گوگل‌هوم نخرید! اگر این ۱۷ ویژگی را نمی‌دانید

گوگل ماه پیش اعلام کرد که از ماه اکتبر در هر ثانیه بیش از یک دستیار صوتی گوگل‌هوم فروخته است. این بدان معناست که گوگل دست‌کم 6.8 میلیون گوگل‌هوم را در فصل تعطیلات به فروش رسانده است.

گوگل‌هوم نخرید! اگر این ۱۷ ویژگی را نمی‌دانید

ماریه کریمی: از اکتبر گذشته تاکنون، میلیون‌ها نفر گوگل‌هوم خریداری کرده‌اند. شرکت گوگل در‌ حال‌ حاضر سه نوع از گوگل‌هوم را برای فروش گذاشته است: گوگل‌هوم مینی ۵۰ دلاری، گوگل‌هوم ۱۳۰ دلاری و گوگل‌هوم مکس ۴۰۰ دلاری؛ که همه بر اساس دستیار مصنوعی هوشمند گوگل (Google’s artificially-intelligent Assistant) ساخته شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از بیزنس‌اینسایدر، گوگلْ ماه پیش اعلام کرد که از ماه اکتبر در هر ثانیه بیش از یک دستیار صوتی هوشمند خانگی فروخته است. طبق محاسبات ما، این یعنی گوگل دست‌کم ۶٫۸ میلیون وسیله را در فصل تعطیلات به فروش رسانده است.

حالا که برای اولین بار میلیون‌ها نفر وسایل هوشمند خانگی گوگل را دارند، خوب است بدانید که دقیقا چه کارهایی با آنها می‌توانید انجام دهید. برخی از ویژگی‌های این وسایل از جمله اعلام وضعیت آب‌وهوا، کاملا واضح و مشخصند، اما برخی دیگر از این قابلیت‌ها چندان هم شناخته‌شده نیست.

با ۱۷ مورد از بهترین کارایی‌های وسایل هوشمند خانگی آشنا شوید:

۱- با ایجاد نویز سفید به خواب شما کمک می‌کند

اگر صدای باران را به موسیقی آرامش‌بخش ترجیح می‌دهید، می‌توانید از آن بخواهید که برای شما صدای باران را پخش کند. این صدا تا زمانی که به خواب بروید در اتاق پخش می‌شود. اما اگر می‌خواهید مطمئن باشید که سر یک ساعت مشخص صدا قطع ‌شود، می‌توانید تایمر خواب را برای آن مشخص کنید.

۲- با داشتن چند گوگل‌هوم از ویژگی برادکست (Broadcast) استفاده کنید

اگر بیشتر از یک دستگاه گوگل‎هوم در خانه دارید، می‌توانید هم‌زمان روی همه آنها یک موسیقی واحد را پخش کنید، تقریبا مثل مخابره کردن و ارتباط داخلی است.

اگر بگویید: «خب گوگل، اعلام کن که وقت شام خوردن است»؛ همه دستگاه‌ها زنگ وقتِ شام را می‌زنند. همچنین می‌توانید از گوگل‌هوم بخواهید زمان مدرسه رفتن بچه‌ها را اعلام کند.

پخش هم‌زمانْ حتی وقتی در منزل نیستید هم کار می‌کند؛ کافی است بگویید: «خب گوگل، اعلام کن که در راه برگشت به خانه‌ هستم»، تا دستگاه‌های داخل خانه هم پیام را پخش کنند. به این ویژگی برادکست گفته می‌شود.

۳- خانه هوشمندتان را کنترل کنید

خانه هوشمند با گوگل‌هوم

تا به اینجا دستیار هوشمند گوگل (Google Assistant) می‌تواند بیش از یک هزار موبایل هوشمند را که در بیشتر از ۱۰۰ برند مثل برندهای LG، Whirlpool، GE و Nest ساخته شده‌اند را تحت کنترل بگیرد.

شما می‌توانید از گوگل‌هوم‌ خودتان بخواهید که نور چراغ را کم کند، دمای محیط را تغییر دهد، زیر کتری یا مایکروویو را روشن کند یا حتی جارو برقی هوشمند شما را روشن کند.

لیست کامل وسایلی که با گوگل‌هوم سازگارند را در بلاگ گوگل ببینید.

۴- گوگل‌هوم کارهای شما را یادآوری می‌کند

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که برای ورزش کردن یا جایی رفتن نیاز به یادآوری دارید؛ گوگل‌هوم می‌تواند هر روز به شما در وقت‌های مورد نظرتان ورزش را یادآوری کند.

۵- بدون شماره‌گیری دستی، تماس بگیرید

گوگل‌هوم می‌تواند با هر یک از افرادی که در اکانت گوگل شما هستند، بدون نیاز به شماره‌گیری دستی تماس بگیرد. تنها کاری که باید بکنید این است که بگویید: «سلام گوگل، به… زنگ بزن»، و این تماس به صورت خودکار انجام می‌شود.

گوگل‌هوم همچنین می‌تواند صداها را تشخیص دهد، در‌ نتیجه اگر آن را با چند نفر به اشتراک بگذارید، گوگل‌هوم متوجه خواهد شد که چه کسی از او می‌خواهد تماس را برقرار کند. اگر از او بخواهید با مادرتان تماس بگیرد، متوجه می‎شود که چه کسی در حال تماس با چه کسی است.

۶- با گوگل‌هوم گوشی‌تان را که گم‌ شده، پیدا کنید

اگر موبایلتان را جایی اطراف خانه گم کردید، گوگل‌هوم می‌تواند آن را برایتان پیدا کند. با گفتن «سلام گوگل، گوشی‌ام را پیدا کن»، موبایل شما زنگ می‌زند. این قابلیت هم برای گوشی‌های آیفون و هم برای گوشی‌های اندروید کار می‌کند.

۷- آن را روی حالت شبانه بگذارید

ویژگی حالت شبانه گوگل‌هوم نور دستگاه را کم کرده و صدای آن را کاهش می‌دهد، تا بقیه‌ زمان استراحت‌تان در خانه از خواب بیدار نشوید. حتی می‌توانید این ویژگی را به صورت دستی خاموش و روشن کنید یا به آن برنامه‌ای بدهید که هر روز سر یک زمان مشخص وارد این حالت شود.

۸- خاموش و روشن کردن تلویزیون

اگر کاربر کروم‌کست (Chromecast) نیز هستید -که نوعی دانگل پخش‌کننده گوگل است- و تلویزیونی سازگار با گوگل‌هوم دارید؛ می‌توانید از گوگل‌هوم خود بخواهید که برایتان تلویزیون را روشن یا خاموش کند.

۹- از گوگل‌هوم بخواهید برایتان داستان بگوید

شرکت گوگل، همه دستگاه‌های خانگی‌اش را به انواع ویژگی‌های مناسب برای خانواده‌ها مجهز کرده است. موارد زیر از چیزهایی هستند که می‌توانید از گوگل‌هوم خود درخواست کنید:

«سلام گوگل…

  • برایم داستان بگو.
  • بیا بازی کنیم.
  • برایم بیت‌باکس (beatbox) بزن.

۱۰- گوگل‌هوم می‌تواند به زبان‌های مختلف صحبت کند

گوگل‌هوم می‌تواند به زبان‌های مختلف صحبت کند

دستیار هوشمند گوگل، قادر به صحبت کردن به زبان‌های مختلف است. در ایتالیا، ایتالیایی حرف می‌زند، در مکزیک، اسپانیایی، در کانادا، فرانسوی، در برزیل پرتغالی و بسیاری دیگر از زبان‌ها.

لیست کامل زبان‌های Google Assistant را در بلاگ گوگل ببینید.

۱۱- تعمیرکار، لوله‌کش یا سایر مغازه‌ها را در منطقه شما پیدا می‌کند

اگر به یک لوله‌کش نیاز دارید، گوگل‌هوم به راحتی نزدیک‌ترین لوله‌کش را برای شما پیدا می‌کند.

شرکت گوگل می‌گوید تمام این پیشنهادات ارائه شده در مورد کسب‌وکارهای اطراف محله، هم توسط خودِ این شرکت و هم توسط شرکت‌هایی مثل HomeAdvisor یا Porch نشان داده می‌شوند.

۱۲- برنامه روزانه‌تان را همان ابتدای روز تعریف و تنظیم کنید

وقتی که صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوید و به گوگل‌هوم خود می‌گویید «سلام گوگل، صبح بخیر»، این وسیله برنامه روزانه‌تان را برای شما می‌خواند، اخبار را به شما می‌گوید، مسیرهای رفت‌و‌آمدتان را نشان ‌می‌دهد و شما را از وضعیت آب‌و‌هوا مطلع می‌کند.

به همین ترتیب با گفتن «شب بخیر گوگل»، چراغ‌ها را خاموش می‌کند و دمای محیط تعدیل می‌شود. همچنین، با خواندن تقویم شما، اگر برنامه یا ملاقاتی برای روز بعد داشته باشید، این وسیله شما را از آن مطلع می‌کند.

۱۳- برایتان جوک تعریف می‌کند

کافی است بگویید «سلام گوگل، برایم یک جوک تعریف کن»، و گوگل‌هوم برایتان جوک تعریف می‌کند.

۱۴- گوگل‌هوم همه چیز را به یادتان می‌آورد

اگر قفلی مثل قفل‌های جدید دوچرخه دارید، با گفتن «سلام گوگل، قفل ترکیبی من که … است را به خاطر بسپار»، گوگل هوم شما می‌تواند رمز آن را به جای شما به خاطر بسپارد.

۱۵- در آشپرخانه از گوگل‌هوم کمک بگیرید

در آشپرخانه از گوگل‌هوم کمک بگیرید

گوگل‌هوم شما می‌تواند در پخت‌و‌پز به شما کمک کند و در مورد سوال‌هایی مثل «یک فنجان چند قاشق غذاخوری می‌شود؟» برایتان با جستجو در دستورهای پخت و موارد مشابه و جایگزین، جواب مناسب را پیدا کند.

۱۶- با موسیقی مورد علاقه‌تان از خواب بیدار شوید

گوگل‌هوم شما می‌تواند به عنوان یک ساعت زنگ دار، به طور منظم کار کند، و حتی شما را با موزیک دلخواه‌تان از خواب بیدار کند. کافی است بگویید: «سلام گوگل، برای ساعت هشت صبح موسیقی … را تنظیم کن.»

۱۷- تماشای برنامه‌های مورد علاقه‌تان را به شما یادآوری می‌کند

اگر نگران این هستید که از دیدن برنامه تلویزیونی محبوب و جذاب‌تان غاقل بمانید، گوگل‌هوم می‌تواند به شما آن را یادآوری کند. بگویید «سلام گوگل، هر چهارشنبه راس ساعت ۸ شب یادآوری کن برنامه … را ببینم».

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید