انتقاد وزیر خارجه آلمان از اسد

انتقاد وزیر خارجه آلمان از اسد

وزیر امور خارجه آلمان در سازمان ملل متحد، بشار اسد را در رابطه با حمله شیمیایی ادعایی در حومه دمشق به «رفتار غیرانسانی» متهم کرد. او همچنین درباره تمایل برلین برای کسب یک کرسی در شورای امنیت صحبت کرد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان سه‌شنبه در دومین سخنرانی‌اش در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک بسیار صریح سخن گفت؛ این در شرایطی است که برلین برای تقویت حامیانشان برای کسب یک کرسی در شورای امنیت ۱۵ عضوی تلاش می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آلمان، بلژیک و رژیم صهیونیستی برای کسب دو کرسی سازمان ملل مختص غرب اروپا و سایر دولت‌ها تلاش می‌کنند. پنج دولت در انتخابات هشتم ژوئن انتخاب خواهند شد تا در یک دوره دو ساله به شورای امنیت ملحق شوند.

هایکو ماس در سخنانش بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را بابت حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما واقع در حومه دمشق به نشان دادن «رفتاری غیر انسانی» متهم کرد. او گفت: رفتار غیر انسانی رژیم اسد حمله‌ای به ارزش‌های بنیادین جامعه بین‌الملل است. ما نباید چشمانمان را به روی آن ببندیم. نقض‌های قوانین بنیادین انسانی در عرصه بین‌المللی نمی‌تواند بدون مجازات باقی بماند.

آلمان در جریان حملات هوایی به سوریه به بهانه همین حمله شیمیایی به ایالات متحده آمریکا، انگلیس و فرانسه ملحق نشد اما به لحاظ سیاسی از تصمیم آنها اعلام حمایت کرد.

وزیر خارجه آلمان در نیویورک همچنین برای اولین بار با مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود دیدار و گفت‌وگو کرد. انتخابات آتی ترکیه جزو موارد گفت‌وگو بود. او پیش از مذاکرات به وضوح تاکید کرد برلین باز هم اجازه نخواهد داد کمپین انتخاباتی در آلمان برای ترک‌تبارهای مقیم و واجدین شرایط رای دادن برگزار شود.

 

منبع:پایگاه خبری دویچه وله

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند