کمبود سرم، واردات را آزاد کرد

کمبود سرم، واردات را آزاد کرد

با توجه به کمبود سرم، قرار است حدود ۱۰۹ تن سرم از مرز بازرگان وارد کشور شده و از طریق گمرک مذکور ترخیص شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک گفت: فردا، پنجشنبه، ۲۱ مرداد، ۱۰۹ تن سرم از مرز بازرگان وارد کشور می‌شود،
بر این اساس مقرر شده است کامیون‌ها به‌صورت حمل یک‌سره بدون توقف در انبارها، به وزارت بهداشت تحویل داده شود.

روز پنجشنبه هفته گذشته نیز ۹ تن سرم اهدایی سازمان جهانی بهداشت، در کمترین زمان ممکن از گمرک ترخیص و به مقامات مسئول تحویل داده شد.

گفتنی است، اخیرا معاون فنی گمرک ایران اعلام کرده بود که در چند روز اخیر ۲۵ پالت از طریق فرودگاه امام خمینی(ره) وارد کشور شده است که انجام تشریفات گمرکی آن در حداقل زمان ممکن صورت گرفته و تحویل وزارت بهداشت شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر قرار است ده‌ها کامیون سرم از ترکیه و از مرز بازرگان وارد ایران شود که هم‌اکنون ۱۸ کانتینر حاوی انواع سرم مورد نیاز از گمرک بازرگان عبور کرده و در حال حرکت به‌سمت تهران است (تسنیم).

سرم‌های تزریقی جیره‌بندی شد!

به گزارش تجارت‌نیوز، از چندی پیش سرم تزریقی در داروخانه‌ها کمیاب شده است. برخی داروخانه‌ها علت کمبود سرم را قطع برق کارخانه‌ها و افزایش سرعت همه‌گیری ویروس کرونا می‌دانند.

رئیس انجمن‌ صنفی کارکنان داروخانه‌های سراسر کشور با تائید این خبر گفت: با شیوع موج پنجم کرونا تقاضا برای سرم زیاد شد، این در حالی که توزیع سرم برای داروخانه‌ها سهمیه‌بندی شده است!

در این میان برخی داروخانه‌دارها هم مدعی هستند که سرم سهمیه‌بندی شده است و ماهانه به هر داروخانه ۱۲ یا ۲۴ عدد سرم داده می‌شود. این در حالی است که تجویز پزشکان در دفترچه بیمار بین چهار یا پنج سرم است!

برخی دیگر از داروخانه‌داران تهرانی از کمبود آب مقطر هم گزارش می‌دهند و می‌گویند که به دلیل کمبود سرم انجام برخی عمل‌های جراحی متوقف شده است.

قطع برق سرم را کمیاب کرد

در این میان برخی داروخانه‌دارها معتقد هستند قطع برق تولید سرم را کم و باعث کمبود در بازار شده است!

هادی ابوی، رئیس انجمن‌ صنفی کارکنان داروخانه‌های سراسر کشور با اشاره به قطع برق کارخانه‌ها و تاثیر آن در کاهش میزان تولید سرم گفت: قطع برق در سراسر کشور در نحوه تولید تمام کالاها اثر گذاشته است و تولید سرم از قطعی برق تاثیر پذیرفته چرا که تولید آن پیچیدگی خاصی ندارد و در واقع علت کمبود سرم بیشتر از بی‌تدبیری مسئولان است.

مطالعه متن کامل گزارش کمبود سرم تزریقی در تهران پیشنهاد می‌شود.

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند