موضوعات داغ:
گفتگو با عادل طالبی، کارشناس حوزه استارتاپ:

چرا استارتاپ‌های ایرانی از نوآوری دور هستند؟

چرا استارتاپ‌های ایرانی از نوآوری دور هستند؟

شرکت‌های استارتاپی در خارج از کشور هر سال نسبت به سال قبل بیشتر رشد می‌کنند. در ایران اما استارتاپ‌ها درگیر ادغام و به دست آوردن حداقل حقوق خود هستند و برای اینکه در امان از خطر حذف باشند به شکلی آهسته و پیوسته به ادامه بقا امیدوارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت‌های استارتاپی در خارج از کشور هرسال نسبت به سال قبل بیشتر رشد می‌کنند. اخیرا شرکت اوبر اعلام کرده قصد دارد در تاریخ ۹ ژوئیه (۱۸ تیر ۹۸) خط حمل و نقل هوایی خود موسوم به اوبرکوپتر که با هلیکوپتر مسافر جابه‌جا خواهد کرد را افتتاح کند.

این خط هوایی برای اعضای ویژه اوبر که دارای وضعیت پلاتینیوم و الماس هستند در دسترس قرار می‌گیرد. در ایران اما استارتاپ‌ها درگیر ادغام و به دست آوردن حداقل حقوق خود هستند و برای اینکه در امان از خطر حذف باشند به شکلی آهسته و پیوسته به ادامه بقا امیدوارند.

عادل طالبی، کارشناس حوزه استارتاپ در این باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: این مساله چند علت خیلی مهم دارد، اگر مثالی درباره اوبر را در نظر بگیریم باید بگوییم قوانین دست و پاگیر جلوی اوبر را نگرفته است اما در ایران یک نفر اگر قصد داشته باشد استارتاپ داشته باشند باید از ده‌ها نهاد و سازمان مجوز بگیرد. هر وزارتخانه، سازمان و نهادی خود را متولی استارتاپ می‌داند، بنابراین اولین مانع برای شروع به کار یک استارتاپ این نهادهای مجوز دهنده هستند.

او ادامه می‌دهد: مالیات، بیمه و قوانین قدیمی هم از سوی دیگر به عنوان موانع بعدی رشد و توسعه استارتاپ‌ها در ایران محسوب می‌شوند، وجود همین عوامل باعث شده تا بخشی از جوانان نخبه از کشور مهاجرت کنند که این مساله نیز منجر به کمبود نیروی متخصص هم شده است.

به گفته طالبی، نیروهای متخصص بعد از مدت کوتاهی که شروع به کسب تجربه در حوزه استارتاپ می‌کنند و به موفقیت نسبی می‌رسند به سد مالیات و بیمه برخورد می‌کنند و یا با فیلتر و مسدود شدن مواجه می‌شوند، بنابراین به فکر خروج از کشور می‌افتند.

او اضافه می‌کند: شخصا شاهد هستم که هفته‌ای یک تا دو نفر از نخبگان این حوزه از کشور خارج می‌شوند در حالی که این افراد کسانی هستند که کار کرده‌ و به پختگی رسیده‌اند و حالا وقت حصول زحمت‌شان است اما با وجود این مشکلات دست و پاگیر تا چه زمانی می‌توانند منتظر رفع مشکلات بمانند و بدون حضور نخبگان چطور می‌توانیم انتظار داشته باشیم که استارتاپ‌ها رشد کنند؟

او با اشاره به اینکه بحث دیگر سرمایه است، ادامه می‌دهد: واقعیت این است که تحریم‌ها ما را در زمینه سرمایه‌گذاری تحت فشار قرار داده است، شما می‌بینید استارتاپ‌های جوان در کشورهای دیگر از جمله فرانسه، انگلیس و فلاند سرمایه‌گذارن کشورهای مختلف را قانع به سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما ما به دلیل تحریم این امکان را نداریم. البته موضوعات کمتر مهم هم وجود دارد که به مثابه همین تحریم‌ها به ما اجازه نمی‌دهد از ابزارها استفاده کنیم.

طابی اضافه می‌کند: به طور مثال بنده از سال 82 در زمینه ایمیل مارکتینگ مشغول به کار هستم اما دو ماه است مشغول پیدا کردن یک شرکت ایمیل مارکتینگ خارجی هستم که به ایران خدمات ارایه کند. مجموعه این مشکلات را با هم در نظر بگیرید به علاوه دیدگاه کندی که بر برجامعه ما حاکم است دست به دست هم می‌دهد که شاهد اتفاقات بزرگ در حوزه استارتاپ‌ها نباشیم.

او به بسته شدن تعدادی از استارتاپ‌های تازه شکل یافته در سال گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: سال گذشته بخش عمده‌ای از استارتاپ‌های معمولی حوزه گردشگری را بستند یا برخی استارتاپ‌های پرداخت بانکی در دو سال گذشته تعطیل و مسدود شدند؛ به این گذشته که نگاه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها کار بی‌فایده‌ای است و درواقع نوآوری نکردن این استارتاپ‌ها در پاسخ به اتفاقاتی است که در محیط کسب‌وکارشان روی می‌دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند