نمایشگرهای گوشی، قاتل باکتری‌ها می‌شوند

محققان سوئدی پلاستیک رسانایی برای نمایشگرها ساخته‌اند که مانع رشد برخی باکتری‌ها بر روی نمایشگر گوشی می‌شود.

نمایشگرهای گوشی، قاتل باکتری‌ها می‌شوند

نمایشگرهای گوشی از جمله آلوده‌ترین ابزاری هستند که با آن‌ها سروکار داریم. محققان موسسه Karolinska در استکهلم سوئد می‌گویند کاربرد تازه‌ای برای پلاستیک رسانای این نمایشگرها یافته‌اند.

پژوهشگران می‌گویند از پلاستیک رسانای مورد استفاده در نمایشگرهای لمسی می‌توان برای دستکاری روند رشد باکتری‌ها استفاده کرد و جلوی رشد برخی انواع باکتری‌ها را گرفت و یا روند رشد برخی انواع آن‌ها را تقویت کرد.

به گزارش تجارت نیوز به نقل از  دیجیتال ترندز، همچنین از این پلاستیک‌ها می‌توان برای فریب دادن و دستکاری متابولیسم برخی انواع باکتری‌های بیماری‌زا استفاده کرد و از طریق افزودن یا حذف چند الکترون به سطح پلاستیک نمایشگر لمسی روند رشد یک باکتری را به‌دلخواه کند یا تند کرد.

این دستاورد علمی هنوز در مراحل اولیه خود قرار داد. اما در نهایت می‌توان از این روش برای تولید پوشش‌های بسیار موثر ضدباکتری استفاده کرد و از میزان آلودگی شدید فعلی در گوشی‌ها و تبلت‌ها کاست.

همچنین استفاده از این روش از میزان شیوع عفونت و آلودگی در بیمارستان‌ها می‌کاهد و در صورت لزوم به پزشکان امکان می‌دهد رشد یک باکتری را برای تحقق اهداف خاصی تسریع کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید