افزایش تقاضا و صادرات، محصولات صیفی را گران کرد

افزایش تقاضا و صادرات، محصولات صیفی را گران کرد

نرخ برخی محصولات صیفی همچون گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، پیاز و حتی هویج در حالی بالا رفته است که رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران دلیل آن را افزایش تقاضای داخلی و صادرات اعلام کرد.

نرخ برخی محصولات صیفی همچون گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، پیاز و حتی هویج در حالی بالا رفته است که رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران دلیل آن را افزایش تقاضای داخلی و صادرات اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، «اسدالله کارگر» افزود: هر سال در همین زمان فصل خرید گوجه‌فرنگی در کارخانه‌های رب‌سازی آغاز می‌شود که موجب افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود.

وی گفت: قیمت عمده‌فروشی محصولات کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران از امروز تا هشتم مهرماه برای هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی رسمی (نو) سه هزار تا پنج هزار تومان، گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای سه هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب‌زمینی یک هزار و ۶۰۰ تا سه هزار تومان و پیاز زرد و شیری ۷۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ تومان است.

هویج ۲ هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۶۰۰ تومان، خیار رسمی یک هزار تا سه هزار تومان و خیار گلخانه‌ای ۸۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

این مقام صنفی اضافه کرد: در ۲ هفته گذشته نرخ هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی رسمی یک هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ تومان، گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای ۲ هزار تا پنج هزار تومان و سیب‌زمینی یک هزار تا ۲ هزار و ۳۰۰ تومان بود.

همچنین خیار رسمی ۷۰۰ تا سه هزار تومان، پیاز زرد ۶۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ تومان، پیاز شیری ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان و هویج ۲ هزار تا سه هزار و ۵۰۰ تومان فروش می‌رفت.

درخواست کنترل صادرات

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران اعلام کرد: با توجه به نقش افزایش صادرات در رشد قیمت‌ها، درخواست کنترل صادرات محصولات را برای تنظیم بازار داخلی مطرح کرده‌ایم.

وی ادامه داد: برخی مشکلات در زمینه حمل‌ونقل محصول با کامیون‌ها نیز در رشد نرخ‌ها موثر است.

کارگر تاکید کرد در شرایط کنونی با هیچ‌گونه کمبود تولید روبرو نیستیم اما به دلایل یاد شده، قیمت‌ها افزایش یافته است.

نرخ میوه‌ها و سبزی‌ها

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران تصریح کرد: امروز قیمت هر کارتن ۶ و ۸تایی آناناس ۱۵۰ هزار تا ۲۸۰ هزار تومان، انبه ۱۲ هزار تا ۲۰ هزار تومان و موز هفت هزار تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شد؛ در حالی‌که در ۲ هفته گذشته نرخ هر کارتن آناناس به ۴۰۰ هزار تومان نیز رسیده بود.

به گفته وی، قیمت هر کیلوگرم پسته تازه ۴۰ هزار تا ۶۰ هزار تومان است؛ در حالی‌که پسته تر در بدو ورود خود به بازار ۲۵ هزار تا ۴۰ هزار تومان قیمت داشت.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران ادامه داد: امروز قیمت هر کیلوگرم انجیر زرد ۶ هزار تا ۱۵ هزار تومان، انجیر سیاه سه هزار تا هفت هزار تومان، آلو شابلون پنج هزار تا ۹ هزار تومان و توت‌فرنگی کرج هفت هزار تا ۱۷ هزار تومان است.

انگور بی دانه ارومیه هشت هزار تا ۱۶ هزار تومان، انگور بی‌دانه زرد چهار هزار تا هشت هزار تومان، انگور کندری پنج هزار تا ۹ هزار تومان، انگور مهری سه هزار تا پنج هزار تومان و زغال اخته ۶ هزار تا ۱۶ هزار تومان قیمت گرفت.

به گفته وی، قیمت‌ها برای سیب دو رنگ چهار هزار تا ۹ هزار تومان، سیب گلاب پاییزه سه هزار تا هشت هزار تومان، سیب لبنانی زرد چهار هزار تا ۹ هزار تومان و سیب لبنانی قرمز سه هزار تا هشت هزار تومان بود.

شلیل شبرنگ چهار هزار تا ۹ هزار تومان و شلیل شمس چهارهزار تا ۱۰ هزار تومان فروش رفت.

کارگر افزود: امروز گلابی بیروتی ۶ هزار تا ۱۷ هزار تومان، گلابی شاه میوه هفت هزار تا ۱۸ هزار تومان، لیموشیرین سه هزار تا پنج هزار تومان، لیموترش ریز هشت هزار تا ۱۳ هزار تومان، لیموترش سنگی سه هزار تا هشت هزار تومان و نارنگی تخم ژاپنی سه هزار تا هفت هزار تومان قیمت گرفت.

هر کیلوگرم هلو انجیری چهار هزار تا ۹ هزار تومان، انواع هلو هسته جدا پنج هزار تا ۱۰ هزار تومان، خربزه ۷۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ تومان، طالبی یک هزار تا سه هزار و ۵۰۰ تومان، هندوانه ۴۰۰ تا یک هزار و ۱۰۰ تومان است.

این مقام صنفی در اتحادیه میوه و سبزی تهران گفت: نرخ هر کیلوگرم بامیه سه هزار تا هفت هزار تومان، سیرخشک چهار هزار تا ۹ هزار تومان، کاهوپیچ ۲ هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار تومان، کاهو رسمی یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۶۰۰ تومان، لوبیا سبز ۲ هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار تومان، کدو مسمایی یک هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و انواع سبزی جور یک هزار و ۲۰۰ تا ۲ هزار و ۲۰۰ تومان است.

به گفته کارگر، نرخ سود برای اعضا در میدان میوه و سبزی تهران روی فاکتور خرید، ۱۵ تا ۲۰ درصد و برای خرده‌فروشی‎ها ۲۵ تا ۳۵ درصد محاسبه می‌شود.

در هفته‌های اخیر قیمت میوه‌های وارداتی و میوه‌ها و صیفی تولید داخل به دلیل نوسان قیمت ارز، افزایش نرخ تورم، حضور دلالان و کمبود تولید برخی محصولات افزایش یافت؛ به طوری‌که بهای این محصولات دست کم ۲ برابر رشد کرد.

بر اساس آمارهای موجود سالیانه بیش از ۱۲۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و نزدیک ۲۲ میلیون تن انواع محصولات باغی در کشور تولید می‌شود.

طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از تولید داخلی، واردات انواع میوه به‌جز نارگیل، آناناس، انبه و موز از سال ۱۳۹۰ ممنوع شده است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران سیزدهم اسفندماه پارسال در بخشنامه‌ای، میوه‌های «منگوستین» و «پاپایا» را از فهرست ممنوعیت خارج کرد اما چند روز بعد دوباره ممنوعیت واردات آنها برقرار شد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند