اکسکوینو

اتباع افغانستانی بخوانند/ جاماندگان طرح شناسایی چه کنند؟

تجارت نیوز

به گفته وزیر کشور اگر برای این وزارتخانه اثبات شود که اتباع افغانستانی جامانده از ثبت‌نام در طرح شناسایی اتباع بیگانه واقعا از این طرح آگاه نبوده‌اند، تسهیلات ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر کشور با اشاره به طرح شناسایی اتباع بیگانه فاقد مدرک هویتی در کشور، گفت: تاکنون دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن از اتباع مراجعه کرده و کارت لازم را دریافت کرده‌اند.

ایسنا گزارش داد،احمد وحیدی در جلسه کمیسیون ساماندهی اتباع و مهاجرین خارجی با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به طرح شناسایی اتباع بیگانه در کشور، اظهار کرد: برخی از این افراد هنوز به این طرح (شناسایی اتباع بیگانه فاقد مدرک هویتی) مراجعه نکرده‌اند و افرادی که مراجعه نکردند از دید ما حضورشان از این پس غیرقانونی محسوب می‌شود.

وحیدی ادامه داد: با اتباعی که برای ثبت‌نام در این طرح (شناسایی اتباع بیگانه فاقد مدرک هویتی) ثبت‌نام نکرده‌اند برخورد خواهد شد. البته ما با همسایگان خود رابطه خوبی داریم اما باید همه اینها سامان‌یافته و (حضورشان) با حساب و کتاب باشد.

به همین دلیل آنهایی که مشارکت کردند و از دید ما حضورشان شناسایی شده است. از خدمات بانکی و بیمه و ارتباطات در چارچوبی که مشخص می‌شود برخوردار خواهند شد.

به گفته وحیدی، این افراد می‌توانند در زمان‌بندی‌هایی که مشخص خواهد شد فعالیت‌هایشان را مطابق با چارچوب قانونی انجام داده و حضورشان مجاز است، اما حضور اتباعی که ثبت‌نام نکرده‌اند، غیرقانونی بوده و این غیرقانونی بودن به آن معناست که باید به وطن خود بازگرداند.

کمبود فضای آموزشی برای اتباعی که در کشور می‌مانند

وی توضیح داد: در این راستا باید تدبیر کرد که چطور به رفع این مشکل کمک کنیم. دوستان ما در وزارت کار می‌توانند سقفی به‌عنوان ویزای اشتغال و یا ویزای کار برای این موارد مشخص کنند و بعد مرحله به مرحله ساماندهی این افراد دنبال خواهد شد.

هزینه سفر اتباع افغانستانی به ایران با دلار محاسبه می‌شود؟

وزیر کشور اظهار کرد: افغانستانی‌هایی که به ایران می‌آیند باید هزینه ویزا را طبق قانون عادی کشور بپردازند. برای دوستانی که از افغانستان به ایران می‌آیند طبق چارچوب وزارت خارجه و با توجه به اینکه نوع مراجعه آنها چیست ویزای مختلفی پیش‌بینی شده است و اصل هزینه از آنها گرفته می‌شود.

وی همچنین درباره اینکه بعضا دیده شده هزینه‌های بین شهری نیز از این اتباع به دلار اخذ می‌شود، تصریح کرد: این امر قابل رسیدگی است و رسیدگی به این را دنبال خواهیم کرد.

وحیدی در بخش دیگر سخنان خود درباره اتباع جامانده از ثبت‌نام در طرح مذکور که اطلاعی از این طرح نداشتند، خاطر نشان کرد: اگر برایمان مشخص شود که این اتباع مطلع نبودند و از این رو در طرح ثبت‌نام نکرده‌اند، تسهیلات ویژه‌ای را برایشان در نظر خواهیم گرفت.

وزیر کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر برخورد تند در دفاتر کفالت با اتباع، تاکید کرد: اگر مورد و گزارشی در این راستا به ما برسد، با آنها برخورد خواهیم کرد. برخورد در دفاتر کفالت با اتباع باید با کمال کرامت انجام شود.

ارائه خدمات بانکی فقط به اتباع مجاز

ایرنا گزارش داد، بانک مرکزی با اشاره به برخی مطالب در خصوص محدودیت ارائه خدمات بانکی به اتباع خارجی، اعلام کرد: خدمات مبتنی بر کارت و خرید اینترنتی و انتقال وجه از طریق پایا (تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال) برای کلیه اتباع خارجی در دسترس است و سایر خدمات بانکی پس از دریافت اطلاعات هویتی از مراجع ذی‌صلاح ارائه خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند