۱۴ درصد نان مصرفی کشور، صنعتی است

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه نان‌های صنعتی استان تهران گفت: تولید کیفی نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم رشد خوبی کرده و اکنون 14 درصد نان مصرفی کشور مربوط به نان‌های صنعتی است.

۱۴ درصد نان مصرفی کشور، صنعتی است

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه نان‌های صنعتی استان تهران گفت: تولید کیفی نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم رشد خوبی کرده و اکنون ۱۴ درصد نان مصرفی کشور مربوط به نان‌های صنعتی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی خان‌محمدی امروز (یکشنبه) در نشست خبری «بازار زنجیره گندم، آرد و نان» در جمع خبرنگاران افزود: باید طبق برنامه ۴۰ درصد نان مصرفی کشور به نان‌های صنعتی حجیم و نیمه‌حجیم اختصاص یابد اما به دلیل اتخاذ برخی سیاست‌های اشتباه تاکنون به این میزان نرسیده‌ایم.

۵۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری غیرکارشناسی واحدهای بزرگ نانوایی

خان‌محمدی درباره تعطیلی واحد نان صنعتی کرمانشاه با وجود ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری توضیح داد: این واحد جزو واحدهای مصوبه دولت برای ساخت نانوایی‌های با ظرفیت بیش از ۲۰ تن بود. گرچه این مصوبه مصداق خوبی داشت اما بد اجرا شد و کسانی پیگیر این طرح شدند که تخصص لازم را نداشتند.

به گفته وی، این افراد یک‌سری ماشین‌های اروپایی خریدند و به بانک‌ها بدهکار شدند و چون طرح توجیهی نداشتند، شکست خوردند. به طور مثال در فسا یک واحد ۴۰ تنی نانوایی صنعتی ایجاد شد؛ درحالی که کل جمعیت، مصرف‌کننده هشت تن نان سنتی و صنعتی بود.

وی تصریح کرد: در آن زمان هشدارهای لازم به شرکت بازرگانی دولتی داده شد و حتی به رئیس‌جمهوری وقت و بازرسی کل کشور نامه نوشتیم اما متاسفانه ۳۴ واحد را فروختند که بخش عمده آن‌ها تعطیل شد و فقط اندکی از آن‌ها با دو تا سه تن تولید فعالند.

خان‌محمدی گفت: در واقع برای این طرح ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری غیرکارشناسی شد که از بین رفت.

تاسیس آکادمی ملی نان تا ۱۰ روز آینده

رئیس اتحادیه نان فانتزی، حجیم و نیمه‌حجیم نیز در این نشست از تاسیس آکادمی نان تا ۱۰ روز آینده در تهران خبر داد گفت: تلاش داریم با برگزاری دوره‌های علمی، آموزشی به متقاضیان گواهینامه‌های معتبر ارایه کنیم.

محمدجواد کرمی افزود: این اقدام برای بهبود کیفیت نان، یکپارچه‌سازی نانوایی‌ها، آموزش شیوه صحیح پخت و به‌کارگیری مناسب از تجهیزات و ماشین‌آلات تاثیرگذار است.

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آرد و نان با حضور ۱۷۷ شرکت داخلی و خارجی از دوم تا پنجم آذرماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

امسال نزدیک ۹ میلیون تن گندم براساس مصوبه شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ ۱۳ هزار ریال (۱۳۰۰ تومان) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ریال (۱۳۳۰ تومان) خریداری شد.

پارسال نیز ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزارتن گندم تولید و ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزارتن به ارزش بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد ریال خریداری شد که قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم ۱۳هزار و ۶۸ ریال بود.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید