استارتاپ‌ها این بار در دام بحران تامین قطعه!

استارتاپ‌ها این بار در دام بحران تامین قطعه!

برخی از استارتاپ‌ها با مشکلات تامین قطعه برای تجهیز زیرساخت فنی محصولات خود مواجه هستند. این موضوع موجب شده تا این شرکت‌ها از شرکت‌های باسابقه و دانش بنیان کمک بخواهند تا به آنها در واردات تجهیزات مورد نیازشان دست یاری دهند.

منصور شاکری، رئیس هیات مدیره انجمن شرکتهای واردکننده کالا و تجهیزات رایانه‌ای کشور درباره وضعیت شرکت‌های استارتاپی در تامین قطعه به «تجارت‌نیوز» می‌گوید: اگر شرکت‌های استارتاپی به طور مجزا و شخصا اقدام به واردات کرده باشند به این علت که مقررات فعلی واردات که تابع مصوبات وزارت صمت است، تغییرات زیادی به خود دیده با مشکل مواجه می‌شوند.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر مقررات واردات بر پایه این است که هر شخص می‌تواند آن کالایی را وارد کند که قبلا سابقه وارد کردن آن را داشته باشد. مثلا اینکه اگر شما سال گذشته هارد ۶۰۰ وارد کرده بودید امسال که طبیعتا دیگر هارد ۶۰۰ مورد استفاده ندارد اگر بخواهید هارد ۹۰۰ وارد کنید، نمی‌توانید. متاسفانه باید گفت که این قانون شدیدا دارای نقص است چرا که تکنولوژی هر روز در حال تغییر است و نمی‌توان به روی یک محصول متمرکز شد. ازاین دست مباحث اخیرا به شدت در زمینه واردات پیش آمده و شرکت‌ها را درگیر کرده است.

او تاکید می‌کند: هرچند که مسئولان گمرک با شرکت‌های قدیمی‌تر بیشتر همکاری می‌کنند اما درباره شرکت‌های تازه تاسیس که استارتاپ‌ها را در زمره این شرکت‌ها می‌توان تلقی کرد مشکلات بیشتری وجود دارد چرا که این شرکت‌ها اگر بخواهند به طور مستقل اقدام به واردات کنند به این دلیل که سابقه ندارند به آنها اجازه واردات داده نمی‌شود.

به گفته شاکری، این شرکت‌ها می توانند با شرکت‌هایی که سابقه دارند تماس بگیرند. او اضافه می‌کند: اگرچه ارز به سختی پیدا می‌شود و واردات و ثبت سفارش سخت شده اما حتما یک واردکننده پیدا می‌شود که این کار را برایشان انجام دهد. اگر دوستان در این زمینه مشکلی داشتند یا تقاضایی وجود داشته باشد می‌توانند در انجمن منعکس کنند.

او تاکید می‌کند: در حال حاضر محدودیت چنان زیاد است که حتی شرکت‌های دانش بنیان هم اگر بخواهند وارداتی انجام دهند با مشکلاتی برخورد می‌کنند. واردات تجهیزات سخت افزاری پروسه بسیار پیچیده‌ای دارد که مثل پازل هر روز شرایط آن تغییر می‌کند. طبیعتا یک شرکت دانش بنیان و نوپا که ممکن است در این حوزه تجربه‌ای نداشته باشد و واردکردن برایش سخت باشد بهتر این است که در این زمینه از تجربه دیگران استفاده کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند