پلتفرم‌ WAVE از مرگ‌ومیر غیرمنتظره پیشگیری می‌کند

اکسل مدیکال، شرکت سازنده ابزار پزشکی، یک پلتفرم بالینی به نام WAVE را با هدف جلوگیری از مرگ‌و‌میر غیرمنتظره در بیمارستان‌ها، امکان نظارت دائمی بر بیماران، تجزیه‌ و تحلیل اوضاع جسمی افراد و آگاه کردن به‌موقع پزشکان و پرستاران طراحی کرده است.

پلتفرم‌ WAVE از مرگ‌ومیر غیرمنتظره پیشگیری می‌کند

ماریه کریمی: اکسل مدیکال (Excel Medical)، شرکت سازنده‌ ابزار و وسایل پزشکی، واقع در فلوریدا، اوایل ماه جاری اعلام کرد که پلتفرم بالینی‌اش (WAVE)، از سازمان غذا‌ و‌ داروی آمریکا (FDA) مجوز دریافت کرده است. این سیستم به منظور جلوگیری از مرگ‌و‌میر غیرمنتظره در بیمارستان‌ها، امکان نظارت دائمی بر بیماران، تجزیه‌ و تحلیل اوضاع جسمی افراد و آگاه کردن به‌موقع پزشکان و پرستاران را فراهم ساخته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، فازهای اول تا سوم این مطالعات که در مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ (UPMC) انجام شد، مورد توجه سازمان غذا و دارو قرار گرفت. بر اساس تحقیقات، گروه کنترل این دانشگاه، شش مرگ ناگهانی و غیرمنتظره داشتند، در حالی که این مقدار در گروه آزمایشی به صفر رسیده بود.

پلتفرم (WAVE) الگوریتمی به نام شاخص‌ایمنی ویسنسیا (Visensia Safety Index) دارد که توسط بخش توسعه نرم‌افزارهای پزشکی دانشگاه آکسفورد تهیه شده است.

اکسل به الگوریتمی که برای استفاده در سال ۲۰۱۱ تایید شده بود پروانه می‌دهد. مجوز جدید از آژانس نظارتی که در اوایل ژانویه داده شد، برای الگوریتم استفاده‌شده در کنار پلتفرم اکسل مدیکال است.

این برنامه اطلاعات را از سیستم‌های نظارت فیزیولوژیکی بیمار و اطلاعات پزشکی الکترونیکی (EMR) او می‌گیرد و بعد از ذخیره کردن و مدیریت این داده‌ها، به بررسی و تجزیه و تحلیل آنها می‌پردازد و نتایج و یافته‌هایش را در لحظه روی سیستم اطلاعات پزشکی الکترونیک، مانیتور مرکزی یا موبایل هوشمند و انواع تبلت ارائه می‌کند.

با توجه به بررسی آمار ماهیانه در میزان بستری مجدد در بیمارستان و آی‌سی‌یو، موقعیت‌های اضطراری و فعالیت‌های گروه امداد و نجات، این پلتفرم ابزار بسیار قوی برای نشان دادن مشکلات و علت وقوع این موارد است.

مری بام (Mary Baum)، مدیر ارشد اکسل مدیکال، در مصاحبه‌ای به HCA News گفت: هر ساله ۴۰۰ هزار مرگ ناگهانی داریم که قابل پیش‌گیری هستند. این میزان از تلفات برابر با این است که در سال هر روز دو هواپیمای مسافربری با یکدیگر برخورد و سقوط کنند.

او در ادامه می‌گوید: مثل کنترل ترافیک هوایی است که همه چیز دست ما نیست ولی سعی‌مان بر این است که دو هواپیما را از برخورد و سقوط نجات دهیم.

لنس بورتن (Lance Burton)، مدیر کل اکسل مدیکال، به HCA News گفت: هرچند که این کمپانی یک همکاری با شرکت اپیک سیستم (Epic Systems) دارد که همراه با یکپارچه‌سازی و فعالیت بسیار نزدیک این دو شرکت در خصوص ارائه تکنولوژی است؛ اما سیستم و روند ارائه اطلاعات پزشکی الکتریکی به یک شرکت خاص وابسته نیست.

در حال حاضر، این پلتفرم تنها بر سلامت جمعیت افراد داخل بیمارستان متمرکز است، اما بورتن اظهار داشت که شرکتش ممکن است فعالیت خود را در بلندمدت گسترش دهد.

او می‌گوید: در آینده، به خارج از بیمارستان‌ هم خواهیم رفت. از آنجا که مدیریت تولید محتوا و داده‌ها (CMS) بیشتر بر تحت‌ نظر‌ گرفتن طولانی‌مدت بیماران و مسئولیت مراکز مراقبت‌های بهداشتی و درمانی متمرکز است، این امر منطقی به نظر می‌رسد.

با توجه به بررسی آمار ماهیانه در میزان بستری مجدد در بیمارستان و آی‌سی‌یو، موقعیت‌های اضطراری و فعالیت‌های گروه امداد و نجات، این پلتفرم ابزار بسیار قوی برای نشان دادن مشکلات و علت وقوع این موارد است.

وی در ادامه افزود: این پلتفرم و مجوزش، برای شرکت اکسل مدیکال مهم بودند. این کمپانی می‌گوید، این اولین بار است که یک الگوریتم و پلتفرم ارسال‌کننده‌‌اش توسط آژانس مجوز گرفته‌اند.

بورتن علاوه بر گسترش دامنه فعالیت خود در خارج از سیستم بهداشتی-درمانی، اشاره کرد که این شرکت به دنبال فعالیت بیشتر به کمک ابزارهای پوشیدنی است که اطلاعات بیومتریک را فراهم می‌کنند.

این فرد در بیانیه‌ رسمی اظهار داشت: هر آنچه‌ که ما به عنوای یک سازمان انجام می‌دهیم در راستای هدف ریشه‌کن کردن مرگ‌های غیر‌منتظره در بیمارستان‌هاست. مردم شاید بگویند که رسیدن به حذف کامل مرگ‌های غیرمنتظره، ناممکن است. نظر ما ولی این است که هیچ چیز مهم‌تر و بهتر از رسیدن به این امر نیست. فکر می‌کنم حرف‌های بسیار زیادی در مورد تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌ها باشد. اما فقط این را بگویم که زمانْ زمانِ حال است، این امر ممکن است و می‌تواند زندگی‌ها را نجات دهد.

 

منبع: hcanews.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید