واگذاری زمین برای ساخت مسکن محرومان

واگذاری زمین برای ساخت مسکن محرومان
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در توافق با بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری، سازمان ملی زمین و مسکن در شهرهایی که زمین در اختیار دارد برای ساخت‌وساز به این دو سازمان واگذار خواهد کرد.

ساخت ۴۰۰ هزار مسکن تا دو سال آینده هدف‌گذاری اصلی در بخش ساخت‌وساز است که سازوکارهای آن مشخص شده و دهک‌های پایین و محرومان بیشترین سهم را از این ساخت‌وسازها دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این طرح واگذاری زمین از طرف دولت به نهادی‌های متولی در دستور کار قرار دارد. علی نبییان، معاون وزیر راه و شهرسازی سازوکار واگذاری زمین برای ساخت را این‌گونه شرح داد که در بافت‌های فرسوده و شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت هر جا که زمین دولتی مناسب برای ساخت‌وساز باشد برای برنامه جدید بخش مسکن اختصاص داده می‌شود.

شرایط واگذاری زمین

در طرح ساخت ۴۰۰ هزار واحدی، ۱۰۰ هزار در بافت‌های فرسوده و ۱۰۰هزار توسط بنیاد مسکن ساخته خواهد شد. نبییان خاطرنشان کرد در توافق با بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری، سازمان ملی زمین و مسکن در شهرهایی که زمین در اختیار دارد برای ساخت‌وساز به این دو سازمان واگذار خواهد کرد. به گفته نبییان واگذاری زمین‌ به بنیاد مسکن در قالب مسکن محرومان و با قیمت تمام شده و قیمت منطقه‌ای خواهد بود. معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: هدف ما رونق ساخت‌وساز و خانه دارشدن گروه‌های هدف است.

مسکن مهر بدون متقاضیان در اختیار کمیته امداد و بهزیستی

یکی دیگر از برنامه‌های تامین مسکن محرومان واگذاری مسکن‌های مهر بدون متقاضی به کمیته امداد و بهزیستی است. رئیس سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص این برنامه گفت: مسکن‌های مهر بدون متقاضی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت در حال شناسایی است و در تفاهم‌نامه با کمیته امداد و مسئولان راه و شهرسازی استان‌ها و سازمان ملی زمین و مسکن چگونگی واگذاری‌ها مشخص شده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: این سازمان با هماهنگی کمیته امداد امام‌خمینی(ره) مسکن‌های مهر فاقد متقاضی در سراسر کشور را به مددجویان این کمیته واگذار می‌کند. نبییان اتمام پروژه‌های مسکن مهر را مهمترین اولویت دولت دوازدهم در حوزه راه و شهرسازی عنوان کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در نشست مشترک با مسئولان مسکن مهر و کمیته امداد، مشکلات و چالش‌های پروژه‌های مسکن مهر و انتقال واحدهای فاقد متقاضی به کمیته امداد مورد بررسی قرار گرفت و کمیته امداد امام‌خمینی(ره) موظف شد لیست پروژه‌های مورد نظر خود را از میان واحدهای فاقد متقاضی در استان‌های کشور به وزارت راه و شهرسازی اعلام کند تا پس از آن بتوانیم قیمت هر پروژه را برای آنها معین کنیم.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های فاقد متقاضی مسکن مهر، با چالش‌هایی روبرو هستند که برخی از آنها در سطح ملی و برخی استانی است، افزود: در این جلسه همچنین مقرر شد چالش‌های ملی این پروژه‌ها را در روزهای آتی در مجموعه وزارت راه و شهرسازی برطرف کنیم و پس از آن طی جلساتی با مدیران استان‌ها به رفع سایر مشکلات این پروژه‌ها بپردازیم.

وی در خصوص توافق با کمیته امداد امام‌خمینی(ره) در واگذاری این واحدها به مددجویان ابراز امیدواری کرد: سازمان ملی زمین و مسکن با این توافق بتواند گامی در رفع مشکل مسکن خانوارهای کمتر برخوردار بردارد.

بر اساس تصمیم دولت تمام واحدهای مسکن مهر تا سال ۹۸ تکمیل می‌شود مگر واحدهایی که مشکلات مختلف حقوقی دارند. با توجه به اتمام مسکن مهر واحدهایی که متقاضی ندارند در اختیار کمیته امداد و بهزیستی قرار می‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این تصمیم گفت: واحدهای بدون متقاضی را در هر شهر به کمیته امداد و بهزیستی معرفی می‌کنیم و آنها با برآورد خود تعداد واحدهای مورد نیاز را اعلام می‌کنند. به گفته نبییان کمیته امداد از محل منابع مالی خود مسکن‌های باقیمانده را تکمیل می‌کند و مابه‌التفاوت هزینه‌ها را هم می‌پردازد. این کمیته بر اساس سازوکاری که خود مشخص کرده واحد را به واجدین شرایط واگذار می‌کند. همچنین بهزیستی منابعی را برای تامین مسکن مددجویان و معلولان در نظر گرفته که از محل این منابع اقدام به خرید مسکن‌های مهر بدون متقاضی می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مسکن مهر در حال حاضر در ۳ استان پایان یافته و در شهرهای دیگر هم تا سال ۹۸ تمام مسکن‌ها تکمیل می‌شود.

 

منبع: روزنامه ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند