تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

سهامداران «بانک صادرات» بخوانند / آمارهای جدید از بدهی‌ها، درآمدها و مبادلات ارزی

سهامداران «بانک صادرات» بخوانند / آمارهای جدید از بدهی‌ها، درآمدها و مبادلات ارزی

مطالبه ۳۳ هزار میلیارد تومانی از دولت و ۸٫۸ هزار میلیارد تومانی از بانک‌ها و موسسات اعتباری، درآمد ۱۴ هزار میلیاردی از محل وام‌های بانکی، کاهش ۸۱ درصدی بدهی‌های بانکی، کاهش ۲۳ درصدی بدهی به بانک مرکزی و ۲۲ هزار میلیارد تومانی شدن آن و کاهش ۷۹ درصدی زیان خالص از ویژگی‌های کارنامه عملکرد بانک صادرات در سال ۱۳۹۷ بوده است.

اصلی‌ترین سهام‌دار بانک صادرات، دولت و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بوده در مجموع که مالک بیش از ۵۸ درصد سهام این بانک است. شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی، سازمان بیمه سلامت ایران و برادران فلاحتیان از دیگر سهام‌داران این بانک هستند.

تجارت‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کارنامه» با نگاهی نقادانه به بررسی کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های مختلف می‌پردازد. کارنامه سال ۱۳۹۷ بانک صاردات حاوی نکات قابل توجهی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، بانک صادرات طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان سال ۱۳۹۷ (حسابرسی نشده) معادل ۱۷٫۵ هزار میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده که حدود هشت برابر سرمایه بانک پارسیان است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، بانک صادرات در پایان سال ۱۳۹۷ دارای ۲۰۶ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ با ۱۲ درصد رشد مواجه بوده است.

از ۲۰۶ هزار میلیارد تومان دارایی بانک صادرات تا پایان سال ۱۳۹۷، معادل ۴۶ درصد از آن (۹۶ هزار میلیارد تومان) به صورت وام‌ و مطالبات در دست اشخاص غیردولتی و ۰٫۲ درصد (۴۹۱ هزار میلیارد تومان) در دست اشخاص دولتی بوده است.

میزان بدهی دولت به بانک صادرات در سال گذشته ۱۸ درصد رشد داشته، از این رو بانک صادرات بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان از دولت مطالبه دارد.

همچنین بانک صادرات در سال گذشته ۸٫۸ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها و موسسات اعتباری مطالبه داشته (وام بین بانکی) که این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۶ معادل ۳۳ درصد رشد داشته است.

میزان بدهی دولت به بانک صادرات در سال گذشته ۱۸ درصد رشد داشته، از این رو بانک صادرات بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان از دولت مطالبه دارد.

سهم سود سپرده‌گذاران از درآمدهای مشاع بانک بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان و سهم بانک ۲٫۲ هزار میلیارد تومان بوده است.

بانک از محل تسهیلات پرداختی به مشتریان ۱۴٫۱ هزار میلیارد تومان سود به دست آورده که نسبت به سال ۱۳۹۶ معادل ۱۴ درصد رشد داشته است.

در مجموع کل درآمدهایی که در سال ۱۳۹۷ مختص به بانک صادرات بوده به ۸٫۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ معادل ۴۸ درصد رشد داشته است.

بدهی بانک صادرات به بانک مرکزی در سال ۱۳۹۷ بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ با کاهش ۲۳ درصدی مواجه شده است.

صورت مالی بانک صادرات نشان می‌دهد این بانک در پایان سال گذشته ۹۵ درصد دارایی خود یعنی ۱۹۶ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.

بانک صادرات در دوره مذکور به بانک‌ها و موسسات اعتباری حدود هزار میلیارد تومان بدهی داشته که نسبت به سال ۱۳۹۶ معادل ۸۱ درصد کاهش داشته است.

بدهی بانک صادرات به بانک مرکزی در سال ۱۳۹۷ بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ با کاهش ۲۳ درصدی مواجه شده است.

بیشترین سهم از بدهی‌های بانک صادرات مربوط به سپرده‌های بلندمدتی است که افراد حقیقی و حقوقی در قالب سرمایه‌گذاری در اختیار این بانک قرار داده‌اند.

بانک صادرات توانسته در سال ۱۳۹۷ بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت را جذب کند.

در مجموع سپرده جمع آوری شده بانک صادرات  تا پایان سال گذشته ۱۵۸ هزار و ۲۶۲ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ معادل ۱۷٫۸ درصد رشد داشته است.

با رشد قابل توجه درآمد تسعیر ارزی بانک صادرات، زیان خالص قیمت سهام آن با کاهش روبرو شده و از زیان ۲۰۵ ریالی به زیان ۴۴ ریال به ازای هر سهم رسیده است.

به میزان مطالباتی که احتمال وصول آن تشخیص داده نشود ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول در نظر گرفته می‌شود که در بانک صادرات در پایان سال گذشته ۱٫۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ معادل ۲۳ درصد کاهش داشته است.

در بخش سرمایه و حقوق صاحبان سهام، بانک صادرات تا پایان سال ۱۳۹۷ دارای ۱۷٫۵ هزار میلیارد تومان سرمایه بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ معادل ۲۰۳ درصد افزایش داشته است.

زیان خالص بانک صادرات در سال ۱۳۹۷ با توجه به درآمد ۸٫۷ هزار میلیارد تومانی و هزینه ۹٫۴ هزار میلیارد تومانی حدود ۷۶۶ میلیارد تومان بوده که توانسته نسبت به سال ۱۳۹۶ این زیان را معادل ۷۹ درصد آن را کاهش دهد.

بانک صادرات ایران در سال گذشته ۲٫۳ هزار میلیارد تومان نتیجه مبادلات ارزی شناسایی کرده که به نظر می‌رسد بخش بزرگی از آن سود ناشی از تسعیر ارز این بانک باشد.

همچنین با رشد قابل توجه درآمد تسعیر ارزی، زیان خالص قیمت سهام این بانک با کاهش روبرو شده و از زیان ۲۰۵ ریالی به زیان ۴۴ ریال به ازای هر سهم رسیده است.

طبق آخرین اطلاعات مالی، این بانک در سال گذشته ۸٫۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته داشته که نسبت سال ۱۳۹۶ معادل ۱۰ درصد رشد داشته است.

این بانک با نماد معاملاتی «وبصادر » با سرمایه‌ای به حجم ۱۷٫۵ هزار میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند