تا سال ١۴٠۴ صورت می‌گیرد:

ایجاد ٨ هزار شغل مستقیم در منطقه ویژه خلیج فارس

ایجاد ٨ هزار شغل مستقیم در منطقه ویژه خلیج فارس

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تا سال ١۴٠۴؛ ٨ هزار شغل مستقیم صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ایجاد می‌شود.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تا سال ١۴٠۴؛ ٨ هزار شغل مستقیم صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ایجاد می‌شود اين در حالی است كه در حال حاضر بالغ بر ١٢٠٠٠ نفر در اين منطقه و در حوزه‌های مختلف توليدی و صنعتی مشغول فعاليت هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از فرینا؛ مرتضی بانک در مراسم افتتاحیه «فاز نخست پروژه آب‌شیرین‌کن یکصد هزار متر مکعبی» در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، رضا اردکانیان وزیر نیرو و جمعی از مسئولان استان برگزار شد افزود: با گذشت بیش از ۱۲ سال از بازنگری طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس امروز شاهد توسعه، شکوفایی، ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در این منطقه هستیم.

وی به طرح‌ها و شرکت‌های در مرحله ساخت و راه‌اندازی در منطقه ویژه خلیج فارس اشاره کرد و گفت: شرکت‌های صنایع نسوز توکا تولیدکننده جرم نسوز با ظرفیت سالانه ۱۰ هزار تن، امین تجارت هرمز ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی، صبا فولاد خلیج فارس تولیدکننده آهن اسفنجی با ظرفیت ۴.۵ میلیون تن، پتروشیمی کیمیابنیان ایرانیان تولیدکننده پارافین خطی، مادکوش تولیدکننده گندله با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن، نیروگاه سیکل ترکیبی غدیر اکسین با ظرفیت ۲۳۵ مگاوات برق و میمند پارسیان تولیدکننده آهک و دولومیت با ظرفیت ۱۲۰ هزار تن در سال از جمله طرح‌هایی است که در این منطقه در حال اجراست.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به فعالیت ۱۸ شرکت و واحد تولیدی فعال و اشتغال ١٢ هزار و ۳۰۰ نفر در این منطقه نیز گفت: صنایع فعال در این منطقه در حوزه‌های تولید فولاد، آلومینیوم، روی، سنگ و فولاد و قیر فعالیت می‌کنند و این منطقه را به یکی از صنعتی‌ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور تبدیل کرده‌اند.

وی افزود: هم‌اکنون در منطقه ویژه صنایع معدنی خلیج فارس ۴.۲ میلیون تن محصولات فولادی و ۲۷۰ هزار تن آلومینیوم در حال تولید است.

مرتضی بانک میزان سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس را در بخش تحقق یافته ۱۳۲۶ میلیارد ریال تا پایان شش ماهه اول سال ۹۷ اعلام کرد و گفت: ۶۷۹۳ هزار میلیارد ریال نیز در این منطقه در مرحله صدور مجوز برای سرمایه‌گذاری داخلی است.

وی با اشاره به توانمندی و قابلیت‌های تجاری صنعتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر در استان هرمزگان گفت: ظرفیت‌های توسعه در استان هرمزگان بسیار گسترده است به طوری که وجود سه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، کشتی سازی خلیج فارس و بندر شهید رجایی و دو منطقه آزاد تجاری-صنعتی کیش و قشم که موفقیت‌ها و پیشرفت‌های فراوانی کرده‌اند در این استان مهر تاییدی بر ظرفیت این استان است.

مشاور رئیس‌جمهور تاکید کرد: با برنامه‌ریزی سازمان برنامه و بودجه و تلاش‌های دولت تدبیر و امید تلاش‌های چشمگیری برای توسعه استان هرمزگان در دست انجام است و هم‌اکنون در دو منطقه ویژه اقتصادی در این استان حدود ۱۸ هزار نفر و در مجموع 5 منطقه در اين استان؛ مناطق آزاد كيش و قشم و ويژه اقتصادی صنايع معدنی، كشتی‌سازی خليج فارس، بندر شهيدرجايی عدد اشتغالي بالغ بر ٩٧٠٠٠ نفر را شامل شده است.

هم‌زمان با سفر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور به استان هرمزگان، مرتضی بانک از مناطق ویژه اقتصادی مستقر در این استان بازدید می‌کند.

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند