کد خبر: 163727

روند فزاینده میزان اشتغال زنان در بازار کار

هرم اشتغال دوره ۶۰ ساله از ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که زنان بیش از ۳ میلیون و ۳۶۰ هزار شغل در کشور را تصاحب کرده‌اند که این رقم نسبت به ۶۰ سال گذشته روند رو به رشد دارد.

روند فزاینده میزان اشتغال زنان در بازار کار
سرویس کسب‌وکار -

بررسی میزان اشتغال ایجاد شده در دوره ۶۰ ساله از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که روند ورود زنان به بازار کار همواره رو به رشد بوده است، به طوری که در سال ۱۳۳۵ میزان اشتغال زنان ۵۷ هزار و ۳۳۵ نفر بود که این میزان با در نظر گرفتن رشد جمعیتی در سال ۱۳۹۵ به رقم ۳ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۵۲۸ نفر رسیده است. همچنین طبق گزارش‌های مرکز آمار ایران میزان اشتغال مردان نیز از رقم ۵ میلیون و ۳۳۴ هزار و ۳۳۱ نفر در سال ۱۳۳۵ به ۱۹ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۴۶۰ نفر در سال ۱۳۹۵ رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال ۱۳۸۵ اشتغال مردان ۱۷ میلیون و ۶۹۴ هزار و ۵۲۱ نفر بوده است که این میزان در سال ۹۰ به ۱۷ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۳۱۷ نفر رسیده است یعنی اشتغال ایجاد شده در این دوره پنج ساله حدود ۱۴۰ هزار نفر بوده است.

مستندات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که زنان در دوره سال ۸۵ تا ۹۰ با کاهش سهم ۷۰ هزار نفری در بازار کار مواجه شده‌اند و در واقع اشتغال خالص در این دوره میان زنان منفی بود. همچنین در دوره ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۵، ۶۴۷ هزار و ۹۷۱ نفر از زنان با روند رو به رشد اشتغال خالص مواجه بودند که در این دوره یک میلیون و ۴۷۶ هزار و ۱۴۳ نفر به اشتغال خالص مردان اضافه شدند.
این گزارش نشان می‌دهد، در دوره ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۸۵ زنان و مردان بیشترین اشتغال موجود را به طور خالص در طول ۶۰ سال گذشته از آن خود کرده‌اند.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1313.8
مثقال طلا (%0.61)
659500
4000
سکه امامی (%0.37)
1606000
6000
دلار (%0.31)
4764
15
یورو (%0.21)
5853
12
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.