چرا برای ایجاد یک کسب‌وکار باید خود را بشناسید؟

چرا برای ایجاد یک کسب‌وکار باید خود را بشناسید؟

کسب‌وکارها همه با یافتن یک مسئله و سپس یافتن یک راه‌حل مناسب برای آن ایجاد می‌شوند؛ اما قضیه به همین‌جا خلاصه نمی‌شود. اگر شما به‌عنوان یک کارآفرین مسئله‌ای یافتید و برای حل آن مجبور شدید مسیرهایی را طی کنید که از آن‌ها خوشتان نمی‌آید، چندان حس خوبی نخواهید داشت.

اما از کجا باید بفهمید که از مسئله و دوما از مسیر حل مسئله‌ای که انتخاب می‌کنید خوشتان خواهد آمد؟ اینجاست که اهمیت خودشناسی برای آغاز یک کسب‌وکار خود را نشان می‌دهد. زیرا اولین گام برای ایجاد یک کسب‌وکار موفق خودشناسی است.

برای اینکه بدانید چه کسب‌وکاری برایتان خوب است باید خود را بشناسید

اگر نقاط قوت خود را بشناسید و مهم‌تر از بدانید که از چه چیزی لذت می‌برید، احتمال اینکه به سراغ حل مسئله‌ای بروید که مناسب مهارت‌ها و علاقه‌های شما است و بر پایه نواقص شما نیست، بیشتر می‌شود.

افراد زیادی به علت تلاش برای حل کردن مشکلات دیگران شکست می‌خورند. مطمئن باشید اگر کسب‌وکار درستی را برنگزینید، به‌هیچ‌وجه خوشبخت نخواهید شد.

برای جذب تیم مناسب باید خود را بشناسید

شما نمی‌توانید کسب‌وکارتان را به‌تنهایی پیش ببرید و موفق شوید. باید از دیگران کمک بخواهید و با آن‌ها همکاری کنید. برای جذب آدم‌های مناسب و تشکیل تیم مناسب حتما باید شناختی از خود داشته باشید.

تیمی که جمع می‌کنید باید نداشته‌های شما را پر کند تا بتوانید دور هم فرصت‌های واقعی را ببینید. وقتی خود را شناختید، می‌توانید اهداف درستی بچینید تا بتوانید به آن‌ها برسید. کارآفرینان زیادی صرفا به خاطر اینکه نمی‌توانند تیم درستی انتخاب کنند، شکست می‌خورند.

ایجاد کسب‌وکار نیازمند اعتمادبه‌نفس است

وقتی شما صاحب کسب‌وکاری هستید، دیگر نمی‌توانید چیزی را برای موفق نشدن بهانه کنید. نمی‌توانید شکست خود را گردن دیگران بیندازید. شما باید مسئولیت همه‌چیز را قبول کنید. اعتمادبه‌نفس لازمه مسئولیت‌پذیری است و خودشناسی، کلید کسب اعتمادبه‌نفس است.

برای ساختن یک کسب‌وکار درست باید بدانیم چگونه رهبر خوبی باشیم. یکی از مهم‌ترین نکات برای اینکه رهبر خوبی باشیم این است که خود را بشناسیم. با این کار می‌توانیم بازار خود را توسعه دهیم، مشتریان را جذب کنیم، به تیم انگیزه بدهیم و ناشناخته‌ها را فتح کنیم.

دیگران به خاطر اعتبار و اصالت شما برایتان کار می‌کنند

برای اینکه رهبری موثر و فردی مورداحترام برای تیم خود شوید، اعضای تیمتان باید خود واقعی شما را ببینند.

مشتریان و شرکای خارج از سازمان نیز به اعتبار و اصالت شما که از خودشناسی می‌آید، واکنش مثبت نشان می‌دهند. این اعتبار و اصالت، اعتماد و احترام ایجاد می‌کند. اعتماد و احترام هم از نیازهای ضروری شما برای پیشرفت هستند.

اگر تلاش کنید دائما شخصیت دیگری از خود به نمایش بگذارید، هم اذیت خواهید شد و هم اینکه چنین رفتاری به‌هیچ‌وجه موثر و مفید نیست.

با استفاده از نقاط قوت خود می‌توانید بهترین تصمیم‌ها را در کسب‌وکار بگیرید

وقتی شما با خودشناسی نقاط قوت خود را شناسایی کردید، بر پایه این نقاط قوت می‌توانید پیش بروید. از آن‌سو دانستن نقاط قوت یعنی آگاهی از نقاط ضعف. در نتیجه خواهید دانست که در چه بخش‌هایی ضعف دارید و باید از راهنمای‌ها و مشورت دیگران باید کمک بگیرید.

با این کار دیگران شما را یک شنونده خوب و یک رهبر قابل‌احترام خواهند دید که دیکتاتور نیست و به نظرات دیگران ارزش قائل است و می‌داند چگونه با چیزهای جدید و ناشناخته کسب‌وکار مواجه شود.

یاد بگیرید که نه بگویید

خودشناسی شما را فردی محترم و دارای اعتمادبه‌نفس می‌کند. همچنین باعث می‌شود با خود رو راست باشید و تعارف نداشته باشید و این مهم‌ترین نکته برای داشتن مهارت نه گفتن است.

با خودشناسی همچنین می‌توانید بفهمید محدودیت‌های شما چیست‌اند. دانستن این محدودیت‌ها برای اینکه بدانید چه‌کارهایی را نباید قبول کنید، مهم است.

دلایل قبول نکردن برخی از کارها هم متفاوت هستند. ممکن است این کارها از عهده شما برنیایند یا اینکه در اولویت شما نباشند. خلاصه مطلب اینکه خودشناسی به شما کمک می‌کند بفهمید کی نه بگویید. نه گفتن تنها راه نجات در دنیای مدرن کسب‌وکار است.

همچنین کارآفرینانی که خود را خوب می‌شناسند، ترسی از اینکه کارها را به دیگران بسپارند و نه بگویند ندارند. آن‌ها می‌دانند که وقتی نمی‌خواهند کاری را انجام دهند، بهتر است بهانه‌های عجیب‌وغریب نیاورند و نه بگویند.

وقتی ندانید کجا را باید اصلاح کنید، رشد نخواهید کرد

خودشناسی به این مسئله منجر خواهد شد که هم بدانید شما باید چه چیزهایی را در خود اصلاح کنید و هم بدانید که چه چیزی را باید در کسب‌وکار خود بهبود بخشید.

هر کسب‌وکاری هم نیازمند اصلاح و بهبود دائمی است. خودشناسی به شما کمک می‌کند که یک اولویت‌بندی درست در مورد چیزهای که باید بهبود دهید، داشته باشید.

این اولویت‌ها شامل چیزهای زیادی مثل حفظ سلامتی، تعادل بین زندگی و کار، تغییر عادت‌های بد و ملحق شدن به گروه‌های کاری مختلف است.

شما چقدر خود را می‌شناسید

حال اگر می‌خواهید کسب‌وکاری ایجاد کنید، به این نکات فکر کنید. اگر پاسخی برای همه آن‌ها دارید یا دقیقا همه آن‌ها را بررسی کرده‌اید، می‌توانید به سراغ ایجاد کسب‌وکار خود بروید. در غیر این صورت هنوز زود است که بخواهید کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید.

بسیاری از افراد از اینکه به دنبال چیزهای آشنا و همیشگی باشند، خوشحال هستند. البته شاید خوشحال هم نباشند اما چنین زندگی بهتر از استرس کشیدن در دنیای ناشناخته و پر از تغییر کسب‌وکار است. شاید کمی تمرین خودشناسی به شما کمک کند بفهمید کدام زندگی برایتان بهتر است.

نظرات