موضوعات داغ:
ساعت 14 امروز 1251 گوشی از برندهای سامسونگ و هواوی فروخته می‌شود

عرضه متفاوت گوشی‌‌های ارزان‌تر از بازار در یک سایت / آیا گوشی‌های توقیفی آزاد شدند؟

عرضه متفاوت گوشی‌‌های ارزان‌تر از بازار در یک سایت / آیا گوشی‌های توقیفی آزاد شدند؟

امروز دومین روز عرضه گوشی‌های موبایل با قیمت مصوب در سایت دیجی‌کالاست. روز گذشته سایت دیجی‌کالا در اطلاعیه‌ا‌ی اعلام کرد که در روزهای 29 و 30 اردبیهشت گوشی‌هایی محدود با قیمت مصوب به فروش می‌رساند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت مصوب، قیمتی است که بر اساس اطلاعیه دیجی‌کالا شامل پرداخت تعرفه‌ها و عوارض و احتساب هزینه‌های مربوط به خدمات پس از فروش است و با تایید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین شده است.

این گوشی‌ها از بین دو برند سامسونگ و هواوی هستند و در هر دو روز تنها مصرف‌کننده نهایی که در واقع افراد عادی هستند مجاز به خرید یک گوشی می‌شوند. برای احراز هویت از این افراد نیز درج شماره موبایل، مشخصات کارت بانکی، آدرس و کد ملی ضروری است.

هیچ اطلاعاتی درباره قیمت این گوشی‌ها اعلام نشده و هنوز مشخص نیست قیمت گوشی‌هایی که به عنوان گوشی‌های با قیمت مصوب قیمت‌گذاری و با ارز نیمایی برای فروش آماده فروش شده‌اند، چه تفاوتی با قیمت بازار دارند.

دیجی‌کالا در پاسخ به این سوال که قیمت گوشی‌های مصوب چگونه است، اعلام کرده که قیمت‌ها تنها در لحظه فروش و صرفا برای خریداران به نمایش در می‌آید.

بر اساس اطلاعیه‌ای که دیجی‌کالا منتشر کرده این گوشی‌ها از تامین‌کننده اصلی تامین شده و هیچ حرفی از اینکه این گوشی‎ها همان گوشی‌های توقیفی در گمرک به دستور مقامات قضایی است، به میان نیامده است.

سال گذشته در پی تلاطم در بازار ارز و دریافت ارز دولتی از سوی برخی از شرکت‌های فروشنده موبایل به دستور دادستانی بسیاری از فروشگاهها پلمپ و انبارهای آن در توقیف مسئولان قضایی قرار گرفت. طی این برخوردها حدود 600 هزار گوشی توقیف شد. پس از آن هربار مقامات دولتی از جمله وزیر ارتباطات اعلام کردند که گوشی‌های توقیف شده برای توازن قیمت در بازار موبایل به بازار عرضه می‌شوند؛ اتفاقی که هیچگاه روی نداد.

حالا با عرضه گوشی‌هایی با قیمت مصوب این شائبه ایجاد شده که گوشی‌های توقیف شده در حال عرضه به بازار هستند و این درحالی است که گوشی‌های توقیفی عمدتا با ارز 2400 تومانی از سوی شرکت‌های اصلی واردکننده گوشی تلفن همراه به کشور وارد شده بودند اما گوشی‌های عرضه شده از سوی دیجی‌کالا با ارز نیمایی در حال فروش هستند و در حال حاضر ارز نیمایی در محدوده 12 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

ساعت 14 امروز (دوشنبه 30 اردیبهشت ماه) دیجی‌کالا قرار است 1251 گوشی از برندهای سامسونگ و هواوی را به با قیمت مصوب به فروش برساند و به دلیل محدود بودن در تعداد عرضه نیز به نظر می‌رسد اتفاقی که برای پیش فروش خودروهای تولید داخل در سایت‌های منبع روی داده و در کسری از دقیقه خودروهای پیش‌فروش شده خریداری شدند، اینجا نیز تکرار شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند