ظهور نسل جدید مسابقه‌های تلویزیونی

ظهور نسل جدید مسابقه‌های تلویزیونی

گوشی‌های هوشمند به دلیل همراهی همیشگی با کاربران وسیله‌ای مناسب برای بازی شناخته می‌شوند. در سال‌های اخیر البته الگوی بازی کاربران تغییراتی را شاهد بوده است.

آمارهای روز نشان می‌دهد که سهم بازی‌های موبایلی در میان طرفداران بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی، رقمی بالا است. گوشی‌های هوشمند به دلیل همراهی همیشگی با کاربران وسیله‌ای مناسب برای بازی شناخته می‌شوند. در سال‌های اخیر البته الگوی بازی کاربران تغییراتی را شاهد بوده است.

به عنوان مثال از زمانی که بازی «کوئیز آف کینگ» در میان کاربران رواج پیدا کرد الگوی رفتاری بازی‌دوستان نیز تغییر پیدا کرد. یعنی کاربران به بازی‌هایی با محوریت سوال و جواب علاقه‌مند شدند. سوالات این بازی دایره‌ای از اطلاعات عمومی را هدف گرفته بود.

با این وضعیت به نظر می‌رسد اکنون رقابت تنگاتنگی برای سبک جدیدی از بازی‌های پرسش محور بر اساس اطلاعات عمومی در جریان است. برخی از این نمونه‌ها به بازار آمده و برخی کمپانی‌های بزرگ نیز تلاش می‌کنند در آینده نزدیک به سازندگان این دست بازی‌ها اضافه شوند.

نام دانشگاه شریف در میان سازندگان

شاید در نگاه اول کمی عجیب به نظر بیاید اما بازی ده ثانیه با کمک دانشگاه صنعتی شریف ساخته شده است. نوآوران سرآمد شریف نام شرکت سازنده بازی «ده ثانیه» است. این بازی نیز مانند دیگر نمونه‌های معروف در جهان به صورت زنده اجرا می‌شود. یعنی روی اپلیکیشن زمان آغاز مسابقه اعلام می‌شود و سوالات از سوی مجری برای شرکت‌کنندگان خوانده می‌شود. کاربران نیز بعد از خوانده شدن، تنها ۱۰ ثانیه برای پاسخ به سوالات وقت دارند.

در صورتی که هر کاربر پاسخ اشتباهی به سوال بدهد از دور رقابت خارج خواهد شد. در صورت برنده شدن نیز کاربران جایزه خود را دریافت خواهند کرد. نوآوران سرآمد شریف از جمله شرکت‌های وابسته به دانشگاه شریف است که در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند.

مسابقه تلویزیونی در گوشی همراه

آباکیو نیز یکی دیگر از بازی‌های مبتنی بر اطلاعات عمومی است. البته این بازی تفاوت‌هایی با بازی ده ثانیه دارد. بخش‌های اصلی این اپلیکیشن بیشتر شبیه نمونه‌های تلویزیونی است. این مسابقه با حضور مجریان به صورت تصویری برگزار می‌شود. در این بازی نیز شرکت‌کنندگان ۱۰ ثانیه زمان برای پاسخ در اختیار خواهند داشت. الگوی تمام این بازی‌ها با یکدیگر مشترک است. به عنوان مثال در آباکیو نیز با معرفی بازی به دیگران امتیازاتی به کاربر داده می‌شود.

شرکت تجارت الکترونیک آبا که ارائه دهنده زیرساخت و خدمات درگاه پرداخت الکترونیکی در قالب پلتفرم است سازنده بازی آباکیو است. این بازی برای هر دو سیستم عامل پر طرفدار یعنی اندروید و آی‌او‌اس عرضه شده است.

ورود اسنپ به میدان بازی‌ها

اگر اپ خبری اسنپ با نام اسنپ هیت را دنبال کنید در روزهای اخیر با خبری جنجالی در شبکه‌های اجتماعی این سرویس روبرو شده‌اید. اسنپ هیت فراخوان عمومی برای جلب مجری منتشر کرده بود. این شرکت در توضیح این فراخوان نوشته بود اسنپ قصد دارد بازی جدیدی را طراحی کند که اطلاعات عمومی کاربران را به چالش خواهد کشید.

پیگیری ویژگی‌ها نشان می‌دهد اسنپ کیو -نام بازی که اسنپ قصد تولیدش را دارد- نیز مانند نمونه‌های مشابه از قوانین مشترکی پیروی می‌کند. البته هنوز جزئیات بازی اسنپ روشن نیست و تا انتشار عمومی آن باید منتظر ماند. چرا که ورود اسنپ کیو با پشتوانه یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حال حاضر، فضای رقابتی برای تولید این دست بازی‌ها را تنگ‌تر خواهد کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند