ایران بروکر
گزارشی از آخرین اخبار مربوط به افزایش وام ازدواج:

وام ازدواج چقدر شده است؟

ازدواج

مبلغ وام ازدواج در حال حاضر چقدر است؟ متقاضیان دریافت وام ازدواج به کدام بانک‌ها می‌توانند مراجعه کنند؟ نرخ سود وام ازدواج چند درصد است؟ نحوه بازپرداخت وام ازدواج چگونه و هر ماه به چه میزان است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اخیرا محمد مهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، با اشاره به افزایش ۱۰ برابری متقاضیان بالای ۶۰ سال «وام ازدواج جوانان» گفت: در سال ۹۶ تعداد افراد بالای ۶۰ سال که وام ازدواج دریافت کرده‌اند ۲۲۴ نفر بوده است که این رقم در سال ۹۷ به ۳۵۳۰ نفر و در ۵ ماه نخست سال ۹۸ به ۲۲۴۴ نفر رسیده است. همچنین این موارد روی میانگین سن ازدواج در کشور هم موثر هستند. این موضوع نشان می‌دهد قانون‌گذار تا کنون به بازه سنی دریافت وام ازدواج توجه نکرده است.

تندگویان با بیان اینکه گفته می‌شود با پرداخت وام ازدواج یا افزایش آن مخالفم، اما این گفته‌ها صحیح نیست، اظهار کرد: اتفاقا با هر نوع خدمت، از جمله پرداخت تسهیلات ازدواج به جوانان موافق هستم. به دنبال آسیب شناسی پرداخت این وام نیز برخی اظهار نظرها در مورد اینکه با پرداخت وام ازدواج به «جوانان» مخالف هستم نیز مطرح شد که این موضوع خلاف واقع است.

اما سوال این است که مبلغ وام ازدواج در حال حاضر چقدر است؟ متقاضیان دریافت وام ازدواج به کدام بانک‌ها می‌توانند مراجعه کنند؟ نرخ سود وام ازدواج چند درصد است؟ نحوه باز پرداخت وام ازدواج چگونه و هر ماه به چه میزان است؟ آیا در لایحه بودجه سال آینده میزان وام ازدواج تغییر کرده است؟ در واقع، مبلغ وام ازدواج برای سال 99 چقدر است؟

مبلغ وام ازدواج در حال حاضر چقدر است؟

در حال حاضر، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ معادل 30 میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است که بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد.

مطالعه کنید
ایرانی‌ها در فروردین چقدر وام گرفتند؟/ ۴۸ درصد از وام‌ها صرف خرید کالا شد

متقاضیان دریافت وام ازدواج می‌توانند به اکثر بانک‌ها برای دریافت این وام مراجعه کنند.

طبق مصوبه بانک مرکزی، بازپرداخت وام ازدواج ۵ ساله و با نرخ سود چهار درصد است. اما نحوه باز پرداخت وام ازدواج چگونه و هر ماه به چه میزان است؟

مدت بازپرداخت تسهیلات 60 ماهه با اقساط مساوی بوده و سررسید اولین قسط، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور است.

آیا در لایحه بودجه سال آینده میزان وام ازدواج تغییر کرده است؟ در واقع، مبلغ وام ازدواج برای سال 99 چقدر است؟

رقم وام ازدواج در سال آینده مطابق با بند «الف» تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور، ۳۰ میلیون تومان تعیین شد. بنابراین رقم وام ازدواج در سال آینده نیز مشابه سال جاری باقی ماند. متن این تبصره به شرح زیر است:

الف- به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آن‌ها بعد از ١/١/١٣٩۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ١٣٩٩ سیصد میلیون (۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنجساله با أخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

نظرات