جریمه ۱۲۵ میلیون دلاری رویال بانک برای سیاه‌نمایی فروش اوراق

جریمه ۱۲۵ میلیون دلاری رویال بانک برای سیاه‌نمایی فروش اوراق
رویال بانک اسکاتلند به دلیل ندادن اطلاعات صحیح در مورد فروش اوراق قرضه مسکن به دو صندوق مستمری آمریکا و وارد کردن خسارت میلیون دلاری به آنها، ۱۲۵ میلیون دلار می‌پردازد.

دادستان عمومی ایالت کالیفرنیا آمریکا گفت: رویال بانک اسکاتلند برای پایان دادن به پرونده سیاه‌نمایی فروش اوراق قرضه مسکن به دو صندوق مستمری بزرگ کالیفرنیایی، ۱۲۵ میلیون دلار باید بپردازد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این رای در راستای آخرین تلاش‌های رویال بانک اسکاتلند برای فیصله دادن به ادعاهای مطرح شده در مورد فروش جنجالی اوراق قرضه مسکن به این دو صندوق مستمری در بحبوحه بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی است.

همچنین دفتر دادستانی ایالت کالیفرونیا اعلام کرد: این اوراق بهادار به طور معمول توسط هزاران وام با کیفیت متفاوت که در آن خریدار با اطمینان به این که وام‌های مسکن به دقت مورد بررسی قرار گرفته و پر ریسک نیستند و نیز حمایت می‌شوند، از رویال بانک خریداری شده بودند.

دادستان کالیفرنیا گفت: در تحقیقات انجام گرفته شده، مشخص شد که رویال بانک به درستی کیفیت بسیاری از وام‌هایی که بر پایه اوراق قرضه بودند را به سرمایه گذاران اعلام نکرده تا سود کلانی را به جیب زند.

بر همین اساس به دلیل عدم شفاف‌سازی رویال بانک در فروش اوراق قرضه مسکن، دو صندوق بازنشستگی کارمندان عمومی و دبیران بازنشسته ایالت کالیفرنیا میلیون‌ها دلار در سال ۲۰۰۸ میلادی ضرر کرده‌اند.

بر پایه این گزارش، پیش از این رویال بانک اسکاتلند به دلیل رفتارهای مشابه با شرکت‌های بزرگ آمریکایی به پرداخت جریمه‌های سنگین میلیارد دلاری محکم شده بود.

منبع: سی ان بی سی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند