افزایش حمله قلبی با مصرف داروی ترک سیگار

افزایش حمله قلبی با مصرف داروی ترک سیگار

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، که مصرف داروی وارنیکلین ‘varenicline’ که به‌طور رایج برای کمک به ترک سیگار تجویز می‌شود، خطر ابتلا به حوادث قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.

حوادث قلبی عروقی به مشکلات قلبی مانند حمله قلبی، سکته مغزی، آریتمی‌ها و یا ضربان‌های نامنظم قلبی و آنژین ناپایدار گفته می‌شود که در آن قلب خون و اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه تورنتو در مورد دلایل انجام این مطالعه گفتند، مطالعاتی که پیش از این در مورد بی خطری مصرف varenicline انجام شده بودند، نتایج ضد و نقیضی داشتند و بیشتر افرادی را با ویژگی‌های نسبتا مشابه مورد مطالعه قرار داده بودند.

محققان در این مطالعه سوابق سلامتی 56 هزار و 851 نفر را در اونتاریوکانادا بررسی کردند. تمامی این افراد در فاصله زمانی میان سال‌های 2011 و 2015 مصرف varenicline را آغاز کرده بودند.

محققان در این مطالعه همچنین داده‌های مربوط به یک سال قبل و یک سال بعد از اینکه این افراد داروی یاد شده را برای 12 هفته مصرف کنند، بررسی کردند.

آنالیزها نشان داد که چهار هزار و 185 نفر به مشکلی در رابطه با قلبشان مبتلا شدند که منجر به بستری شدن در بیمارستان و اورژانس شد.

همچنین در این مطالعه مشخص شد که در هر هزار نفری که داروی varenicline مصرف می‌کردند، 3.95 حادثه قلبی عروقی روی می‌دهد که می‌توان آن را به مصرف این دارو ارتباط داد.

محققان از این مطالعه نتیجه گرفتند که افرادی که varenicline برای انها تجویز شده بود 34 درصد بیشتر احتمال داشت که به دلیل ابتلا به مشکلات قلبی در حین مصرف این دارو در بیمارستان و یا اورژانس بستری شوند.

همچنین این مطالعه نشان داد که احتمال ابتلا به یک حادثه قلبی و عروقی در میان افرادی که varenicline مصرف می‌کردند و پیش از این مشکل قلبی نداشتند، فقط 12 درصد بود.

با این حال محققان خاطر نشان کردند که این نوع مطالعه یک مطالعه مشاهده‌ای خوانده می‌شود و نمی‌تواند یک تأثیر علت و معلولی را تعیین کند.

بنابراین بر اساس نتایج این مطالعه نمی‌توان با اطمینان گفت که داروی varenicline خطر ابتلا به مشکلات قلبی را در این بیماران افزایش می‌دهد.

این مطالعه می‌تواند تنها نشان دهد که رابطه‌ای میان مصرف varenicline و افزایش خطر ابتلا به یک مشکل قلبی وجود دارد.

نتایج این مطالعه در مجله آمریکایی Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است.

 

منبع: ایرنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند