تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

نرخ‌گذاری پروازها در سایت‌های آنلاین چگونه است؟ / دردسر نوسان دلار برای استارتاپ‌های حمل‌ونقلی

سایت‌های آنلاین خرید و فروش خدمات مسافری در روزهایی که نرخ ارز نوسان داشت، تغییراتی را در نرخ خدماتشان اعمال کردند اما بر اساس آنچه که علی کشفی، مدیرعامل فلایتیو اعلام می‌کند این تغییرات نرخ به دلیل تغییراتی است که ایرلاین‌ها در نرخ‌های خود به‌ویژه در پروازهای خارجی اعمال می‌کنند و آنها هیچ دخالتی دراین‌باره نداشته‌اند.
نرخ‌گذاری پروازها در سایت‌های آنلاین چگونه است؟ / دردسر نوسان دلار برای استارتاپ‌های حمل‌ونقلی

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای گذشته برخی کاربران در توییتر اعلام کردند که سایت‌های فروش بلیت در پیامک‎هایی به آنها اعلام کردند با توجه به افزایش نرخ ارز سریع‌تر اقدام به خرید بلیت کنند. این موضوع دستمایه شکل‌گیری این سوال شد که استارتاپ‌های فروش خدمات مسافری تا چه اندازه در تغییرات نرخ خدمات مسافری تاثیرگذارند؟

علی کشفی، مدیرعامل استارتاپ فلایتیو دراین‌باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: تغییر نرخ در صنعت فروش آنلاین بلیت حمل‌ونقل مسافری در دست فروشنده نیست و تصمیم‌گیرنده کامل در این زمینه ایرلاین است و مراکزی که این پروازها را تامین می‌کنند. در واقع تامین‌کننده‌هایی که خود مالک آن محصول هستند، قیمت را تعیین می‌کنند و ما صرفا فروشنده این کالا هستیم و هیچ دخل و تصرفی در تعیین قیمت نداریم.

او با اشاره به اینکه برخی از کاربران به اشتباه فکر می‌کنند زمانی که قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند این ما هستیم که قیمت‎ها را تغییر می‌دهیم، تاکید می‌کند: اما واقعیت این است که ما صرفا فروشنده‌ایم و تنها آنچه که ایرلاین‌ها به عنوان لیست قیمت می‌دهند را نمایش می‌دهیم و کمیسیون مربوط به هر پرواز هم کاملا مشخص است.

او ادامه می‌دهد: جابه‌جایی نرخ ارز پروازها با توجه به نرخ ارز وابسته به یک سری مصوبات است که از طریق هواپیمای کشوری برای ایرلان‌ها در پروازهای خارجی تعیین می‌شود و این نرخ‌ها مصوب است و در پروازهای داخلی نیز تصمیم‌گیرنده سازمان هواپیمایی کشوری است. این ارگان بر اساس اتفاقاتی که در بازار ارز به وقوع می‌پیوندد، یک نرخ مصوب تعیین می‌کند که البته مانند نرخ ارز لحظه‌ای تغییر نمی‌کند.

به گفته او، این مصوبات سازمان هواپیمایی کشوری مدتی اجرایی می‌شود و اگر نوسانات شدید شود، این سازمان نرخ ارز پروازهای خارجی را تغییر می‌دهد و در سیستم‌های ایرلاین نرخ‌گذاری می‌شود.

کشفی با اعلام اینکه درباره اطلاع‌رسانی این تغییرات نرخ به کاربران آنها تاکنون دو بار اطلاع‌رسانی کرده‌اند، اضافه می‌کند: مثلا در نوسانات شدید ایرلاین‌ها به ما اعلام می‌کنند که نرخ دلار در حال تغییر است، به‌خصوص این اتفاق در پروازهای خارجی به وفور رخ می‌دهد و ما برای اینکه کاربران با دقت بیشتری بتوانند خرید کنند، اطلاع‌رسانی می کنیم که نرخ در حال تغییر است و بهتر است که زودتر خرید کنید. ما دو بار در طول یک‌سال گذشته با توجه به تغییرات نرخ ارز اقدام به اطلاع‌رسانی کردیم که متعلق به تابستان و مهر ماه سال قبل است.

او با تاکید بر اینکه در خصوص تغییرات یک هفته اخیر نرخ ارز هیچ اطلاع‌رسانی نداشته‌اند، ادامه می‌دهد: اگرچه ممکن است نرخ‌ها تغییر کرده باشد اما به ما اطلاع داده نشد و ما نیز هیچ اطلاع‌رسانی نداشتیم. در اینجا باید تاکید کنم تغییرات نرخ خدمات مسافری با تغییرات نرخ ارز در بازار برابر نیست، چون کاربران فکر می‌کنند اگر قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان رسید، نرخ ارز پروازی هم تغییر می‌کند، این در حالی است که این نرخ‌ها در لحظه تغییر نمی‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز