موضوعات داغ:

نظرسنجی کیتکو ۲ آگوست؛ ادامه خوش‌بینی‌ها به افزایش قیمت طلا

نظرسنجی کیتکو ۲ آگوست؛ ادامه خوش‌بینی‌ها به افزایش قیمت طلا

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی هفتگی کیتکو که در دوم آگوست منتشر شده، اکثریت تحلیلگران حرفه‎ای وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت همچنان به ادامه روند صعودی قیمت جهانی طلا در هفته جاری خوش‌بین هستند.

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی هفتگی کیتکو که در بیست و ششم جولای منتشر شده، اکثریت تحلیلگران حرفه‎ای وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت همچنان به ادامه روند صعودی قیمت جهانی طلا در هفته جاری خوش‌بین هستند.

کاهش ۲۵ واحدی نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو آمریکا از یک‌سو و افزایش نااطمینانی‌ به دلیل تشدید تنش‌های تجاری میان ایالات متحده و چین از سوی دیگر موجب افزایش خوش‌بینی‌ها به گران شدن قیمت جهانی طلا شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز پنج‌شنبه رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد، از ماه سپتامبر تعرفه‌های ۱۰ درصدی بر ۳۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی اعمال خواهد کرد و اگر چین فورا توافق تجاری را امضا نکند، ممکن است این تعرفه‌ها باز هم افزایش پیدا کنند.

هر اونس طلا در معاملات روز جمعه با رشد بیش از دو درصد با قیمت هزار و ۴۴۰ دلار و ۶۴ سنت معامله شد. فلز زرد همچنان در مسیر ثبت سومین افزایش هفتگی در یک ماه اخیر قرار داد.

در تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو، ۱۴ تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که از میان آنها ۱۳ نفر معادل ۹۳ درصد، افزایش قیمت و تنها یک نفر نفر معادل هفت درصد، کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند.

از سوی دیگر، از میان ۸۷۰ نفر سرمایه‌گذاران خرد که در این نظرسنجی شرکت کردند، ۵۴۰ رای‌دهنده، معادل ۶۲ درصد افزایش قیمت طلا و ۲۲۹ نفر، معادل ۲۵ درصد کاهش قیمت این فلز گرانبها را پیش‌بینی کردند. ۱۱۷ رای‌دهنده یا ۱۳ درصد نیز نظری در مورد روند قیمت طلا نداشتند.

در آخرین نظرسنجی انجام‌شده هفته گذشته هم اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت به روند صعودی بازار طلا خوش‌بودند.

روز پنج‌شنبه، فدرال‌رزرو نرخ بهره را برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ تاکنون ۲۵ واحد کاهش داد. اما برخلاف انتظارات، رئیس بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که این اقدام شروع  چندنوبتی کاهش نرخ بهره نخواهد بود.

در حال حاضر قیمت طلا به بالاترین سطح شش هفته اخیر رسیده است. با این حال، به نظر می‌رسد تشدید تنش‌های تجاری میان پکن و واشینگتن یکی از کلیدی‌ترین عواملی است که موجب شده تحلیلگران در کوتاه‌مدت افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کنند.

افشین نبوی، تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه سرمایه‌گذاری ام‌کی‌اس، در این زمینه گفته است: دونالد ترامپ هر اقدامی را که خود بخواهد انجام می‌دهد و به حرف هیچ‌کس هم گوش نمی‌دهد. به این ترتیب، به نظر نمی‌رسد به این زودی نااطمینانی‌ها خاتمه پیدا کند.

به گفته او، هزار و ۴۰۰ دلار به سطح حمایتی بسیار قوی برای طلا تبدیل خواهد شد.

چارلی ندوس، تحلیلگر بازار طلا هم معتقد است، ادامه جنگ تجاری موجب کاهش ارزش دلار خواهد شد. قیمت طلا که در معاملات روز چهارشنبه کاهش یافته بود، به دنبال توئیت دونالد ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه‌ها بر دیگر کالاهای وارداتی از چین موجب شد روز پنج‌شنبه قیمت طلا به روند صعودی خود بازگردد.

شان لاسک، تحلیلگر ارشد موسسه والش‌تردینگ، از دیگر خوش‌بینان به بازار جهانی طلا است که هدف هزار و ۴۴۵ دلار را در میان‌مدت برای این فلز گرانبها پیش‌بینی کرده است.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند