طرح احیای دریاچه ارومیه با شکست مواجه شده است

رئیس دانشگاه ارومیه یکی از علل خشکی دریاچه ارومیه را عدم تخصیص به موقع و کافی اعتبارات دانست و گفت: از اعتبارات در نظر گرفته شده برای احیای دریاچه ارومیه فقط 20 درصد تخصیص یافته است.

طرح احیای دریاچه ارومیه با شکست مواجه شده است

رحیم حب‌نقی افزود: در حال حاضر دریاچه ارومیه در بدترین وضعیت خود قراردارد و یکی از علل شکست طرح احیای دریاچه ارومیه عدم تخصیص بودجه کافی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی گفت: در زمان آغاز طرح احیای دریاچه ارومیه، دانشگاه ارومیه از لحاظ علمی عدم موفقیت طرح مذکور را پیش‌بینی کرده بود، چرا که وضعیت دریاچه ارومیه در زمان آغاز طرح در شرایط مناسبی نبوده و رسوبات نمک بستر دریاچه را پر کرده بود.

حب نقی ادامه داد: برابر اعلام کارشناسان، قبل از به وجود آمدن وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه، بیش از ۳۰ میلیارد مترمکعب آب در دریاچه وجود داشت و سالانه ۲٫۵ میلیارد مترمکعب هم آب از طریق رودخانه‌های منطقه به دریاچه سرازیر می‌شد ولی با وجود این روند خشکی دریاچه ادامه پیدا کرد.

وی ادامه داد: ستاد احیا قول ورود سالانه ۳ میلیارد مترمکعب آب از حقابه رودخانه‌ها را به دریاچه داده بود ولی از نظر متخصصین دانشگاه به دلیل عدم فراهم کردن این میزان آب و سرعت پر شدن بستر دریاچه با رسوبات نمک این امکان وجود نداشته است.

رئیس دانشگاه ارومیه با انتقاد از عدم استفاده کافی و در خور شان از ظرفیت متخصصین بومی منطقه در احیای دریاچه ارومیه اظهارکرد: در طرح احیای دریاچه ارومیه از ظرفیت دانشگاه ارومیه و متخصصین رشته‌های آب و کشاورزی دانشگاه استفاده نشد، در حالی که برای حل مسائل موجود در هر منطقه باید به نیروهای علمی و متخصصین بومی همان منطقه بها داده شود.

حب‌نقی با اشاره به طرح دانشگاه ارومیه برای احیای دریاچه افزود: دانشگاه ارومیه طرحی با عنوان طرح فازبندی احیای دریاچه ارومیه، با استفاده از توان علمی و کارشناسانه متخصصین خارجی و داخلی تهیه کرده که درصورت تخصیص بودجه ای برای مطالعه طرح و اجرای پایلوت آن، در صورت انجام این طرح مطابق نظرات کارشناسان دریاچه ارومیه از وضعیت بحرانی فعلی خارج می شود.

وی با بیان اینکه در طرح فازبندی احیای دریاچه از طریق نصب دایک‌هایی در محاذات جزایر اصلی و نیز با استفاده از جاده شهید کلانتری آب در بخش‌های از دریاچه جمع شده و در صورت سرریز شدن به قسمت بعدی وارد می‌شود، تصریح کرد: نظیر این طرح در دریاچه اورال روسیه انجام شده و در این طرح از کم‌عمق شدن سطح آب و تبخیر زودرس آن جلوگیری می‌شود.

حب‌نقی با اشاره به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه گفت: دریاچه فعلی ارومیه شکل خود را از حالت تشت به حالت سینی تغییر داده و با این تغییر حجم آب، سطح تبخیر آن بیشتر شده است.

رئیس دانشگاه ارومیه با بیان اینکه طرح انتقال آب از سایر بخش‌ها، بسیار هزینه‌بر بوده و توجیه اقتصادی ندارد و در صورت انتقال آب، به دلیل تغییر بستر دریاچه عملا توفیقی بدنبال نخواهد داشت، گفت: دراستای اجرای طرح فازبندی برای احیای دریاچه تنها از آب رودخانه‌های حوزه آبریز دریاچه استفاده خواهدشد.

حب‌نقی با بیان اینکه دریاچه ارومیه گنجی بی‌پایان برای اشتغال‌‌زایی مردم منطقه محسوب می‌شود، اظهار کرد: جنوب دریاچه ارومیه بستری مناسب برای تولید سیست و پرورش آرتمیا بوده که دانشگاه ارومیه آماده ارائه این دانش فنی به سرمایه‌گذاران است.

وی گفت: طرح کشت جایگزین در کشاورزی برای احیای دریاچه چندان با موفقیت همراه نبوده، در حالی که می‌توان با استفاده از بستر نهفته در خود دریاچه برای مردم این منطقه هزاران شغل و حتی شغلی جایگزین برای کشاورزان ایجاد کرد.

حب‌نقی پرورش آرتمیا، استحصال کلر و سدیم از نمک دریاچه و نیز بهره‌برداری از لجن دریاچه را به عنوان فرصت‌های عظیم اشتغال‌زایی پیشنهاد کرد.

رئیس دانشگاه ارومیه با بیان اینکه نباید موضوع دریاچه ارومیه سیاسی شود، تصریح کرد: مسئله دریاچه ارومیه مسئله ملی و حتی فراملی بوده و در صورت خشک شدن آن اثرات زیست‌محیطی بین‌المللی نیز خواهد داشت و باید از نگاهی جناحی و سیاسی به این معضل پرهیز کرد.

 

منبع: ایسنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید