موضوعات داغ:

انواع مدل‌های دستگاه‌‌های بیت‌کوین ماینینگ در ایران

انواع مدل‌های دستگاه‌‌های بیت‌کوین ماینینگ در ایران

دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ در حال حاضر پرکارترین و قدرتمندترین اجزای شبکه بیت‌کوین هستند. با اینکه این دستگاه‌ها نمی‌توانند بدون وجود یک کامپیوتر مرکزی که مدیریت کارها را به‌به عهده دارد، کار کنند اما بااین‌همه سخت‌ترین بخش کار تایید تراکنش‌ها که تولید بلوک معتبر با استفاده از تابع هش SHA-256 است به عهده این دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ است.

ما در یا مقاله می‌خواهیم به معرفی برندها و مدل‌ها گوناگون دستگاه‌های ماینینگ ارزهای دیجیتال به‌خصوص بپردازیم و سپس به معرفی مدل‌هایی که در حال حاضر در بازار ایران یافتند می‌شوند را بیاوریم.

وقتی ماینینگ با انت‌ماینر یکی می‌شود

استفاده از دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ و کنار گذاشتن کامپیوترها برای این کار آن‌قدر پیش رفته است که در حال حاضر عملا بیت‌کوین ماینینگ با استفاده از دستگاه‌ها با بیت‌کوین ماینینگ معادل شده است.

بیت‌کوین ماینینگ با استفاده کامپیوتر مشکلاتی دارد که باعث می‌شود افرادی که آن‌قدر دانش فنی ندارند، سراغ آن نروند.

از آن‌سو توان پردازشی کامپیوترها برای بیت‌کوین ماینینگ در قیاس با توان پردازشی دستگاه‌های ماینینگ با همان قیمت معمولا کمتر است.

یعنی اگر شما بخواهید کامپیوتری برای بیت‌کوین ماینینگ بخرید که همان قیمت دستگاه بیت‌کوین ماینینگ را داشته باشد، توان پردازشی به‌مراتب کمتری از یک دستگاه ماینر نصیبتان خواهد شد. به عبارتی توان پردازشی که بابت هر ریال به دست می‌آورید، در دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ چندین برابر کامپیوترها است.

شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ

در دنیا چند شرکت وجود دارند که دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ تولید می‌کنند.

۱- بیت‌مین

شرکت چینی بیت‌مین (Bitmain) که دستگاه‌هایی با نام تجاری انت‌ماینر (Antminer) را تولید می‌کند. انت‌ماینرها مدل‌ها و سری‌های گوناگونی برای ماینینگ ارزهای دارند.

مثلا سری A، B، V و S برای ماینینگ بیت‌کوین، بیت‌کوین کش، پییرکوین (Peercoin)، ای‌مارک (eMark)، Unbreakable، تراکوین (Terracoin)، آکوین (Acoin)، کراون (Crown)، کیورکوین (Curecoin)، ژول‌کوین (Joulecoin)، سری L برای ماینینگ لایت‌کوین، سری D برای ماینینگ دش (Dash)، سری X برای ماینینگ مونرو (Monero)، سری B برای ماینینگ اتریوم و بایتوم (Bytom)، سری Z برای ماینینگ زدکش (Zcash)، بیت‌کوین گلد (Bitcoin Gold) و کومودو (Komodo) و سری DR برای ماینینگ دکرد (Decred).

البته در نظر داشته باشید که الگوریتم ارزهای دیجیتال اتریوم و مونرو به‌گونه‌ای است که اصطلاحا مقاوم به اسیک (ASIC Resistant) است؛ یعنی الگوریتم هش این‌ها به‌گونه‌ای است برای اجرا نیازمند فضای ذخیره‌سازی و حداقل ۲ گیگابایت رم هستند.

در نتیجه تا همین چند ماه پیش ساختن دستگاه‌هایی که بتوانند به ماینینگ این دو ارز بپردازند، عملی نبود. همین سری X و B هم که برای ماینینگ اتریوم و مونرو ساخته شده‌اند، نیاز به پشتیبانی اختصاصی از چند سرور خاص دارند و راه‌اندازی آن‌ها به‌راحتی راه‌اندازی دستگاه‌های ماینینگ برای ارزهای دیجیتال دیگر نیست.

دستگاه Innosilicon D9 که برای ماینینگ دکرد ساخته شده است.

۲- بیت‌فیوری

دومین تولیدکننده دستگاه‌های ماینینگ ارزهای دیجیتال شرکت آمریکایی بیت‌فیوری است (Bitfury) که دستگاه‌های ماینینگ عموما برای بیت‌کوین تولید می‌کند.
این شرکت نیز ASIC-های اختصاصی برای خود می‌سازد و دستگاه‌های قدرتمندی هم دارد؛ اما نه به لحاظ حجم تولید و نه به لحاظ قیمت چندان نمی‌تواند با شرکت بیت‌مین رقابت کند.

۳- سایر شرکت‌ها

این دو، مهم‌ترین شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های ماینینگ هستند؛ اما شرکت‌های بزرگ و کوچک دیگری نیز وجود دارند که دستگاه‌های یا بردهای الکترونیکی برای ماینینگ ارزهای دیجیتال گوناگون تولید می‌کنند.

از جمله این شرکت‌ها می‌توان به اینوسیلیکون (Innosilicon)، اسیک ماینر (ASICMiner)، هش کوینز (HashCoins)، ای‌بیت (Ebit)، بلاک سی (Block C)، واتس‌ ماینر (Whatsminer)، کوین‌ترا (CoinTerra)، کی‌ان‌سی‌ماینر (KnCMiner) و هالونگ ماینینگ (Halong Mining) اشاره کرد.

بیشتر این شرکت‌ها چینی هستند و عموما هم در شهر شنژن چین متولد شده‌اند. شرکت سوئدی کی‌ان‌سی‌ماینر و شرکت متولد استونی هش‌کوین تنها تولیدکنندگان دستگاه‌های ماینینگ هستند که خارج از چین فعالیت می‌کنند.

اما نکته مهم‌تر اینجاست که بیشتر محصولات این شرکت‌ها، دیگر تولید نمی‌شوند. شاید در لحظه فقط یک یا دو مدل در نهایت تولید شوند. دلیل چنین اتفاقی یا عقب بودن فناوری‌های آن‌هاست یا عدم‌توانایی رقابتی آن‌ها بر سر قیمت با شرکت‌های چینی است.

چرا همه در ایران به دنبال دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ بیت‌مین هستند؟

من نه در صحبت‌هایی که با ماینرهای ایرانی و نه واردکنندگان دستگاه‌های ماینینگ هیچ‌کسی را ندیدم که به کاری غیر بیت‌کوین ماینینگ و یا خریدوفروش این دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین بپردازید.

البته یکی دیگر دلایل این کار نیز ارزش ارزهای دیگر است. اتریوم با ارزش‌ترین ارز دیجیتال بعد از بیت‌کوین است و تا همین چند ماه پیش هیچ دستگاهی برای ماینینگ اتریوم وجود نداشت و فقط می‌شود با کامپیوتر این کار را انجام داد.

ارزهای دیگر هم در حد این بیت‌کوین و اتریوم نیستند که کسی برای ماینینگ آن‌ها هزینه کند. در نتیجه در ایران فقط دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ پیدا می‌شوند.

دستگاه Whatsminer M3 که برای بیت‌کوین ماینینگ ساخته شده است.

از سوی دیگر همه دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگی که من تا به امروز دیده‌ام ساخت شرکت بیت‌مین هستند. غلبه شرکت بیت‌مین در بازار ایران چند دلیل دارد.
به علت روابط تجاری گسترده ایران و چین و همچنین تحریم‌های مالی، خرید کردن از چین بسیار ساده‌تر و به‌صرفه‌تر از خرید از بقیه شرکت‌های غیر چینی است.

همچنین چون بیت‌مین به‌جرئت بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده این دستگاه‌ها در دنیا است، خریداران به دستگاه‌های این شرکت از لحاظ امکان تعمیر و تهیه قطعات بهتر می‌توانند اطمینان کنند.

از سوی دیگر چون تامین‌کنندگان ایرانی هم از شرکت بیت‌مین خرید می‌کنند، در نتیجه پیدا کردن جایگزین‌ها و مثلا پیدا کردن یک منبع تغذیه و جایگزین کردن آن با منبع تغذیه آسیب‌دیده بسیار راحت‌تر است.

این نکته را هم در نظر بگیرید که شرکت بیت‌مین شاید پیشروترین شرکت در این حوزه باشد.

در حال حاضر در آخرین مدل‌های دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ این شرکت یعنی مدل‌های Antminer T17 و Antminer S17 Pro، از جیپ‌هایی با اندازه ترانزیستورهای ۷nm استفاده می‌شود. چیزی که بسیاری از شرکت‌ها هنوز توانایی تولید آن را ندارند.

از آن‌سو دستگاه‌های شرکت بیت‌مین علی‌رغم این تکنولوژی پیشرفته، قیمت مناسب‌تری نیز دارند.

چه مدل‌هایی از دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ در ایران وجود دارد؟

ما در بازار ایران، به این زودی‌های نمی‌توانیم به آخرین مدل‌های دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ شرکت بیت‌مین دسترسی داشته باشیم.

بسیاری از مدل‌ها هم دیگر تولید نمی‌شوند؛ یعنی شرکت تعدادی زیادی از یک مدل خوب را تولید کرده و در انبار دارد و شاید همین الان هم می‌فروشد؛ اما دیگر آن‌ها را تولید نمی‌کند.

در ایران مدل‌های قدیمی‌تر مثل Antminer S4 هم استفاده می‌شوند که البته دیگر در بازار وجود ندارند ولی شاید بتوانید در بازار خریدوفروش دستگاه‌های دست‌دوم، این مدل‌ها را بیابید.

ما در ادامه می‌خواهیم به معرفی مهم‌ترین مدل‌های دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ شرکت بیت‌مین که در حال حاضر در ایران وجود دارند، بپردازیم.

Antminer S9 مشخصات
توان پردازشی ۱۳٫۵TH/s
تاریخ عرضه سپتامبر ۲۰۱۷
نوع ASIC BM1387 16nm
تعداد چیپ‌های ASIC ۱۸۹
میزان صدای تولیدی ۸۵db
توان مصرفی ۱۳۲۳W
منبع تغذیه داخلی ندارد
قیمت ۵۲۵ دلار
قیمت منبع تغذیه ۱۱۰ دلار

 

Antminer S9

 

Antminer S9J مشخصات
توان پردازشی ۱۴٫۵TH/s
تاریخ عرضه آگوست ۲۰۱۸
میزان صدای تولیدی ۷۶db
توان مصرفی ۱۳۵۰W
منبع تغذیه داخلی ندارد
قیمت ۶۶۶ دلار
قیمت منبع تغذیه ۱۱۰ دلار

 

Antminer S9J به همراه منبع تغذیه

 

Antminer T9 مشخصات
توان پردازشی ۱۲٫۵TH/s
تاریخ عرضه آگوست ۲۰۱۷
نوع ASIC BM1387 16nm
تعداد چیپ‌های ASIC ۱۷۱
میزان صدای تولیدی ۶۸db
توان مصرفی ۱۵۷۶w
منبع تغذیه داخلی ندارد
قیمت ۶۳۵ دلار
قیمت منبع تغذیه ۱۷۹ دلار

 

 

 

Antminer S11 مشخصات
توان پردازشی ۲۰٫۵TH/s
تاریخ عرضه نوامبر ۲۰۱۸
نوع ASIC ۱۶nm
میزان صدای تولیدی ۷۶db
توان مصرفی ۱۵۳۰w
منبع تغذیه داخلی دارد
قیمت ۱۷۱۵ دلار

 

Antminer S11
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات