افزایش تقاضا و صادرات، محصولات صیفی را گران کرد

تجارت نیوز

نرخ برخی محصولات صیفی همچون گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، پیاز و حتی هویج در حالی بالا رفته است که رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران دلیل آن را افزایش تقاضای داخلی و صادرات اعلام کرد.

نرخ برخی محصولات صیفی همچون گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، پیاز و حتی هویج در حالی بالا رفته است که رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران دلیل آن را افزایش تقاضای داخلی و صادرات اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، «اسدالله کارگر» افزود: هر سال در همین زمان فصل خرید گوجه‌فرنگی در کارخانه‌های رب‌سازی آغاز می‌شود که موجب افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود.

وی گفت: قیمت عمده‌فروشی محصولات کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران از امروز تا هشتم مهرماه برای هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی رسمی (نو) سه هزار تا پنج هزار تومان، گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای سه هزار تا 6 هزار و 500 تومان، سیب‌زمینی یک هزار و 600 تا سه هزار تومان و پیاز زرد و شیری 700 تا یک هزار و 600 تومان است.

هویج 2 هزار و 500 تا سه هزار و 600 تومان، خیار رسمی یک هزار تا سه هزار تومان و خیار گلخانه‌ای 800 تا 2 هزار و 500 تومان قیمت‌گذاری شد.

این مقام صنفی اضافه کرد: در 2 هفته گذشته نرخ هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی رسمی یک هزار و 500 تا سه هزار و 500 تومان، گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای 2 هزار تا پنج هزار تومان و سیب‌زمینی یک هزار تا 2 هزار و 300 تومان بود.

همچنین خیار رسمی 700 تا سه هزار تومان، پیاز زرد 600 تا یک هزار و 500 تومان، پیاز شیری 700 تا 1500 تومان و هویج 2 هزار تا سه هزار و 500 تومان فروش می‌رفت.

درخواست کنترل صادرات

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران اعلام کرد: با توجه به نقش افزایش صادرات در رشد قیمت‌ها، درخواست کنترل صادرات محصولات را برای تنظیم بازار داخلی مطرح کرده‌ایم.

وی ادامه داد: برخی مشکلات در زمینه حمل‌ونقل محصول با کامیون‌ها نیز در رشد نرخ‌ها موثر است.

کارگر تاکید کرد در شرایط کنونی با هیچ‌گونه کمبود تولید روبرو نیستیم اما به دلایل یاد شده، قیمت‌ها افزایش یافته است.

نرخ میوه‌ها و سبزی‌ها

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران تصریح کرد: امروز قیمت هر کارتن 6 و 8تایی آناناس 150 هزار تا 280 هزار تومان، انبه 12 هزار تا 20 هزار تومان و موز هفت هزار تا 9 هزار و 500 تومان عرضه شد؛ در حالی‌که در 2 هفته گذشته نرخ هر کارتن آناناس به 400 هزار تومان نیز رسیده بود.

به گفته وی، قیمت هر کیلوگرم پسته تازه 40 هزار تا 60 هزار تومان است؛ در حالی‌که پسته تر در بدو ورود خود به بازار 25 هزار تا 40 هزار تومان قیمت داشت.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران ادامه داد: امروز قیمت هر کیلوگرم انجیر زرد 6 هزار تا 15 هزار تومان، انجیر سیاه سه هزار تا هفت هزار تومان، آلو شابلون پنج هزار تا 9 هزار تومان و توت‌فرنگی کرج هفت هزار تا 17 هزار تومان است.

انگور بی دانه ارومیه هشت هزار تا 16 هزار تومان، انگور بی‌دانه زرد چهار هزار تا هشت هزار تومان، انگور کندری پنج هزار تا 9 هزار تومان، انگور مهری سه هزار تا پنج هزار تومان و زغال اخته 6 هزار تا 16 هزار تومان قیمت گرفت.

به گفته وی، قیمت‌ها برای سیب دو رنگ چهار هزار تا 9 هزار تومان، سیب گلاب پاییزه سه هزار تا هشت هزار تومان، سیب لبنانی زرد چهار هزار تا 9 هزار تومان و سیب لبنانی قرمز سه هزار تا هشت هزار تومان بود.

شلیل شبرنگ چهار هزار تا 9 هزار تومان و شلیل شمس چهارهزار تا 10 هزار تومان فروش رفت.

کارگر افزود: امروز گلابی بیروتی 6 هزار تا 17 هزار تومان، گلابی شاه میوه هفت هزار تا 18 هزار تومان، لیموشیرین سه هزار تا پنج هزار تومان، لیموترش ریز هشت هزار تا 13 هزار تومان، لیموترش سنگی سه هزار تا هشت هزار تومان و نارنگی تخم ژاپنی سه هزار تا هفت هزار تومان قیمت گرفت.

هر کیلوگرم هلو انجیری چهار هزار تا 9 هزار تومان، انواع هلو هسته جدا پنج هزار تا 10 هزار تومان، خربزه 700 تا یک هزار و 500 تومان، طالبی یک هزار تا سه هزار و 500 تومان، هندوانه 400 تا یک هزار و 100 تومان است.

این مقام صنفی در اتحادیه میوه و سبزی تهران گفت: نرخ هر کیلوگرم بامیه سه هزار تا هفت هزار تومان، سیرخشک چهار هزار تا 9 هزار تومان، کاهوپیچ 2 هزار و 500 تا چهار هزار تومان، کاهو رسمی یک هزار و 500 تا 2 هزار و 600 تومان، لوبیا سبز 2 هزار و 500 تا چهار هزار تومان، کدو مسمایی یک هزار تا 2 هزار و 500 تومان و انواع سبزی جور یک هزار و 200 تا 2 هزار و 200 تومان است.

به گفته کارگر، نرخ سود برای اعضا در میدان میوه و سبزی تهران روی فاکتور خرید، 15 تا 20 درصد و برای خرده‌فروشی‎ها 25 تا 35 درصد محاسبه می‌شود.

در هفته‌های اخیر قیمت میوه‌های وارداتی و میوه‌ها و صیفی تولید داخل به دلیل نوسان قیمت ارز، افزایش نرخ تورم، حضور دلالان و کمبود تولید برخی محصولات افزایش یافت؛ به طوری‌که بهای این محصولات دست کم 2 برابر رشد کرد.

بر اساس آمارهای موجود سالیانه بیش از 120 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و نزدیک 22 میلیون تن انواع محصولات باغی در کشور تولید می‌شود.

طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از تولید داخلی، واردات انواع میوه به‌جز نارگیل، آناناس، انبه و موز از سال 1390 ممنوع شده است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران سیزدهم اسفندماه پارسال در بخشنامه‌ای، میوه‌های «منگوستین» و «پاپایا» را از فهرست ممنوعیت خارج کرد اما چند روز بعد دوباره ممنوعیت واردات آنها برقرار شد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند