ت
کد خبر: 137046

جزئیات مصوبه هیئت دولت برای بهبود محیط کسب‌وکار

بر اساس مصوبه هیئت دولت، در راستای بهبود محیط کسب و کار، کاهش زمان اخذ انواع مجوزها و تعامل بیشتر بین سازمان‌ها، دستگاه‌های اجرایی مکلف به راه‌اندازی انواع پنجره‌های واحد الکترونیکی شده‌اند.

سرویس کسب‌وکار -

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس مصوبه هیئت دولت به منظور ارتقا جایگاه ایران در محیط کسب وکار و کاهش زمان فرآیند ثبت شرکت‌ها، سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی مکلف‌اند طرف سه ماه از زمان تصویب این آیین‌نامه ارتباط خود را از طریق پنجره واحد الکترونیکی با اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری به نحوی برقرار نمایند که کلیه امور اداری از قبیل حق تمبر گواهی سهام، ثبت اطلاعات کارگاه‌ها، کلیه امور مالیاتی و بیمه‌ای در کمتر از یک روز صورت پذیرد.

در بخش دیگر این مصوبه آمده است، بر اساس ماده ۵۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر کلیه دستگاه‌های اجرایی که مجوز آنها برای ثبت شرکت‌ها لازم است، موظف‌اند زمینه لازم برای صدور الکترونیکی مجوز از طریق پنجره واحد اداره کل ثبت شرکت‌ها را فراهم کنند.

در این راستا بانک مرکزی موظف شده است با همکاری اداره ثبت شرکت‌ها در راستای حذف گواهی بانکی پرداخت حداقل سرمایه شرکت‌های در حال تاسیس و افزایش سرمایه بعدی آنها به صورت فیزیکی، شرایط و زمینه لازم برای برقراری ارتباط الکترونیکی سامانه ثبت شرکت‌ها با بانک‌ها را برقرار نماید.

همچنین دستگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات از جمله آب و فاضلاب، توزیع برق و گاز مکلف‌اند در راستای حذف مراجعه حضوری متقاضیان دریافت مجوز ساخت و انشعابات از مراجع متعدد، همکاری لازم را جهت ارائه خدمات و فروش انشعاب در محدوده شهر تهران از طریق درگاه‌های شهرداری فراهم آورند. در این بین شرکت آب و فاضلاب مکلف شده است ظرف شش ماه از ابلاغ این مصوبه امکان کاهش زمان اخذ انشعاب آب و فاضلاب را به نحوی فراهم اورد که زمان لازم برای اخذ هر دو انشعاب کمتر از ۱۰ روز کاری از زمان تحویل مدارک از سوی متقاضی شود.

دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند ظرف مدت دو ماه از ابلاغ این تصویب‌نامه اطلاعات استعلامی درخواست شده که با مهر هیئت دولت تایید شده است را به صورت برخط در اختیار شهرداری قرار دهند.

همچنین وزارت صنعت مکلف شده است بعد از دو ماه از ابلاغ این تصویب‌نامه بستر به‌کارگیری امضای الکترونیکی را فراهم کند.

دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند، گزارش خود از اجرای این تصویب‌نامه را در قالب دستور‌العملی که از سوی وزارت اقتصاد آماده خواهد شد، ارائه کند.

برای دریافت متن مصوبه هیئت دولت برای ارتقا جایگاه ایران در محیط کسب و کار اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.4)
1286.2
5.20
مثقال طلا (%0.04)
514300
2,000
سکه امامی (%0.25)
1211100
30,000
دلار (%0)
3830
0
یورو (%0.11)
4541
50
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.