کد مطلب: ۶۵۷۴۳۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد موکول شد؟

افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد موکول شد؟

بازهم سازمان تامین اجتماعی در پایان دومین ماه سال مستمری کارگران بازنشسته را علی الحساب پرداخت کرد. وزیر کار از افزایش مستمری کارگران بازنشسته برای خرداد ماه خبر می‌دهد. در مقابل اما افزایش حقوق شامل حال کارمندان بازنشسته شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بالاخره در پایان اردیبهشت ماه افزایش سالانه حقوق بازنشستگی ، شامل حال کارمندان بازنشسته شد اما کارگران بازنشسته یکبار دیگر به افزایش حقوق نرسیدند.

صندوق بازنشستگی کشوری از روز پنجشنبه مستمری کارکنان بازنشسته دولت را پرداخت کرد. این پرداختی براساس افزایش ۱۰ درصدی حقوق سال ۱۴۰۱ بود و علاوه بر آن مابه التفاوت فروردین ماه امسال نیز پرداخت شد.

براساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری، پرداخت حقوق اردیبهشت ماه کارکنان سابق دولت تا دیروز ادامه یافت و در حال حاضر از مجموع ۱٫۶ میلیون بازنشسته این صندوق کسی بابت افزایش حقوق سالیانه طلبکار نیست.

این بازنشستگان در عین حال منتظر موافقت سازمان برنامه و بودجه برای صدور مجوز متناسب سازی حقوق امسال خود هستند.

براساس قانون، ۹ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی مستمری کارمندان پیشین دولت کنار گذاشته شده است. این اعتبار براساس سابقه و رتبه بازنشستگان توزیع می‌شود اما تا به این لحظه مجوزی از سوی سازمان برنامه صادر نشده است.

افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد موکول شد

با وجود افزایش یافتن حقوق کارکنان بازنشسته دولت، کارگران بازنشسته یکبار دیگر از افزایش حقوق جاماندند. قرار بود سازمان تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۱ مستمری بازنشستگان را از ۵۷ درصد برای حداقل بگیران تا ۳۸ درصد برای سایر سطوح افزایش دهد.

این افزایش وفق مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی انجام شد. طبق تشریفات اداری، افزایش نهایی حقوق سالانه کارگران بازنشسته به مصوبه هیات دولت نیاز دارد و برای همین از روز ۱۰ اردیبهشت این موضوع در دستور کار هیات دولت قرار دارد.

به دلیل طولانی شدن زمان تصویب این مصوبه، حقوق اردیبهشت ماه کارگران بازنشسته یک بار دیگر به صورت علی الحساب پرداخت شد. به بیان دیگر در پایان اردیبهشت ماه امسال، سازمان تامین اجتماعی به نرخ سال گذشته مستمری نزدیک به ۴ میلیون بازنشسته را پرداخت کرد.

در خصوص اعلام زمان واریز مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وعده داد که با تصویت موضوع افزایش مستمری تامین اجتماعی، افزایش حقوق کارگران بازنشسته از خردادماه اجرا خواهد شد.

در صورت به تصویب رسیدن این موضوع، مابه التفاوت افزایش ماه‌های فروردین و اردیبهشت حقوق افراد بازنشسته از خرداد ماه پرداخت خواهد شد. علاوه براین هنوز وضعیت اجرای فاز بر زمین مانده متناسب سازی مستمری کارگران بازنشسته روشن نیست.

اجرای متناسب سازی حقوق کارگران بازنشسته بخشی از قانون برنامه ششم توسعه بود. ۷۵ درصد این افزایش تا سال گذشته اتفاق افتاد. اجرای ۲۵ درصد باقیمانده این طرح به امسال موکول شده است اما هنوز دستور العملی در این خصوص صادر نشده است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • حقیقت

  مردمو دارن سرگرم میکنن

 • ناشناس

  با سلام من مستمر بگیر تامین اجتماعی هستم اما با پول کمی که به ما واریز میکنند در نیمه ماه تمام می‌شود با این اوضاع کیسه ها خالی و قیمت‌ها بالاست

 • ناشناس

  ما مستمر بگیران گدایی کنیم بهتره که این همه عذاب وناراحتی بکشین بابا باسیل صورتمون را سرخ میکنیم خسته شدیم سفره ما همیشه خالیه با این گرونی بیچاره شدیم

 • ناشناس

  پول خودمون به خودمون میخواهندبدهندرضانیستن
  دولت بایدتصمیم بگیره؟!!!به دولت چه ربطی داره؟
  ماکارمزدحقوق چندین وچندساله که بیمه ریختیم میخواهیم

 • ناشناس

  خداخیرتان دهدفکری کنیدکه ماهم شرمنده نباشیم

 • ناشناس

  به‌جای‌این‌خبر‌که‌بدرد‌بازنشستگان‌کشوری‌نمی‌خورد‌درباره‌احکام‌بازنشستگان‌پرستاری‌که‌ازشهریورماه‌پارسال‌صادر‌شده‌واجرایی‌نشده‌بگویید‌یعنی‌درباره‌بازنشستگان‌پرستاری‌که‌درزمره‌بازنشستگان‌کشوری‌هستند‌وهیچکس‌منکر‌خدمت‌این‌قشر‌فداکار‌نیست‌مطلب‌بگویید

 • ناشناس

  تو این گرونی ۳۶۰۰ بازنشسته چکار میشه باهاش،کرد؟
  پوشاک؟
  مسکن؟
  مخارج خونه؟
  خودتون با این پول چکارمیکنید؟پول توجیبی بچه هاتونم نیست
  واقعا خودتون با این حقوق می تونید زندگی کنید؟

 • ناشناس

  درود بر شما ! با این همه تورم و فشار به قشر حقوق بگیر اینجوری تصمیم گرفتین . وجدانا برای خودتون هم اینجوری عمل می‌کردین ؟!

 • فلاح

  با افزایش حقوق 10 درصد باز نشسته ها ، کارگری که اسفند 1400 بازنشسته شده ، حقوقش از بازنشسته های سالهای قبل و شاغلین امسال بمراتب پایین تره . آیا این میشه عدالت یا عین ظلم؟!(مثله سوراخ قیف) . افزایش حقوق کارگران شاغل رو چرا اول نزدید ، حتما” می خوان بازنشسته ها رو اول ساکت کنید و بعد حقوق شاغلین رو 35 درصد بیشتر بزنند؟!

 • ناشناس

  سلام
  ببخشید خرداد که گذشت پس چرا حقوق های تامین اجتماعی زیاد نشد دارن مثل پارسال پرداخت میکنن که