وزیر امور خارجه ایران:

همین امروز توافق می‌کنیم!/ اروپایی‌ها وین را ترک کردند

واکنش وزیر امور خارجه به نشست اتحادیه اروپا

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد اگر همین امروز به خواسته‌های مشروع تهران توجه شود می‌توان در وین به توافق دست یافت. اما خواسته ایران از مذاکرات هسته‌ای چیست و چرا مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اگرچه همه طرف‌های حاضر در مذاکرات وین می‌گویند که زمان رسیدن به توافق نهایی نزدیک است، اما همزمان به وجود موانع مختلف اشاره می‌‌کنند. ایران خواستار رفع کامل تحریم‌های آمریکا و بازگشت به نسخه ۲۰۱۵ برجام است و آمریکا توافق جدیدی را می‌خواهد.

روند مذاکرات وین، امروز ۳۰ بهمن چگونه پیش رفت؟

حسین امیر عبداللهیان امروز در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ از پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای خبر داده و گفته بود پیشرفت‌ها در روند مذاکرات قابل توجه است، اما هنوز طرف مقابل در برخی موضوعات کلیدی باید در تامین حقوق و منافع مشروع ایران باید تصمیمات جدی سیاسی بگیرد و اراده عملی خود را نشان بدهد.

او در دیدار با وزیر امور خارجه آلمان گفت: تهران کیفیت توافق را در کنار عنصر زمان می‌بیند و اگر همین ‌امروز به خواسته‌های مشروع تهران توجه شود می‌توان در وین به توافق دست یافت. او گفته لازم است در گام‌های آخر طرف مقابل اشتباه محاسباتی نکند و مذاکرات را به فضای رسانه‌ای نکشاند.

اروپایی‌ها وین را ترک کردند!

نماینده روسیه در مذاکرات وین هم اعلام کرده که به تکمیل موفقیت‌آمیز مذاکرات درباره برجام نزدیک هستیم. اولیانوف پیش از این هم گفته بود که مذاکرات وین بر سر احیای برجام می‌تواند در ماه جاری به پایان برسد. اگر چنین وعده‌ای درست باشد، مذاکرات وین باید ظرف ۱۰ روز آینده به نتیجه برسد.

وعده‌ای که دور از انتظار هم نیست. چون از دو هفته قبل طرف‌های حاضر در مذاکرات بارها اعلام کردند که مذاکرات به مراحل پایانی خود رسیده است. موضوعات فنی و کارشناسی تمام شده و کشورها باید تصمیم سیاسی بگیرند.

روز گذشته سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا گفت: پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات وین انجام شده است. اگر ایران جدیت نشان بدهد، ما می‌توانیم و باید ظرف چند روز به تفاهمی در زمینه بازگشت دوجانبه به اجرای کامل برجام دست یابیم.

پیشتر از آن هم کاخ سفید اعلام کرده بود که توافق هسته‌ای که نگرانی‌های همه طرف‌ها را برطرف می‌کند، قریب‌الوقوع است. حالا نماینده روسیه در مذاکرات وین خبر داده که روسای هیات‌های E3 (آلمان، فرانسه و انگلیس) باید چند روز وین را ترک کنند اما تیم‌های آنها برای مذاکرات بیشتر در پایتخت اتریش در دسترس خواهند بود. او گفته این دلگرم‌کننده است! ما به تکمیل موفقیت‌آمیز مذاکرات درباره برجام نزدیک هستیم.

کدام اختلافات باقی مانده؟

روسای هیات‌ E3 در حالی قرار است وین را ترک کنند که دو شب قبل، با علی باقری کنی، رئیس هیات مذاکره‌کننده ایرانی دیدار داشتند و به نظر می‌رسد بازگشت آنها به کشورهای خود برای بررسی آخرین پیشنهادات مطرح شده در این جلسات باشد.

پیش از این هم گفته شد که ۹۸ درصد موارد مورد اختلاف میان کشورها برطرف شده و تنها تصمیم سیاسی باقی مانده است. ایران می‌گوید آمریکا باید تحریم‌ها را کاملا برطرف کند و آمریکا هم می‌گوید «نحوه کاهش تولید سوخت هسته‌ای از سوی ایران از جمله مسائلی است که هنوز حل نشده است.»

علی باقری‌کنی هم چند روز پیش در توییتی اعلام کرد «بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند