سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی پاسخ داد:

معاف از مالیات استارتاپ‌ها چقدر جدی است؟

معاف از مالیات استارتاپ‌ها چقدر جدی است؟
سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی می‌گوید: کاهش درآمد نفتی و تحریم‌ها دولت را نیازمند به درآمد مالیاتی نگه می‌دارد و این مساله معافیت مالیاتی استارتاپ‌ها را منتفی می‌کند.

رضا الفت‌نسب، سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی در گفتگو با تجارت‌نیوز، می‌گوید که طرح‌های مجلس برای معافیت مالیاتی استارتاپ‌ها در حد حرف باقی مانده و تصویب آنها به عمر مجلس فعلی هم قد نمی‌دهد.

او درباره تصمیمات جدید در این زمینه می‌گوید: باید ببینیم رئیس جدید سازمان مالیاتی که به زودی منصوب می‌شود، کیست. البته در شورای عالی فضای مجازی چند ماهی است کار را به‌صورت جدی‌تر آغاز کرده‌اند و چند جلسه‌ای تشکیل شده اما هنوز نتیجه خاصی نگرفته‌اند و ما هم چیزی ندیدیم.

او درباره طرح مجلس برای اختصاص بودجه به استارتاپ‌ها می‌گوید که این موضوع یک طرح است و در حد حرف هم مطرح شده،  اگر این اتفاقات بیفتد تحولات خوبی را شاهد خواهیم بود. به‌طور مثال سال‌های قبل بحث‌های دیگری هم مطرح شد، مثل طرح نوآفرین که قرار بود اگر استارتاپ‌ها تا ۵۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشند، از مالیات معاف شوند اما این طرح هم نیمه‌کاره رها شد و حالا هم معلوم نیست این طرح در چه وضعیتی است.

او پیگیری‌های بی‌نتیجه در این زمینه را ناشی از دید مدیران کشور و انگیزه ناکافی برای حل مشکلات استارتاپ‌ها می‌داند.

الفت‌نسب ادامه می‌دهد: از سوی دیگر قانون هم الزاماتی برای سازمان‌هایی مانند مالیات دارد که باید ریشه‌ای حل شود و قوانین از سوی مجلس باید مورد اصلاح قرار بگیرند، در غیر این صورت این مسائل از جانب دیگر ارگان‌ها قابل حل شدن نیست.

به اعتقاد سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی تصویب چنین طرح‌هایی به عمر مجلس فعلی قد نمی‌دهد، چرا که زمانی تا انتخابات بعدی مجلس نمانده و مشکلات در کشور هم بسیار زیاد است.

او تاکید می‌کند: از سوی دیگر دولت هم اعلام کرده که به درآمد مالیاتی نیاز دارد که البته این مساله هم واقعیت دارد و با توجه به مسائل اقتصادی و تحریم‌ها و وضعیت فروش نفت یکی از درآمدهای اصلی دولت مالیات است و این موضوع خط قرمزی برای دولت شده است.

او درباره تاثیر افزایش حقوق و دستمزد بر ادامه کار استارتاپ‌ها می‌گوید: این موضوع مشکلات جدی را برای کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها ایجاد می‌کند، درست است که معیشت مردم نیز مورد فشار قرار گرفته و باید تقویت شود اما نه از جیب کارفرمایی که فروشش سال‌هاست تغییر نکرده و هزینه‌ها افزایش یافته است. تحریم‌ها روی کسب‌وکار تاثیر گذاشته و کار را سخت‌تر کرده است و پیش‌بینی می‌کنم که به احتمال بسیار زیاد بسیاری از کسب‌وکارها مجددا تعدیل نیرو خواهند داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند