کد خبر: 172263

حرکت رو به رشد بورس تهران

بورس تهران طی پنج روز کاری گذشته توانسته از نظر مقدار شاخص کل رشد نشان داده و در جایگاه بالاتری قرار گیرد که صاحب‌نظران مختلف برای این رشد دلایل مختلفی را بیان می‌کنند.

سرویس بازار -

هفته گذشته با رشد قیمت جهانی محصولات پایه و معدنی بورس تهران شاهد تکان‌هایی رو به جلو بود در این مدت شاخص کل بازده نقدی و قیمتی توانست بعد از مدتی سقف ۸۹ هزار واحدی را بشکند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بورس تهران طی پنج روز کاری گذشته توانسته از نظر مقدار شاخص کل رشد نشان داده و در جایگاه بالاتری قرار گیرد که صاحب‌نظران مختلف برای این رشد دلایل مختلفی را بیان می‌کنند.

عده‌ای معتقد هستند که رشد قیمت مواد معدنی و کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی از جمله عوامل بالا رفتن دماسنج بازار سرمایه است. آن‌ها بازار سرمایه ایران را بازاری کامودیتی محور می‌دانند بنابراین معتقدند هرگونه رشد قیمت این مواد، تاثیر مستقیمی را بر بورس می‌گذارد.

در نتیجه با مقداری تاخیر از زمان رشد قیمت محصولات پایه و معدنی در بازارهای جهانی البته، رشد بازار بورس تهران آغاز شد. خوشبینی‌ها در روزهای اخیر تا حدی زیاد به نظر می‌رسید اما در نهایت شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بازار سرمایه توانست تا نزدیک نیمه کانال ۸۹ هزار واحدی هم برود.

رشد ۱۳۳۴ واحدی و رسیدن آن به تراز ۸۹ هزار و ۳۳۹ تحرکی نسبی را در بازار سهام به راه انداخته و مشاهده می‌شود رکود بورس تهران تا حدی تلطیف شده است.

در این مدت شاخص آزاد شناور با ۱۶۰۰ واحد رشد توانست از تراز ۹۴ هزار و ۷۸۹ واحدی تا رقم ۹۶ هزار و ۳۸۹ واحدی بالا رود و شاخص بازار اول نیز نزدیک به ۱۵۰۰ واحد رشد کند و وارد کانال ۶۳ هزار واحدی شود.

اما شاخص بازار دوم این روزها با ۵۸ واحد افت مواجه شد و در عین حال شاخص صنعت با ۱۲۹۴ واحد رشد به رقم ۷۸ هزار و ۲۶۹ واحدی رسید.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1313.8
مثقال طلا (%0.61)
659500
4000
سکه امامی (%0.37)
1606000
6000
دلار (%0.31)
4764
15
یورو (%0.21)
5853
12
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.