تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت جدید واحدهای جهش مسکن/ خرید مسکن دولتی صرفه اقتصادی دارد؟

قیمت جدید واحدهای جهش مسکن/ خرید مسکن دولتی صرفه اقتصادی دارد؟

براساس اظهارات مدیران وزارت راه و شهرسازی آورده نقدی هر متقاضی مسکن حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد ارزش هر ملک برآورد می‌شود، این میزان معادل ۴۵۰ میلیون تومان است. مستاجران می‌گویند که خرید این خانه‌ها به صرفه نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس اظهارات مدیران وزارت راه و شهرسازی آورده نقدی هر متقاضی مسکن حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد ارزش هر ملک برآورد می‌شود، این میزان معادل ۴۵۰ میلیون تومان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، برای دهک‌های متوسط جامعه تسهیلات بین ۵۰ تا ۶۰ درصد قیمت واحد مسکونی را در برمی‌گیرد و مابقی آورده متقاضیان است. همچنین آورده متقاضیان در ۵ مرحله به حساب سازندگان واریز می‌شود.

وام طرح جهش مسکن برای تهرانی‌ها ۴۵۰ میلیون تومان است که ۵۰ تا ۶۰ درصد ارزش کل ملک را دربرمی‌گیرد. مبلغ آورده نقدی نیز ۴۰ تا ۵۰ درصد برآورد می‌شود. یعنی یک متقاضی تهرانی باید باید معادل وام آورده نقدی داشته باشد؛ یعنی ۴۵۰ میلیون تومان.

یعنی این فرد باید ۱٫۶ میلیارد تومان قسط وام پرداخت کند که با آورده نقدی ۴۵۰ میلیون تومانی، قیمت هر واحد در طرح جهش مسکن به بیش از دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی می‌رسد.

این واحدها در مناطق حاشیه‌ای تهران ساخته می‌شود که در حال حاضر یک چهارم واحدهای جهش مسکن قیمت دارد. با این محاسبات مستاجران می‌گویند که خرید خانه جهش مسکن صرفه اقتصادی ندارد.

«واقعا اگه این خبر صحت داشته باشه بنده یه کارمنده هستم از همین حالا انصراف می دهم. مشخص هست شما برای خانه دار کردن مردم طرح ندادید بلکه برای خانه خراب کردن طرح داده اید. از کجا باید این همه اورده بیاورم»

«منه گارگر میدونی برا کرایه خونه هرماه موندم نون شب ندارم از کجا اورده بیارم بدم عجب.»

«یعنی با خودشون چی فکر میکنن سر گنجیم ۴۵۰ میلیون باید آورده خودت باشه ۴۵۰ میلیون هم وام سود وام هم تا ۲۰سال یک ملیارد کجای کارید»

«یعنی هم ۴۵۰ میلیون آورده داشته باشن هم قسط وام ۴۵۰ میلیونی رو بدن برای حدود ۲۰ سال؟ وام ۴۵۰ میلیونی که با سودش میشه یک میلیارد و نیم. کی حاضره سر جمع ۲ میلیارد برای پول برای یه آپارتمان تو بیابون پول بده؟ خودکشیه محضه.»

«چه خبره یعنی ۵۰ درصدش میشه ۴۵۰ میلیون ۴۵۰ هم وام کلا باید ۹۰۰ میلیون بدی ؟؟؟؟ کی داره این پولارو جز پولدارااااااا»

«خوب بگین نمخوایم خونه بهتون بدیم و راحت این کارا چیه اخه یه مستجر اگه ۴۵۰تومن داشت که تا الان ۵بار خونه خریده بود»

«اگر مسکن‌ملی و دولتی و زمین هم دولتی به متقاضیان واگذار میکنند نرخ مصالح هم که در کشور هماهنگ‌هست پس چرا باید یک واحد تمام شده در تهران نهصد تا یک ملیارد قیمت بخوره و در شهرستانهای کوچک کمتر زمین این طرح که دولتی هست و قیمت مصالح هم در سراسر کشور هماهنگ هست پس این همه تفاوت قیمت چرا؟»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند