حضور روسیه پای میز قراردادهای نفتی ایران

برای دومین بار متوالی روسیه در پای میز امضای قراردادهای نفتی با ایران حاضر می‌شود.
حضور روسیه پای میز قراردادهای نفتی ایران

علی‌رغم پتانسیل و جایگاه کم نظیر ایران در عرصه انرژی و منابع هیدورکربنی، صنعت نفت به عنوان قربانی بزرگ تحریم‌های ظالمانه آمریکا و متحدانش دچار عقب ماندگی‌های شدیدی شده است که این شرایط اکنون نیاز مبرم این بخش از اقتصاد کشور را به تکنولوژی و تزریق منابع مالی بیش از پیش هویدا می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دولتمردان صنعت نفت نیز به رغم سنگ‌اندازی های مخالفان توسعه این بخش از کشور که به نوعی یکی از چرخ‌های محرکه اقتصاد کشورمان به شمار می‌رود به سختی و با حفظ منابع ملی به دنبال جذب سرمایه داخلی و خارجی هستند.

بیژن زنگنه وزیر نفت در ششم شهریور سال گذشته از امضای قراردادهای جدید نفتی تا پایان سال ۹۶ خبر داده و گفت: این یک مجموعه است و نمی‌توان تعداد دقیقی را عنوان کرد اما بر اساس مذاکرات جدی انجام شده با طرف قراردادها، پیش بینی می‌شود که حدود ۱۰ قرارداد امضا شود.

وعده‌های زنگنه تنها با انعقاد سه قرارداد جامعه عمل به خود پوشید، اولین قرارداد مربوط به توسعه فاز یازده پارس جنوبی (۱۲ تیر ۹۶) میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه به سهم ۵۰٫۱ درصد، شرکت ملی نفت چین cnpc با سهم ۳۰ درصد و پتروپارس ایران ۱۹٫۹ درصد به امضا رسید.

دومین مرحله از وعده‌های زنگنه در قابل طرح توسعه میدان‌های مشترک آبان و پایدار غرب با شرکت روسی زاروبژ نفت و با سهم ۸۰ درصد و دانا انرژی ایران با سهم ۲۰ درصد در تاریخ ۲۳ اسفند سال ۹۶ به امضا رسید.

سومین قرارداد نفتی در تاریخ ۲۷/۱۲/۹۶ به منظور توسعه یکپارچه میدان‌های سپهر و جفیر میان شرکت ملی ایران به شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به امضا رسید.

پرونده توسعه میدان‌های نفتی در سال ۹۶ تنها با انعقاد سه قرارداد با فرانسوی‌ها، روسی‌ها و در نهایت یک شرکت داخلی بسته شد.

روس‌ها که در انعقاد قراردادهای نفتی و گازی با ایران در اولویت قرار دارند گویای به زودی برای بار دوم در پای میز امضای قرارداد نفتی دیگری حاضر خواهند شد.

واگیت آلکروفوف رئیس شرکت لوک اویل روسیه با اعلام این خبر که در سه تا چهار ماه آینده برای توسعه برخی میدان‌های نفتی با ایران قرارداد خواهد بست می‌گوید: این میدان‌های شامل منصوری در جنوب غربی شهر اهواز و چنگوله در جنوب غربی استان ایلام است که شرکت ملی نفت ایران در تابستان سال گذشته واگذاری کار توسعه این میدان‌ها را به مناقصه گذاشت.

رئیس شرکت لوک اویل فرانسه ضمن ابراز علاقمندی شرکتش برای سهیم شدن در توسعه بخش انرژی ایران بر اولویت سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفتی ایران تاکید کرد.

البته برخی از رسانه‌های دیگر از امضا قرارداد بیست ساله توسعه میدان نفتی منصوری با شرکت پرتامینای اندونزی قبل از تصمیم ترامپ درباره برجام خبر داده‌اند.

گفته می‌شود شریک ایرانی این شرکت اندونزی گروه مپنا است که دارای سهم بیست درصدی است.

انعقاد قرارداد نفتی با روسیه برای منافع ملی مناسب‌تر است

علی ادیانی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، می‌گوید: در بحث مربوط به انعقاد قراردادهای نفتی با شرکت‌های خارجی در چارچوب منافع ملی، امکان همکاری با هریک از شرکت‌های علاقمند به سرمایه‌گذاری وجود دارد حتی برای حضور شرکت‌های آمریکایی منع صریح قانونی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه انعقاد قرارداد نفتی به شرایط دو جانبه بر می‌گردد، افزود: هر کشور و هر شرکت سرمایه‌گذاری که شرایط بهتری با امتیازات بیشتری را فراهم کند در اولویت قرار خواهد گرفت.

ادیانی ادامه داد: البته این قراردادها با محوریت آوردن سرمایه، انتقال تکنولوژی و استفاده از ظرفیت فنی و نیروی انسانی داخلی و با اولویت میادین مشترک نفتی و گازی صورت می‌گیرد.

نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: این چند شرط فوق از جمله شرایط کلیدی و حساس ایران در انعقاد قراردادهای نفتی به شمار می‌رود که در چارچوب احکام تکلیفی بر عهده دولت و وزارت نفت است.

وی با بیان اینکه در انعقاد قراردادهای نفتی تکیه و توجه به ارتباط استراتژیک بسیار مورد اهمیت است، افزود: روابط و نوع نگاه ما به کشورهایی چون روسیه، چین و بعضا هندوستان یک نگاه استراتژیک بوده و از نگاه تاکتیکی به دور است.

ادیانی ادامه داد: تجربه بعد و قبل از انقلاب به ما یادآوری می‌کند که شرکت‌های آسیایی و غیر غربی باید در اولویت قرار بگیرد چرا که شرکت‌های غربی به دنبال نوع نگاه استعماری هستند و بعد از انقلاب هر‌گاه نظام سلطه تصمیمی گرفت این شرکت‌ها همراه آنها بوده‌اند، شرکت‌های بزرگ غربی همچون توتال و شل در دوران تحریم‌ها کارهای خود در ایران را رها کرده و رفته‌اند.

وی افزود: از اینرو شرکت‌های غربی قابل اعتماد نیستند و ما با احتیاط با آنها کار می‌کنیم، این قبیل از شرکت‌ها با کشورهای استعماری همچون آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه در ارتباط هستند و منافع خود را بر هر چیزی پیشرو می‌دادند، لذا برای حفظ منافع خود در بدترین و سخت‌ترین شرایط به دنبال حمایت از منافع کشورهای نظام سلطه پیش رفته‌اند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: در انعقاد قراردادهای نفتی ترجیح می‌دهیم به سمت کشورهایی پیش برویم که بتواند شرایط تجاری بهتری را برای ایران فراهم کرده و در قیاس با کشورهای غربی قابل اعتمادتر باشند.

ادیانی با بیان اینکه به منظور توسعه میدان‌های نفتی مذاکرات فراوانی با بسیاری از شرکت‌های آسیایی و غربی در حال انجام است گفت: از قضاوت اینکه دقیقا چه کسانی پای کار می‌آیند باید خودداری کنیم.

وی بیان کرد: در برنامه پنجم توسعه ذکر شده است که حوزه نفت و گاز نیازمند ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است بناباین طبیعی است که چنین عددی با تکیه بر منابع داخلی تامین نخواهد شد و قطع به یقین نیاز به سرمایه خارجی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است.

نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس در پایان گفت: حضور روسیه، چین و بعضا هند به منظور توسعه میدان‌های نفتی در چارچوب منافع ملی برای ما مناسب‌تر است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید