معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خبر داد:

ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به اقتصاد کشور

ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به اقتصاد کشور

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان وارد اقتصاد کشور شده‌اند، گفت: پیشرفت در حوزه پژوهش و اقتصاد سبب رشد کشور می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان وارد اقتصاد کشور شده‌اند، گفت: پیشرفت در حوزه پژوهش و اقتصاد سبب رشد کشور می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در آیین تجلیل از پژوهشگران نمونه کشور افزود: اگر ما بتوانیم در حوزه پژوهش پیشرفت قابل توجهی داشته باشیم، آن موقع است که جوانان فکر می‌کنند می‌توانند جامعه را تغییر دهند، این درحالی است که از ابتدای دولت کنونی در حوزه پژوهش پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌ایم و می‌توان گفت شرکت‌های دانش‌بنیان وارد اقتصاد کشور شده‌اند.

وی در ادامه اضافه کرد: امیدوارم برای آینده خودمان و پژوهش و همچنین دانشگاه‌های کشور بتوانیم نقش مثبت و محوری در حوزه پژوهش ایفا کرده و جایگاه‌های آنها را ارتقاء دهیم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: حمایت از مالکیت فکری به جای حمایت از اولویت‌های فیزیکی از اولویت‌های ما در دولت است. اقتصادی که قالبش در فشار کشورهای بیگانه با استفاده از منابع سنتی که دارد به مقابله با این فشارها بپردازد، یک نوع اقتصاد مقاومتی است. درواقع اقتصاد کشور ما برای برون‌رفت از فشارهای کشورهای بیگانه باید از خودش ابتکار نشان دهد که بهترین راهکار اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی با اشاره به نقش محوری دانشگاه‌های سراسری کشور افزود: دانشگاه‌ها باید با قدرت بیشتری نسبت به گذشته به کمک دولت بیایند، البته تعدادی از دانشگاه‌ها با تشکیل کانون‌های علمی و پژوهشی وارد عمل شده‌اند که باید موضوع اول همه دانشگاه‌ها باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما اگر از گسترش کمی و کیفی دانشگاه‌ها حمایت می‌کنیم، در صورتی است که نیرو زمان خروج از دانشگاه تبدیل به یک کارآفرین شده باشد. این در حالی است که ما باید با شتاب بالایی صادرات محصولات دانش‌بنیان را داشته باشیم.

وی یادآور شد:‌ همه دستگاه‌ها باید زیرساخت‌ها، قوانین و مقرراتی را تعیین کنند برای اقتصاد دانش‌بنیان که می‌تواند کشور را در وضعیت کنونی کمک کند.

مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم نیز در این مراسم گفت: امسال نوزدهمین سال برگزاری هفته پژوهش با هدف توسعه فرهنگ پژوهش و فناوری در کشور را آغاز می‌کنیم، با توجه به این اهداف برنامه‌هایی مد نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: سمینارها را امسال بر اساس چالش‌ها و یافتن راه‌های مشارکت برقرار می‌کنیم، نمایشگاه فناوری در هفته آینده با مشارکت نمایشگاه ساخت داخل به طور همزمان برگزار می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: امسال برای اولین بار نمایشگاه تقاضای فناوری را آغاز می‌کنیم که هفته آینده آغاز می‌شود، بحث ارتباط پژوهشگران، جامعه و صنعت مد نظر قرار گرفته شده است. با توجه به نقش استانداران در حوزه فناوری، از سه نفر تقدیر به عمل خواهد آمد.

وی اظهار داشت: با تمامی مشکلات دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها به ماموریت اصلی خود واقف هستند و این ماموریت را در راستای حل مشکلات کشور انجام خواهند داد.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند