موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

استارتاپ خطرناک! / لزوم اجرای قواعد ایمنی برای استارتاپ‌های شهری

استارتاپ خطرناک! / لزوم اجرای قواعد ایمنی برای استارتاپ‌های شهری

پایتخت بیش از هر شهری نیاز به توسعه خدمات آنلاین دارد و همین موضوع هم به رشد یک استارتاپ و توسعه و تبلیغ دوچرخه‌سواری کمک کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در یک سال گذشته بر تعداد دوچرخه‌سواران افزوده شده و این مساله نگاه خوشبینانه برای توسعه حمل‌ونقل پاک را افزایش داده است.
«بیدود» یک اپلیکیشن استفاده از دوچرخه است که به کاربران تهران در چندین منطقه محدود دوچرخه کرایه می‌دهد. ماجرا آنجاست که برای برخی از استفاده کنندگان از این دوچرخه‌ها اتفاقاتی هم رخ می‌دهد که بخشی از آنها مشمول بیمه درمانی است اما بسیاری به این دلیل گرفتار حادثه می‌شوند که تجهیزات ایمنی مانند کلاه به همراه ندارند.

بنابراین بسیاری از استفاده‌کنندگان بدون دارا بودن تجهیزات ایمنی اقدام به استفاده از این دوچرخه‌ها می‌کنند که برای کلانشهری که هنوز خطوط مخصوص دوچرخه‌ سواری ندارد، اقدامی پر ریسک محسوب می‌شود.

مسولان روابط عمومی این استارتاپ در پاسخ به تجارت‌نیوز درباره ارائه تجهیزات ایمنی از سوی این شرکت به کاربرانش پاسخ روشنی نداد و ارائه پاسخ را منوط به تشکیل شدن یک شورای روابط عمومی و ارائه پاسخ به صورت کتبی و ارسال ایمیل موکول کرد.

بررسی قوانین مروبط به استفاده و مدیریت دوچرخه در این اپلیکیشن نشان می‌دهد که برای مدیران «بیدود» ایمنی و نگهداری از دوچرخه بیش از ایمنی کاربر اهمیت دارد به طور مثال در بخشی از قوانینی که کاربر باید آن را تایید کند تا بتواند یک حساب کاربری برای استفاده از دوچرخه را داشته باشد آمده است:

«بیدود به عنوان مالک دوچرخه ها مسئول اجاره روزانه، نگهداری و تعمیر دوچرخه است. اما این وظیفه بدان معنی نیست که بیدود ملزم به حصول اطمینان از بدون مشکل بودن دوچرخه‌ها در هر زمان می‌باشد. کاربران باید قبل از استفاده از دوچرخه آن را بررسی کنند. برای مثال چرخش آزادانه دسته فرمان را امتحان کرده، اثر بخشی ترمز را ارزیابی کرده و بدنه دوچرخه را از نظر خرابی و آسیب کنترل کنند و چنانچه مورد نقصی مشاهده شد از طریق نرم افزار موبایل اعلام خرابی کند.

چنانچه کاربر به دلیل سواری، استفاده یا پارک غیرقانونی دوچرخه متحمل جریمه شود بیدود مجاز است بر اساس صلاحدید خود و مقررات مربوط به قوانین اعتباری و با توجه به اهمیت مساله امتیازات کاربر را تعدیل کرده یا به طور دائمی یا موقتی حساب کاربری وی را مسدود کند.

چنانچه در خلال دوچرخه سواری تصادفی رخ داد کاربر ملزم است با مقامات راهنمایی و رانندگی جهت انجام هرگونه اقدام همکاری کند.

در صورتی که بروز تصادف یا حادثه‌ای در خلال استفاده از دوچرخه رخ دهد بیدود جز در مواردی که مشمول بیمه کاربر است هیچگونه مسئولیتی در این زمینه بر عهده نمی‌گیرد.

هرگونه مشاجره و اختلاف نظر بین کاربر و شخص ثالث در خلال استفاده از دوچرخه بایستی توسط آنها حل و فصل گردد. بیدود مسئول پرداخت هیچ نوع غرامتی نمی‌باشد و هرگونه آسیبی که به این دلیل به بیدود وارد شود باید از طریق کاربر جبران خسارت گردد.

کاربران بایستی از دوچرخه مراقبت به عمل آورده و آن را به روشی درست و ایمن به کار گیرند. چنانچه به دلیل استفاده و مراقبت نادرست کاربر دوچرخه به طور کلی از بین برود یا به طور جزئی آسیب ببیند، کاربر ملزم است جهت تمامی خسارات وارد شده به بیدود غرامت بپردازد. کاربران اجازه تردد با دوچرخه در بزرگراه‌ها / اتوبان‌ها / تونل‌ها و پل‌ها را ندارند.»

به نظر می‌رسد در شرایطی که اجرای برنامه توسعه شهرآنلاین در تهران به استارتاپ‌ها اجازه داده تا در بسترهای بیشتری فعال شوند اما همین فعالیت‌ها نیازمند زیرساخت‌ها و مقرراتی است که باید در حین اجرا مد نظر قرار گیرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند