UI/UX بازیگران مکمل کسب‌وکاری موفق

UI/UX بازیگران مکمل کسب‌وکاری موفق

اگر قصد تاسیس شرکت، ایجاد خطوط تولید محصول، راه‌اندازی وبسایت شخصی، ارائه خدمات تولید محتوا یا هر کار دیگری دارید، از بکارگیری یک طراح UX/UI حرفه‌ای غافل نشوید.

اولین باری که چیزی به‌اسم رابط کاربری و تجربه کاربری شنیدم، در حال پائین رفتن از پله‌برقی یک مجتمع بودم! کنار دستی‌ام شروع به تعریف از حرفه خود کرده بود و من اتفاقی جملات او را شنیدم. مثل کسی‌که بخواهد متنی با فونت ریز را از فاصله دور بخواند، چشمانم را ریز کرده بودم و اخم‌هایم در هم بود. چه چیزی بود که تا این حد اهمیت داشت و درباره آن اینطور با آب‌و‌تاب صحبت می‌شد؟ چرا تا این اندازه اهمیت داشت؟ خب! حق داشتم. من هم در آن زمان از این قاعده که خیلی‌ها چیزی در مورد UI و UX نمی‌دانند مستثنی نبودم. بعدها که بیشتر در مورد آن خواندم و شنیدم، اهمیت آن در ذهنم شروع به رنگ گرفتن کرد. با درک مفهوم این دو عبارت در ابتدا، اولین چیزی که به یادم افتاد، کتری برقی خانه‌ام بود.

تعریف UI و UX در کتریِ آشپزخانه من

سال‌هاست که از یک کتری برقی سبز رنگ در خانه‌ام استفاده می‌کنم. با اینکه کار اصلی‌اش را خوب انجام می‌دهد، اما نمی‌دانستم چرا حس تعامل خوبی با او نداشتم. تا اینکه با مفهوم رابط کاربری و تجربه کاربری آشنا شدم. همه می‌دانیم که کتری‌های برقی، دکمه‌ای برای شروع کار دارند. محل قرارگیری این دکمه، زیر دسته آن می‌باشد که به چشم نمی‌آید. در دو هفته اول، لازم بود مقداری سر و گوشم را بخارانم تا روش روشن شدن آن به یادم بیاید! بدتر از آن، این بود که با فشردن دکمه، هیچ اِلمانی نبود که نشان دهد کتری روشن شده است. نه چراغی و نه بوقی! مدتی صبر می‌کردم تا صدای داغ شدن آب بلند شود و بعد به بقیه کارهایم بپردازم. بدنه کتری هم بعد از جوش‌آمدن آب خیلی داغ می‌شود و بارها دستم را سوزانده‌ام.

این ساده ترین مثالی‌ست که می‌توانم از طراحی ضعیف UI و UX بیان کنم. UI که با مفهوم واسط کاربری ترجمه می‌شود، بخش قابل لمس یک ابزار است که کاربر با آن سر و کار دارد. و UX یا تجربه کاربری، نحوه تعامل کاربر با رابط را توصیف می‌کند. در این نمونه، طراحی UI، عملکرد ضعیفی در تعیین محل و شکل دکمه داشته است. همچنین طراحی UX، در تعبیه چراغی برای مشخص شدن عملکرد دستگاه و ایجاد عایق حرارتی، ضعیف عمل کرده‌است.

UI و UX یک زوج موفق

به‌کارگیری خلاقیت و تکنیک در تولید ابزارهای امروزی، اهمیت بسیاری دارد. طراحی رابط کاربری و تجربه کاربر، در این بین شاید از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت یک محصول به حساب می‌آید. هرچند UI و UX در مفهوم باهم متفاوتند، اما عملکردی مکمل یکدیگر دارند. رابط کاربری به طراحی المان‌ها، ابزارها، صفحات و دکمه‌هایی برای تعامل با دستگاه می‌پردازد. در حالی‌که تجربه کاربری، شامل حس و درک کاربر از تجربه‌ای که در استفاده از رابط کاربری داشته است می‌گردد. بدیهی‌ست که طراحی قوی UI و UX، علاوه بر ایجاد امکاناتی که استفاده از آن برای کاربر، راحت و قابل‌فهم باشد، می‌تواند در ایجاد حس‌خوب در مشتری و وفاداری او بسیار موثر باشد. سهل‌انگاری در این زمینه، باعث بروز اشتباهات در طراحی رابط کاربری و تجربه کاربر می‌شود که موجب از دست دادن مشتری‌ها شده و شرکت‌ها را متحمل ضررهای سنگین می‌کند.

طراحی UI و UX حرفه‌ای: یک سرمایه‌گذاری امن

حتی اگر هزینه زیادی برای به کار‌گیری بهترین شیوه‌های تبلیغات، بازاریابی، استفاده از استراتژی‌های مختلف تولید محتوا و فروش در‌نظر بگیریم، اما برای طراحی رابط کاربری و تجربه کاربر، اهمیت کمتری قائل شویم، به احتمال زیاد محکوم به شکست خواهیم بود. یکی از دلایلی که شرکت اپل، تا این حد توانسته‌است به موفقیت‌های بسیار برسد، توجه بسیار زیاد او به UI و UX می‌باشد. طراحی ساده و در عین حال همه‌فن حریف آیفون، نشان از طراحی حرفه‌ای این دو مفهوم دارد. جالب است بدانیم که یک تجربه کاربری حرفه‌ای، قادر است حتی در کاربری که از آن محصول استفاده نکرده است نیز حس خوب را ایجاد کند. استفاده از تجربیات طراحان حرفه‌ای UI/UX، سرمایه‌گذاری مطمئنی برای افزایش رضایت در کاربران، استفاده مفیدتر از زمان و سرمایه‌های سازمان و در نهایت ایجاد درآمد بیشتر می‌باشد.

از این رو، اگر قصد تاسیس شرکت، ایجاد خطوط تولید محصول، راه‌اندازی وبسایت شخصی، ارائه خدمات تولید محتوا یا هر کار دیگری دارید، از بکارگیری یک طراح UX/UI حرفه‌ای غافل نشوید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند