دبیر انجمن کسب‌وکارهای مجازی در گفتگو با تجارت‌نیوز:

تبعات مشکلات استارتاپ‌ها دامن مردم را می‌گیرد

تبعات مشکلات استارتاپ‌ها دامن مردم را می‌گیرد

دبیر انجمن کسب‌وکارهای مجازی درباره اجرای طرح ترافیک جدید در تهران و افزایش هزینه‌های آن برای استارتاپ‌ها می‌گوید: اجرای طرح‌هایی همچون سهمیه‌بندی بنزین و طرح ترافیک زوج و فرد تبعاتی دارد که در این ماجرا فقط تاکسی‌های آنلاین متضرر نمی‌شوند بلکه برای هزاران نفر ایجاد دردسر و مشکل می‌کند.

شایان شلیله در گفتگو با تجارت‌نیوز ادامه می‌دهند: بسیاری از خدمات آنلاین پلتفرم‌ها دوسویه هستند، سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده و پارامترهای تاثیرگذار فقط برای پلتفرم‌های آنلاین نخواهد بود. اما نکته‌ مهم این است که دولت باید بپذیرد مدل حمل‌ونقل عمومی در حال تغییر است و در همه دنیا نیز این تغییرات ایجاد شده است. در مدل جهانی ورود اوبر به سیستم حمل‌ونقل عمومی در بسیاری از کشورها اتفاق افتاده است.

او با اشاره به اینکه دولت باید ورود کسب‌وکارهای جدید را بپذیرد و قوانین را متناسب با این مشاغل تغییر دهد، ادامه می‌دهد: میانگین تعداد خورو در سیستم حمل‌ونقل شخصی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار خودرو است که در چند تاکسی اینترنتی تقسیم شده‌اند، مسلما اگر تاکسیرانی عمومی می‌توانست این سرویس را انجام دهد، این پلتفرم‌ها ایجاد نمی‌شدند.

شلیله تاکید می‌کند: با مدیرت دولتی هم نمی‌توان کسب‌وکارهای نوین را شکل داد. سرعت تولد کسب‌وکارهای جدید بسیار بالاتر از سرعتی است که دولت دارد. در اینجا دولت باید سرعت قانونگذاری و درک درست از این اکوسیستم افزایش دهد.

دبیر انجمن کسب‌وکارهای مجازی ادامه می‌دهد: اینکه این توقع وجود داشته باشد کسب‌وکارهای آنلاین همه مشکلات را حل کنند با امکانات و قوانین موجود نشدنی است. در حال حاضر کسب‌وکارها مشکل جذب سرمایه و امکانات دارند و توقع بیشتر از آنها به نابودی آنها منجر خواهد شد. اما اگر دولت در کنار کسب‌وکارها باشد و برای حل مشکلات ارتباط متقابل ایجاد کند در نهایت سودش را مصرف‌کننده خواهد دید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند