کد مطلب: ۷۰۹۳۵۶

وزیر امور خارجه:

بخشی از اتفاقات اخیر در ایران تظاهرات مسالمت‌آمیز است

بخشی از اتفاقات اخیر در ایران تظاهرات مسالمت‌آمیز است

وزیر امور خارجه کشور در گفتگو با وزیر خارجه ایرلند گفت: فراموش نکنید در حوادث داخلی آمریکا و ماجرای اشغال کنگره، مدت‌ها اینترنت در آمریکا قطع شد و حتی صفحات شخصی رییس جمهور وقت آمریکا و مقام اول این کشور با توجیه امنیت ملی بسته شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در تماس تلفنی روز جاری حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و سیمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند، آخرین تحولات مناسبات دوجانبه، مذاکرات لغو تحریم‌ها، حوادث اخیر در کشورمان و سوء استفاده آشوبگران و اغتشاش گران و مداخلات خارجی در تحولات داخلی کشورمان مورد تبادل نظر قرار گرفت.

به نقل از ایسنا، امیرعبداللهیان در این گفتگو با اشاره به دیدار اخیر با وزیر خارجه ایرلند در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در خصوص گفتگوهای مربوط به لغو تحریم‌ها، همتای ایرلندی خود را در جریان آخرین تحولات رو به جلو قرار داد.

وزیر امور خارجه کشور بار دیگر شایعات مربوط به فروش پهپاد و سلاح برای استفاده در جنگ اوکراین را قویا تکذیب کرد و بر مواضع جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل بحران اوکراین از طریق سیاسی تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در مورد تحولات داخلی کشورمان نیز اظهار داشت: بزودی گزارش علمی، فنی و دقیق پزشکی قانونی در خصوص علت مرگ مرحوم مهسا امینی منتشر می شود.

امیرعبداللهیان با اشاره به رفتار دوگانه غرب در قبال حقوق زنان و حقوق بشر افزود: توجه به حقوق زنان در جمهوری اسلامی ایران برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و هم اکنون زنان در بخش‌های مختلف دانشگاهی، علمی، پزشکی، آموزشی ، اداری و فناوری در حال ایفای نقش بسیار موثری می باشند.

وزیر امور خارجه کشور خاطرنشان کرد: بخشی از اتفاقات اخیر در ایران تظاهرات مسالمت آمیز است که ما طبق قانون اساسی کشور از آن حمایت می کنیم و طرح مسالمت آمیز مطالبات مردم را حق قانونی آنان می دانیم و همواره به آن توجه کرده و پاسخ داده ایم.

امیرعبداللهیان افزود: اما در این میان برخی اغتشاش گران با هدایت خارجی و تحریک شبکه‌های تلویزیونی خارجی، اقدام به تخریب اموال عمومی و حمله به مردم و پلیس با سلاح گرم و سرد کردند که مردم از پلیس انتظار دارند امنیت آنان را در مقابل این افراد حفظ نماید و پلیس با دقت، رعایت حقوق انسانی، اقتدار و اعتماد مردمی به حفظ امنیت مبادرت ورزید.

وزیر امور خارجه کشور اظهار داشت: احدی در تظاهرات مسالمت آمیز دستگیر نشده است. دستگیر شدگان آشوبگرند و برخی هم که در بین آشوبگران احساسی عمل کرده اند آزاد شده اند، اما بکارگیرندگان‌ سلاح و یا اعضای سازماندهی شده گروه‌های تروریستی به دست عدالت سپرده خواهند شد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: بی تردید جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با تروریسم به برخورد قاطع با تحریکات و اقدامات گروه‌های تروریستی ادامه خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشور یادآوری کرد: فراموش نکنید در حوادث داخلی آمریکا و ماجرای اشغال کنگره ، مدتها اینترنت در آمریکا بر روی مردم قطع شد و حتی صفحات شخصی مجازی رییس جمهور وقت آمریکا با توجیه امنیت ملی بسته شد.

سیمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند نیز در این‌گفت وگوی تلفنی، از پیشرفت‌های صورت گرفته در مذاکرات لغو تحریم‌ها استقبال کرد و گفت حصول توافق به نفع تمام طرف‌هاست.

وی ابراز امیدواری کرد: شرایط متغیر جهانی از جمله بحران اوکراین یا تحولات داخلی در واشنگتن حصول توافق را پیچیده تر نکند.

وی در خصوص اغتشاشات نیز خاطرنشان کرد: توجه ایران به مطالبات مسالمت آمیز مردم که مورد تاکید شما نیز می باشد از اهمیت برخوردارست.

طرفین در این گفتگو بر ابعاد مناسبات دوجانبه ایرلند و ‌جمهوری اسلامی ایران تاکید کردند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    در حوادث داخلی آمریکا و ماجرای اشغال کنگره، مدت‌ها اینترنت در آمریکا قطع شد?!!!
    کسی در مورد قطعی اینترنت در آمریکا بعد از حمله به کنگره چیزی شنیده؟
    یا باز مجنون ، خواب نما شده