رئیس هیئت مدیره انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی در گفتگو با تجارت‌نیوز:

مشکلات ۸۰ درصد استارتاپ‌ها مشترک است / نگاه مشکوک سرمایه‌گذاران بورسی به استارتاپ‌ها

مشکلات ۸۰ درصد استارتاپ‌ها مشترک است / نگاه مشکوک سرمایه‌گذاران بورسی به استارتاپ‌ها
رئیس هیئت مدیره انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی می‌گوید: 80 درصد مشکلات عمده در بین استارتاپ‌ها و شرکت‌های کسب‌وکار اینترنتی مشترک است و بیشتر خواسته‌ها در یک محدوده مشخص اعلام می‌شود.

حمیدرضا اعتدال مهر در گفتگو با تجارت‌نیوز اعلام کرد: به خاطر فعالیت هفت ساله انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی ما با انواع مختلفی از مشکلات مواجه شدیم و بسیاری از آنها را آسیب شناسی کرده‌ایم. به طور مثال مشکلات بیمه و مالیات از جمله مواردی است که بسیار مطرح و حل شده است یا اگر حل نشده ما به این نتیجه رسیدیم که مشکل از سوی کسب‌وکار بوده است.

او با اشاره کندی فرایند قانونگذاری در بسیاری از کشورهای دنیا تاکید می‌کند: در این بخش ما قوانینی داریم که برای تصویب آنها هشت یا ۹ سال زمان نیاز است. با توجه به اینکه شاید اصلا به زیرساخت‌های کسب‌وکارهای الکترونیک هم ارتباطی نداشته باشد. بنابراین کمی بی‌انصافی کردیم اگر بگوییم دولت یا قوه مقننه در این زمینه سنگ‌اندازی می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: واقعیت این است که این بدنه برای به وجود آوردن قانون جدید بسیار کند عمل می‌کند. اگر با این پیش فرض نگاه کنیم بهتر است کسب‌وکار مشکلاتش را به واسطه تشکل‌های صنفی و ان‌جی‌او‌ها دسته‌بندی و مشخص کند تا بتوان به جمع‌بندی درستی رسید.

او با اعلام اینکه بسیاری از بخش‌های بدنه دولت آمادگی شنیدن این مشکلات را دارند، اضافه می‌کند: اینکه سازمان‌ها برای حل و فصل چند درصد ‌از این مشکلات تمکین می‌کنند نمی‌توان با قطعیت چیزی گفت اما شنیدن و بیان کردن مشکلات شناسایی شده به این موضوع کمک می‌کند که این مسائل در زمان قانونگذاری مدنظر قرار ‌گیرند.

اعتدال مهر همچنین درباره امکان عرضه سهام شرکت‎های استارتاپ در بورس معتقد است: بورس برای استارتاپ زیرساخت و پلتفرم است و در اینجا اتفاق مهم ارتباط بین سرمایه‌گذار و ارزشی است که به عنوان استارتاپ ارایه می‌شود. تاکنون شرکت‌هایی در بورس فعال بودند که ارزش مشخص مالی قابل اندازه‌گیری داشتند اما وقتی روی شرکت‌های دانش‌بنیان کار قیمت‌گذاری را شروع می‌کنیم و ورود آنها را به بورس محتمل می‌دانیم درباره یک بدعت صحبت می‌کنیم.

او ادامه‌ می‌دهد: بعد از سالها تغییر بسیار عمده‌ای در بورس در حال رخ دادن است که در آن قرار است دانش خرید و فروش شود. به نظر می‌رسد بیشتر کندی در این کار به خاطر نوع نگرش به این حوزه است که اغلب سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند سرمایه‌ خود را مثلا روی کارخانه‌ای بگذارند که زمین و تجهیزات مشخصی دارد تا ایده‌ای که در حد طرح است و ممکن است چند وقت دیگر وجود خارجی نداشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند