ها فاصله داریم و شاید زمان، حوصله و منتورها بتوانند به این مساله کمک کنند.

صادقی درباره اینکه چرا استارتاپ‌ها معتقدند سرمایه‌گذاران سهم بیشتری از سود را بعد از سرمایه‌گذاری طلب می‌کنند و در واقع به حفظ پول و جیب خود اهمیت می‌دهند، می‌گوید: شما باید سرمایه‌گذار باشید تا بتوانید درباره سهم سود از سرمایه‌گذاری صحبت کنید. قطعا سرمایه‌گذار بنگاه خیریه نیست بلکه به دنبال فرصت سرمایه‌گذاری است و وقتی فرصت سرمایه‌گذاری را درک می‌کند آنگاه پای میز مذاکره می‌نشیند. قطعا باید با نگاه یک سرمایه‌گذار به این مساله نگاه کرد و دید که آیا سرمایه‌گذار حق دارد این حرف را بزند یا خیر. بسیاری مواقع استارتاپ‌ها توقعات زیادی دارند و بزرگ‌بینی می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: ما هیچ نهاد مرجعی نداریم که ارز‍ش‌گذاری استارتاپ‌ها را به صورت درست تعیین کنند. در همه ارزش‌گذارها آینده‌ای هست که بر اساس آن ارزیابی می‌شود و این مساله پیچیدگی ارزش‌گذاری را مطرح می‌کند. برای همین راهکار درست این است که حتما استارتاپ‌ها با جامعه سرمایه‌گذاری و شبکه‌ها مشورت کنند تا بتوانند مذاکراتشان را بهتر پیش ببرند و آن احساس بد را نداشته باشند که حقشان تضییع می‌شود.

او درباره شرایط حال حاضر فضای استارتاپی در ایران، می‌گوید: واقعیت امر این است که استارتاپ خوب در ایران بسیار کم است و یکی از سخت‌ترین کارها این است که یک استارتاپ که در سطح متوسط است به مرحله عالی برسد. برای این مهم شما باید بفهید که در ابتدا متوسط هستید و باید تلاش کنید بهتر شوید. در حال حاضر به نسبت تعداد استارتاپ‌های اکوسیستم و منابع مالی که تقاضا می‌شود برای سرمایه‌گذاری هنوز عددها، عددهای پایینی است اما ما امیدواریم که این بستر را تسهیل و بهتر کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند