موضوعات داغ:
میلاد منشی‌پور، مدیرعامل «تپسی» در گفتگو با «تجارت‌نیوز»:

جزئیات مذاکرات بنزینی تاکسی‌های آنلاین با دولت / نگران سهمیه‌بندی استارتاپ‌ها هستیم

جزئیات مذاکرات بنزینی تاکسی‌های آنلاین با دولت / نگران سهمیه‌بندی استارتاپ‌ها هستیم

مدیرعامل استارتاپ «تپسی» در گفتگو با تجارت‌نیوز با تایید اینکه در روزهای اخیر بارها در جلسات مختلفی با وزاتخانه‌های مرتبط از جمله وزارت کشور و نفت حضور داشته است، اعلام نگرانی می‌کند که اجرای مکانیزم سنتی سهمیه‌بندی بنزین مشکلاتی را برای آنها به همراه داشته باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، از ساعت ۱۲ امشب سهمیه‌بندی بنزین اجرایی می‌شود و بر اساس برنامه‌ای که به‌صورت کاملا غیرمنتظره یک روز قبل از اجرای آن اعلام شده است، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین ۱۰۰۰ تومانی برای خودروهای شخصی در نظر گرفت شده و بنزین آزاد با نرخ ۲۵۰۰ تومان فروخته خواهد شد.

این خبر با واکنش‌های بسیاری همراه شده اما بیش از همه تاکسی‌های اینترنتی و آنلاین نگران اجرایی شدن سهمیه‌بندی بنزین و چگونه اختصاص این سهمیه به رانندگان خود هستند.

میلاد منشی‌پور، مدیرعامل استارتاپ «تپسی» در گفتگو با تجارت‌نیوز با تایید اینکه در روزهای اخیر بارها در جلسات مختلفی با وزاتخانه‌های مرتبط از جمله وزارت کشور و نفت برای دریافت این سهمیه بوده است، اعلام نگرانی می‌کند که اجرای مکانیزم سنتی سهمیه‌بندی بنزین مشکلاتی را برای آنها به همراه داشته باشد.

او در این‌باره می‌گوید: حداقل ۲۰ جلسه با وزارتخانه‌های مختلف و درگیر با سهمیه‌بندی بزنین داشتیم و به نظر می‌رسد بدنه فنی وزارتخانه‌ها نیز برایشان روشن است که چه مکانیزمی باید به کار گرفته شود و البته چندان هم کار پیچیده‌ای نیست.

او ادامه می‌دهد: از سمت ما نیز باید زیرساخت‌هایی آماده شود که ما آماده هستیم و اینکار باید اجرایی شود و از آنجایی که امشب سهمیه‌بندی بنزین اجرایی می‌شود، ما بسیار نگرانیم که چه مکانیزمی برای تاکسی‌های آنلاین قرار است، اجرا شود.

او با اعلام اینکه در روزهای اخیر ما در جلسات مختلفی با وزارتخانه‌های مرتبط با سهمیه‌بندی بنزین بوده است، تاکید می‌کند: تصمیم‌ها به‌صورت رسمی به ما اعلام نشده اما این برنامه‌ریزی صورت گرفته که به تاکسی‌های آنلاین سهمیه‌ای داده شود و ما شدیدا نگران هستیم از این جهت که نحوه دادن این سهمیه چگونه خواهد بود.

او از آماده‌سازی برنامه آنها برای زیرساخت تخصیص سهمیه رانندگان آنلاین خبر می‌دهد و اضافه می‌کند: ما ادعا می‌کنیم دقتی که برای چگونگی مکانیزم دریافت این سهمیه برای رانندگان‌مان طراحی کرده‌ایم، خیلی بالاست و در مقایسه با مدل‌های سنتی که وجود دارد و مثلا ۲۵۰ لیتر یا ۳۰۰ لیتر برای تاکسی‌های زرد و آژانس در نظر می‌گیرند، بسیار دقیق‌تر است.

منشی‌پور ادامه می‌دهد: سابقه نشان داده خیلی از افراد اصولا تاکسی خریداری می‌کنند که از این سهمیه استفاده کنند و روسای آژانس این سهمیه را بین افراد تقسیم می‌کنند. اما ما خیلی دقیق می‌توانیم بر اساس پیمایش تاکسی‌ها بگوییم که اگر راننده‌ای به‌طور مثال ۱۰ کیلومتر رفت چه میزان سهمیه‌ بگیرد و اصولا از این طریق با دقت بسیار مشخص می‌شود که آیا این سوبسید برای حمل‌ونقل شهری مصرف می‌شود یا خیر.

او با تاکید بر اینکه متاسفانه هیچ خبر و اطلاعی نداریم از اینکه وزارتخانه‌های درگیر چه برنامه‌ای در این خصوص دارند، اضافه می‌کند: ما مکانیزم‌هایمان آماده است و بحث‌های فنی بیش از چهار یا پنج ماه است انجام شده است و نقطه غیرروشنی وجود ندارد و فقط باید دو وزارتخانه درگیر مسئولیت این کار را بپذیرند و با ما همکاری کنند که برنامه اجرایی شود.

مدیرعامل «تپسی» تاکید می‌کند: این مدل‌های سنتی که ۱۰۰ یا ۲۰۰ لیتر به رانندگان تخصیص داده می‌شود، برای رانندگان ما کارایی ندارد، چرا که بخش انبوهی از رانندگان ما پاره‌وقت هستند و آنها که کارمند هستند، چند سفر محدود در روز می‌روند اما به هر حال حمل‌ونقل شهری انجام می‌دهند و حجم آن کم نیست و اگر اینها سهمیه نگیرند، قیمت حمل‌ونقل شهری بالا خواهد رفت، به همین علت خیلی ضروری است از این مکانیزمی که اتفاقا دقت بالاتری دارد، استفاده شود. حتی ما پیشنهاد دادیم که زیرساخت این مکانیزم را می‌توانیم برای تاکسی‌ها فراهم کنیم و وزارت نفت و کشور بتوانند از این مکانیزم برای تاکسی‌ها هم استفاده کنند تا از میزان تقلب کاسته شود.

او اظهار نگرانی می‌کند که در اتفاقات دقیقه ۹۰ که ممکن است رخ دهد، آنها از این فرصت جا بمانند، فقط به این علت که از این مسئولیت‌هایی که باید پذیرفته شود، غفلت شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند