تجارت‌نیوز گزارش می دهد:

اعلام شروط دریافت «طرح ترافیک ویژه تاکسی‌های اینترنتی»

اعلام شروط دریافت «طرح ترافیک ویژه تاکسی‌های اینترنتی»

در آستانه واگذاری طرح ترافیک، شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده در صورت رعایت برخی موارد قانونی حمل‌ونقل شهری از سوی تاکسی‌های اینترنتی تسهیلات ویژه‌ای در اعطای طرح ترافیک به این شرکت‌ها در نظر بگیرد.

به گزارش  تجارت‌نیوز، شهرداری تهران برای یک مذاکره جدید و جدی در آستانه ارائه طرح ترافیک سال ۹۹-۹۸ با تاکسی‌های اینترنتی آماده است.

درحالی که روابط میان شرکت‌های استارتاپی حوزه تاکسی‌های اینترنتی و شهرداری تهران به دلیل تداخل حوزه خدمات‌رسانی این دو باهم در سال‌های اخیر تیره و تار  شده است، حالا در آستانه واگذاری طرح ترافیک، شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده در صورت رعایت برخی موارد قانونی حمل‌ونقل شهری از سوی تاکسی‌های اینترنتی تسهیلات ویژه‌ای در اعطای طرح ترافیک به این شرکت‌ها در نظر بگیرد.

یکی از بزرگترین مباحث مناقشه‌برانگیز تاکسی‌های اینترنتی با شهرداری‌ها شکستن نرخ تعرفه مصوب تاکسی‌رانی و کرایه‌های کمتر از حد معمول است و این موضوع در سال‌های اخیر موجب شده تا هربار سازمان تاکسی‌رانی یا شهرداری تهران به این شرکت‌ها هشدار دهند. این بار اما در موضعی جدیدتر یک عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران به تجارت‌نیوز می‌گوید راه برای مذاکره جدید با مدیران این تاکسی‌ها فراهم است؛ به شرط آنکه رعایت برخی از قوانین حوزه حمل‌ونقل شهری از جمله چکاب مستمر معاینه فنی این ناوگان مورد قبول این استارتاپ‌ها قرار گیرد.

تپسی: شهرداری ما را در اولویت نمی‌بیند

اما از آنجایی که رانندگان برای ورود به محدوده طرح ترافیک مجبور به پرداخت پول عوارض ورود به این طرح هستند همین موضوع موجب بالا رفتن هزینه سفر تمام شده و گران شدن کرایه مسیرهای این محدوده است. هومن دمیرچی، نائب رئیس هیات مدیره و معاون عملیات شرکت تپسی می‌گوید آنها هیچگاه نتوانسته‌اند از تسهیلات دریافت طرح ترافیک مخصوص تاکسی‌های اینترنتی بهره‌مند شوند البته که چنین مزایایی وجود ندارد، چرا که اختلافات مانع از گشودن باب مذاکره در این خصوص شده است.

او در این باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: از زمان شروع به کار تپسی تا الان نه شهرداری و نه هیچ یک از سازمان‌های مربوطه برای ایجاد تسهیلاتی در این زمینه اقدامی نکرده‌اند. چندین بار ما درخواستمان را به صورت شفاهی در جلساتی که داشتیم مطرح کردیم اما به دلیل وجود موضوعات کلان‌تری که بین شرکت‌های تاکسی‌رانی اینترنتی و شهرداری وجود دارد و به دنبال این هستد که شرکت‌هایی مثل ما را زیر نظر خودشان بگیرند و مجوز صادر کنند، مذاکراتی از این دست هیچ اولویتی نداشته و همیشه در حاشیه بوده و تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

او درباره هزینه‌های رانندگان تاکسی‌های اینترنتی برای ورود به محدوده طرح ترافیک ادامه می‌دهد: اگر راننده‌ای بخواهد سفر در درون طرح ترافیک انجام دهد و به تبع آن بخواهد طرح ترافیک بخرد به این معنی است که هزینه تمام شده این راننده بیشتر می‌شود یعنی بهای تمام شده آن خدمتی که انجام می‌دهند بالا می‌رود. طبیعتا باید مشوق‌هایی برای آن راننده وجود داشته باشد که این کار برایش به صرفه شود.

دمیرچی اضافه می‌کند: تا اینجای کار بخشی از این مشوق‌ها را در غالب جایزه‌ها یا کمیسیونی که از آنها دریافت نمی‌کنیم، جبران کرده‌ایم. بخش کوچکی هم در غالب افزایش قیمت‌های مقطعی سفرها آورده شده است و به هر صورت هزینه مسافر در سفرهای دورن طرح ترافیک بالا می‌رود اما تا اینجا سیاست تپسی این بوده که بخش زیادی از آن را شرکت قبول کرده است. در یک سال گذشته تقبل کردن شرکت تپسی برای پرداخت هزینه طرح ترافیک متفاوت بوده است مثلا طرح‌ها و جشنواره‌های مختلفی داشتیم به راننده‌ها می‌گفتیم طرح را بخرند و کمک هزینه‌اش را به راننده‌ها می‌دادیم.

او تاکید می‌کند که این سیاست ادامه خواهد یافت و می‌گوید: هنوز نمی‌دانیم در آینده چه اتفاقی قرار است بیفتد و چقدر هزینه‌های طرح قرار است افزایش پیدا کند اما رانندگان نگران نباشند، چرا که شرکت تپسی از روش‌های پیشین برای جبران این هزینه‌ها با مشوق‌ها و تغییراتی که در قیمت آن سفر می‌دهیم استفاده می‌کند تا هیچ فشاری به راننده و مسافر وارد نشود. اما اگر شهرداری تهران یا معاونت حمل‌ونقل بتواند سهمیه‌ای از طرح ترافیک برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی در نظر بگیرند تصمیم خوبی خواهد بود، چرا که به همان اندازه که تاکسی‌های زرد از این مزیت برخوردارند این حق برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی وجود دارد. کار این رانندگان هم جابه‌جایی مسافر است و از بار ترافیک این شهر کم می‌کنند.

تاکسی‌های اینترنتی از موضعشان کوتاه بیایند

محمد علی کرونی، دبیر کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران اگرچه از اختلاف نظر میان شهرداری تهران و استارتاپ‌های تاکسی گلایه می‌کند اما می‌پذیرد که گفتگو با این شرکت‌ها می‌تواند راهی برای تعامل بهتر باشد.

او در گفتگو با تجارت‌نیوز، با تاکید بر اینکه در مصوبه طرح ترافیک امسال برای این گروه از خودروها سهمیه‌ای در نظر گرفته نشده است می‌گوید که اگر دوستان بر سر موضوع معاینه فنی، ناوگان خود را ملزم کنند که به صورت منظم اقدام به بررسی کنند و مثلا در پروسه‌های سه تا شش ماهه این کار را انجام دهند، شهرداری نیز می‌تواند مسائلی مثل طرح ترافیک و تخفیف در نرخ این طرح با آنها مذاکره کند.

او می‌گوید: از این تریبون اعلام می‌کنیم که شهرداری تهران برای یک مذاکره جدید و جدی در آستانه ارائه طرح ترافیک سال ۹۹-۹۸ با تاکسی‌های اینترنتی آماده است.

او تاکید می‌کند: مشکل اساسی با این گروه این است که تا الان رضایت نداده‌اند که تحت پوشش شهرداری تهران قرار بگیرند و از قوانین و آئین‌نامه‌های شهرداری پیروی کنند. این دوستان در حوزه حمل‌ونقل درون شهری در حال فعالیت هستند، به هرجای قانون هم مراجعه کنید حمل‌ونقل درون‌شهری تماما بر عهده شهرداری است و باید از تمام قواعد و قوانینی که در شهرداری جاری است، پیروی کنند. این دوستان در بحث تعرفه‌ها و نرخ‌گذاری که انجام می‌دهند چالش اساسی برای تاکسی‌های تلفنی و تاکسی‌هایی که تحت پوشش شهرداری هستند به وجود آورده‌اند و چون از مصوبات شهرداری پیروی نمی‌کنند و نرخشان متفاوت است عملا حوزه کسب‌وکار تاکسی‌ها را مختل کرده‌اند.

او می‌گوید که حوزه مدیریت شهری باید تصمیم بگیرد که چطور به این افراد نگاه کند. وی توضیح می‌دهد: اگر فقط به شکل استارتاپی که مشتری را به راننده وصل می‌کند نگاه کنیم، این شامل هیچ تسهیلاتی از شهرداری نخواهد شد اما اگر به این دوستان به عنوان خدمات دهنده در حوزه حمل‌ونقل عمومی نگاه کنیم، دوستان باید از این موضعی که دارند کوتاه بیایند تا شهرداری هم در قبال کوتاه آمدنشان تسهیلاتی را در اختیارشان قرار دهد اما تا زمانی که خودشان نخواهند از قواعد و قوانین حمل‌ونقل شهری که تابع قوانین شهرداری است، پیروی کند، قاعدتا شهرداری هم برای این دوستان نمی‌تواند تسهیلاتی در نظر بگیرد.

او می‌گوید: در دوره جدید مدیریت شهری در سازمان تاکسیرانی و کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر چندین و چند جلسه با شرکت‌های تاکسیرانی اینترنتی داشته‌ایم، اما راه به جایی نبرده است. عزم جدی در مدیریت این شرکت‌ها برای در نظر گرفتن این مباحث دیده نشده است. به طور مثال تاکسی‌هایی که در حوزه نظارت شهرداری کار می‌کنند موظف هستند که هر سه ماه یکبار معاینه فنی بگیرند و خودروهایشان را از نظر آلایندگی چک کنند اما خودروهایی که تحت پوشش این شرکت‌ها هستند، از نظر معاینه فنی و آلایدگی‌شان تحت نظارت ما نیستند و اینها باعث می‌شود که شهرداری به اهدافش در حوزه حمل و نقل عمومی نرسد.

وی تصریح می‌کند: اگر شما ناوگانی با حداقل ۴۰ تا ۵۰ هزار خودرو دارید که هیچ گونه نظارتی روی آنها ندارید چطور در حوزه حمل‌ونقل عمومی امیدوار باشیم  ترافیک و آلایندگی هوا  کاهش یابد، این دو باهم در تضاد است.این شرکت‌ها حداقل کاری که می‌توانند کنند این است که از قوانین حمل‌ونقل شهری پیروی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند