موضوعات داغ:
گفتگوی تجارت‌نیوز با سهراب دل‌انگیزان، اقتصاددان:

ظهور استارتاپ‌ها در فوتبال! / تبلیغات نشانه بزرگی استارتاپ‌ها‌ نیست؛ موتور محرکه است

ظهور استارتاپ‌ها در فوتبال! / تبلیغات نشانه بزرگی استارتاپ‌ها‌ نیست؛ موتور محرکه است

اخیرا بر تعداد بیلبوردهای شهری و حتی استادیوم‌های ورزشی که تبلیغات شرکت‌‌های استارتاپی را نشان می‌دهند، افزوده شده است.آیا این نشانه بزرگ شدن استارتاپ‌های داخلی در بازار اقتصادی ایران است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اما آنچه که از تبلیغات بر بیلبوردهای بزرگ و با اهمیت به ذهن مخاطبان خطور می‌کند، حضور شرکت‌های بزرگی است که پس از درخشش در بازارهای اقتصادی جلب مشتری می‌کنند حالا اما در غیاب شرکت‌های بزرگی که در بحران اقتصادی کمتر تحرکی در تبلیغات دارند، این جایگاه در اختیار استارتاپ‌های جوان قرار گرفته است. اخیرا در بازی فوتبال ایران و سوریه، یکی از استارتاپ‌های فعال در صنعت غذا به مانند هلدینگ‌های بزرگ، بانک‌ها و بیمه‌ها تبلیغات دور زمین فوتبال داشت که شاید این اتفاق از جمله اتفاقات نادر استارتاپی باشد.

آیا این نشان از بزرگ شدن استارتاپ‌های داخلی در بازار ایران است؟

سهراب دل انگیزان، عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه در این باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: نمی‌توان گفت که شرکت‌های استارتاپی در حال حاضر به قدرت شرکت‌های بزرگ رسیده‌اند چرا که شرکت‌های بزرگ فرایند رشد، تغییر و تبدیل‌شان به گونه دیگری است. آنها در ابتدا داشته‌ها و توانمندی‌های فیزیکی‌شان را گسترش می‌دهند و به انباشت قابل قبولی از سرمایه می‌رسند و بعد اقدام به فعالیت می‌کنند درحالی که در استارتاپ‌ها اینگونه نیستند.

او اضافه می‌کند: استارتاپ‌ها به محض اینکه قابلیت و توانایی ارایه خدمات پیدا کنند باید به فضای تبلیغات بسیار گسترده ورود کنند و در این فضا مخاطبان هستند که حجم فعالیت این شرکت‌ها را تعیین می‌کنند اما درباره شرکت‌های بزرگ اول شرکت‌ها بزرگ می‌شوند بعد پاسخگویی به مخاطبان ارایه می‌شود.

این استاد دانشگاه تاکید می‌کند: اساسا بخش بزرگی از جذب سرمایه استارتاپ‌ها در مرحله رشد به خاطر تبلیغات است و این تبلیغات حجم تقاضای آنها را بالا می‌برد و در واقع میزان دانلود و نصب کردن نرم افزار این استارتاپ‌ها را افزایش می‌دهد. این مساله آنها را در ذهن مخاطب تثبیت می‌کند و باعث می‌شود مردم از این اپلیکیشن‌ها استفاده و بهره‌برداری کنند و همین موضوع است که اساسا حجم تقاضای آنها را بالا می‌برد و استارتاپ‌ها به همان تعداد باید برای تامین نیازکاربرانشان برنامه‌ریزی کنند. مثلا درباره اسنپ فود درحالی که مشتریانش زیاد می‌شود باید بتواند تامین غذا برای این تعداد تقاضا داشته باشد؛ این دو مقوله کاملا موازی و هم‌زمان است.

او با اشاره به اینکه استارتاپ‌هایی که در داخل ایران راه‌اندازی می‌شوند با چارچوب و قوانین ایران و زبان فارسی و محدوده مخاطبان خودشان باید ارزیابی شوند، ادامه می‌دهد: استارتاپ‌های ایرانی محدوده کاربران 80 میلیونی دارند درحالی که استارتاپ‌های بیرون از کشور با جمعیت حداقل پنج میلیارد نفری مقایسه می‌شوند. در ایران با چارچوب اینترنتی مواجه هستید که در بسیاری از مواقع با محدودیت‌های جدی سرعت و فیلترینگ روبرو است در حالی که در بیرون از مرزهای ایران افراد با اینترنت کاملا پرسرعت بدون این محدودیت‌ها مشغول به کار هستند. تاسیس استارتاپ‌ها در ایران و بیرون از ایران کاملا فرق می‌کند.

او تصریح می‌کند: ما اگر با مشکلات تحریم و مسائلی از این دست مواجه نباشیم و اگر استارتاپ‌هایی که در ایران تاسیس می‌شوند بتوانند زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها را به عنوان زبان پایه در نرم افزارها و اپلیکیشن‌های خود پایه‌گذاری کنند به خوبی می‌توانند جهانی شوند اما مشکل ما این است که تحریم‌ها این اجازه را به ما نمی‌دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند