تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بازار جهانی چه سیگنالی برای بورس امروز دارد؟ / طلا سقف تاریخی خود را شکست

بازار جهانی چه سیگنالی برای بورس امروز دارد؟ / طلا سقف تاریخی خود را شکست

در آغاز معاملات بازارهای جهانی این هفته، طلا ضمن عبور از مرز 1920 دلاری رکورد تاریخی جدیدی را به ثبت رساند و قیمت نفت نیز افت اندکی کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در شروع معاملات بازارهای جهانی قیمت طلا در ادامه روند صعودی خود از سطح 1920 دلاری نیز عبور کرد تا رکورد تاریخی جدیدی از خود به جای بگذارد. افزایش تنش‌ها میان چین و آمریکا از یک سو و اجرای طرح‌های محرک مالی از سوی اتحادیه اروپا به منظور کمک به اقتصادهای آسیب‌زده موجب شده تا نقش طلا به عنوان یک دارایی امن ضد تورمی بیشتر شود. در آغاز معاملات امروز هر اونس طلا با بیش از یک درصد افزایش قیمت 1924 دلار معامله شد و از رکورد تاریخی 1920 دلاری عبور کرد.

در بازار جهانی نفت نیز با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا و افزایش تنش میان آمریکا و چین، قیمت نفت افت اندکی را تجربه کرد. در جریان معاملات امروز هر بشکه نفت برنت با افتی 12 سنتی 43 دلار و 24 سنت معامله شد در حالی که قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت با 8 سنت کاهش به 41 دلار و 24 سنت رسید. سقوط قیمت نفت در حالی رخ داده که بازارهای مالی در آسیا روند نزولی به خود گرفته‌اند.

این تحولات باعث شد تا شاخص دلار نیز به پایین‌ترین سطح دو سال اخیر خود سقوط کرده و یورو به بالاترین سطح 22 ماه اخیر خود صعود کند. در بازار فلزات جهانی نیز افت ارزش دلار باعث شد تا فلزات صنعتی برای خریداران جذاب‌تر شود. هر تن مس که هفته گذشته افتی 0.5 درصدی را تجربه کرده بود امروز بیش از 0.3 دلار رشد داشت تا قیمت آن به 6431 دلار برسد. افزایش واردات آلومینیوم چین نیز باعث شد تا ارزش این فلز اندکی افت کند.

همچنین خبرهایی در خصوص تولید انبوه و در دسترس گرفتن واکسن کرونا نیز به گوش می‌رسد، موضوعی که می‌تواند بازارهای جهانی را در روزهای آتی به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

اگر چه به نظر می‌رسد امروز بورس همجنان تحت تاثیر اختلال در سامانه معاملاتی باشد ولی خبرهای خوش در خصوص واکسن کرونا می‌تواند موجب صعودی شدن نمادهای دارویی در معاملات امروز شود. همچنین گروه فلزات اساسی که در این روزها در بورس حال و روز خوشی ندارند احتمالا به روند عرضه خود ادامه دهند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند